A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Puncstorta  recept
Puncstorta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Párolt lilakáposzta  recept
Párolt lilakáposzta
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Világkonyha

Bécsi ízek, császári morzsák

Hangulatos kirándulás az Osztrák-Magyar Monarchia ízeivel, ismerős falatok az egykori császárvárosból, a kulináris kirándulás zárásaként egy jó bécsi kávé Sacher-tortával? Induljunk kulináris utazásra Bécsbe!

A bécsi konyha ismerős és kedvelt fogásai számos tradíció egymásra hatásának köszönhetik töretlen népszerűségüket. 18. századi német nyelvű szakácskönyvek már használják a bécsi konyha kifejezést, de aranykora minden kétséget kizáróan a 19. század közepétől az első világháborúig terjedő időszakra tehető.

Mi lehetne jellegzetesebb, mint a borjú bécsi?
Mi lehetne jellegzetesebb, mint a borjú bécsi?

A Monarchia szinte minden területéről érkeztek bevándorlók, átutazók, szerencsét próbáló mesteremberek a kulturális és persze kulináris olvasztótégelyként is működő fővárosba – hozták magukkal szokásaikat, ételeiket, receptúrájukat, amelyek a helyi lakosság ízlésével és hagyományaival keveredve alakították ezt a ma is sokszínű konyhát.

Egy jó tányér marhahúsleves – bécsi tányérhússal

A magyar szokásokhoz hasonlóan a főétkezést Bécsben is leves nyitja. Évszázadokon át a jó minőségű húst adó magyar vágómarhát lábon hajtották a császárvárosba. Ennek köszönhetően a lassú tűzön főtt, zöldségekkel, fekete borssal gazdagon fűszerezett kristálytiszta levesbe a marha legjava jutott.

A minőségi marhahús a bécsi konyha egyik alapja
A minőségi marhahús a bécsi konyha egyik alapja


A jellemzően fartőből vagy hátszínből készített Tafelspitz (tányérhús) a bécsi vendéglői konyha egyik legkedveltebb fogása volt. Érdekessége, hogy a 19. század folyamán az iparosodó nagyváros igényeihez igazodva olyan kisvendéglők repertoárján szerepelt (nem tévedés!) „tízórai” fogásként, amelyek Beislként ismertek Bécs-szerte. Ezek az egykor egyszerű házi kosztot, kifejezetten alacsony árkategóriájú fogásokat kínáló („kockás terítős”) vendéglátóhelyek kora reggel nyitottak, hogy az utazók, fuvarosok, munkába sietők gyorsan, tartalmas fogásokkal indíthassák napjukat.

Régi tonettszékek várják a vendégeket
Régi tonettszékek várják a vendégeket

A Beisl konyháján pörköltek (amelyet a helyiek a magyar gulyás alapján Gulaschként ismernek, csakhogy míg nálunk a tartalmas levest, itt a pörköltet értik rajta), belsőségekből készült fogások (pl. szalontüdő, hagymás sertésmáj) és természetesen tányérhúsok is készültek.

Ez utóbbi alapja az egészben főtt marhahús, amelyet általában ecetes tormával, a levesben főtt zöldségekkel, esetenként burgonyával, metélőhagymával gazdagított mártással vékonyra szeletelve – szigorúan mélytányérban tálaltak egykor és jobbára napjainkban is.

A nevezetes bécsi tányérhús tormával, zöldségekkel
A nevezetes bécsi tányérhús tormával, zöldségekkel

A Beisl hagyománya a 21. századi Bécs gasztronómiai kultúrájában is továbbél, de a vékony pénztárcájúak számára vonzó régi vágású helyek mellett mára számos úgynevezett Nobelbeisl nyitotta meg kapuját az igényes, tehetős közönség előtt – itt azonban nem az egyszerű ételek és alacsony árak dominálnak, sokkal inkább a helyi specialitások kifinomult változatai játsszák a főszerepet.

A hagyományos Beisl-fogások sorában népszerűségét illetően előkelő helyet foglal el a számos tekintetben urbanizált gulyásétel: a fiákergulyás (Fiakergulasch). A 19. századi fiákeresek szerény anyagi lehetőségeihez igazított kis adag marhapörköltet virslivel, tükörtojással és ecetes uborkával tették tartalmasabbá a bécsi fogadósok, amelyhez frissen sült zsemle dukált – no meg egy krigli sör. A fiákergulyás ma is változatlan formában szerepel az étlapokon.

