Izraeli konyha valójában nincs. Azt lehet mondani, izraeli étkezési szokások vannak, s az izraeli konyha alakulóban van. Izrael polgárai közel száz országból érkeztek, mindenki hozott magával valamit a puttonyában, egyesek többet, mások kevesebbet. Vannak, akik keleti konyhai tradíciókat, értem ezalatt a Földközi-tenger tájékáról, Görögországból, Törökországból és az arab országokból származókat, akik ma Izrael lakosságának több mint felét teszik ki. A másik nagy csoport a Kelet-Európából, Oroszországból, Ukrajnából, Lengyelországból kivándoroltak. A legtöbb kelet-európai zsidó, ahogy Sólem Aléchem regényeiből tudjuk, kis településeken, stetlékben élt, egyszerű emberek voltak, ettek halat, húst – ha volt –, de a fasírtban több volt a kenyér, mint a hús. És volt persze sólet, aminek annyi változata van Izraelben, ahány országból származnak a polgárai. Az európai konyha szegényes volt.
A helyzet akkor kezdett megváltozni, amikor a „Varázsszőnyeg Akció” repülőgépein megérkeztek a jemeni zsidók. A nagy feltűnést keltő eseménynek különösen az utóhatása volt fontos, mert Jemenből magukkal hozták sütés-főzési tudományukat, azt a keleti konyhaművészetet, ami ma a Közép-Európából érkezett bevándorlók körében is a legnépszerűbb. Megjelent a humusz, ami csípős fűszerekkel és olívaolajjal tálalt csicseriborsó-pástétom, a grillen sütött húsok, a bárányhúsból készített nyárson sütött saslik és kebab. Addig bárányt nemigen fogyasztottak az európai származású izraeliek.
Ma ugyanúgy, mint olyan sokfelé a világon, Izraelben is tucatnyi vendéglő van a francia és olasz luxuséttermektől, és persze találunk indiai, kínai, japán vendéglőket is. De az igazán népszerűek mindmáig a keletiek.
De hogy ne csak vendéglőkről essék szó, íme néhány jellegzetesnek tekinthető, mondhatnám mindennapi izraeli étel. A kubbe birka- és marhahúsból bulgurnak nevezett búzadarával készült fasírozott keleti zsidó, arab és örmény családok asztalán egyaránt kedvelt fogás. Az utcán, forgó nyárson sülő bárányhús, a swarma nemcsak látványos, ízletes is. Újabban egyre gyakoribb a pulyka-swarma, amit báránypecsenyelével locsolnak, úgyhogy annak is bárányíze van. Ugyancsak utcán árulják a falafelt. Ez a már említett lángosba, a pitába burkolt csicseriborsó-gombóc, amihez szezámmagból készített tahinamártást kínálnak, s ki-ki annyi salátát és savanyúságot rakhat rá, amennyire gusztusa van.
Saláta nélkül izraeli étkezés aligha képzelhető el. Az átlag izraeli rendkívül sok salátát fogyaszt, s emellett sok tejet és tejterméket. A túrónak vagy harminc változata van.
S egy kis „nass” jó borral vagy anélkül: a beigel. Az izraeli beigel különbözik az eredeti kelet-európaitól, ropogósabb, szezámmaggal megszórva ízletesebb. Tel Avivban egy esti turistaséta rendszerint egy beigel-pékségben végződik, ahol érdemes egy-két friss, ropogós beigelt ott helyben elfogyasztani, Jeruzsálemben az Óvárosban az utcán kínálják. Igazi keleti csemege.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.