Friss bécsi zsemle minden Beislben az asztalra kerül
Friss bécsi zsemle minden Beislben az asztalra kerül
A bécsi vendéglői konyha legjava: rántott csirke, bécsi szelet és társai

A házias ételek kedvelői számára a családi kisvendéglők kínálatában olyan fogások jutnak főszerephez, amelyek többsége a magyar háztartások menüjében is megtalálható.

Az oly népszerű rántott csirke (mai néven Wiener Backhendl) receptje már egy 1719-ben napvilágot látott szakácskönyvben is szerepel, amely megdönteni látszik azt a közkeletű legendát, miszerint a bundázott, forró zsiradékban hirtelen sütött húsételek csak bő egy évszázad elteltével váltak ismertté Bécsben. Szinte napjainkig továbbél a vélekedés, miszerint a borjúszelet, nevezetesen a híres Wiener Schnitzel receptje Radetzky marsallnak köszönhetően a 19. század közepén, a solferinói csata után érkezett Bécsbe. Az eredetijének tekintett észak-itáliai costoletta alla milanese, amelynek bundája forró vajban sül ropogósra, minden kétséget kizáróan „Schnitzlivé” alakulva, a bécsi konyhákban finomítva lett világhírű és egyben a város emblematikus főétele.

A város legjellemzőbb húsétele, a borjú bécsi - burgonyasalátával
A város legjellemzőbb húsétele, a borjú bécsi - burgonyasalátával

A Wiener Schnitzel - vagy szintén közkeletű magyar nevén borjú bécsi - vékonyra szeletelt borjúcombból készül. Az aranyszínűre sült, sok esetben jókora átmérőjű, vékony hússzelet körete egy autentikus vendéglőben feltétlenül a burgonya- vagy krumplisaláta. Az eredeti kóstolása, majd otthoni elkészítése egyaránt része a bécsi kulináris túrának. A híres burgonyasaláta így készül:

Bécsi burgonyasaláta

Hozzávalók 4 személyre:
75-80 dkg nem szétfövő burgonya
1 db közepes méretű főzőhagyma
2 dl forró marhahúsleves
4 evőkanál fehérborecet
4-5 evőkanál kukoricacsíra-olaj (vagy napraforgóolaj)
kevés só
A díszítéshez:
kevés metélőhagyma

Elkészítés: Az alaposan megmosott burgonyákat héjában 25-30 perc alatt puhára főzzük, leszűrjük. Az öntethez a főzőhagymát finomra aprítjuk, a forró húsleveshez adjuk. Az olajat, ecetet, sót szintén a leveshez keverjük. A még meleg burgonyákat hámozást követően vékonyan felszeleteljük, tálra rendezzük, az öntettel meglocsoljuk.
Legalább 15-20 percet állni hagyjuk (1-2 óra a hűtőszekrényben csak jót tesz neki), tálalás előtt óvatosan átforgatjuk, hogy az öntet mindenütt átjárja – kevés metélőhagymával (snidlinggel) díszítve tálaljuk.

A tartalmas marhahúsételek között a bécsi konyhákban megtalálható a nálunk is népszerű hagymás rostélyos (Zwiebelrostbraten) éppúgy, mint az Esterházy-rostélyos (Esterházy-Rostbraten) – mindkettő főtt vagy sült burgonyával.

A sültek és pörköltek gazdag köreteként, de önálló fogásként is szerepel a bécsiek kedvenceinek sorában az egyik leginkább tavaszi fogás, a tojásos nokedli (Eiernockerln), amelyhez húsmentes fogásként jókora tálban cukros-ecetes-olajos dresszinggel locsolt fejes vagy többféle zöld leveles salátát kínálnak.

A tojásos nokedli serpenyőben is asztalra kerülhet
A tojásos nokedli serpenyőben is asztalra kerülhet
Édes, gazdagon töltött tészták

Köztudomású, hogy Bécs valóságos paradicsoma az édességek kedvelőinek. A K.u.k.-idők legnépszerűbb házvezetőnői, szakácsnői cseh és morva területről érkeztek a fővárosba – útravalóul rétesek, bukták, mákkal, dióval töltött kelt és omlós tészták, túróval vagy burgonyával gyúrt tészták, fánkok, torták receptjeit hozva.

Az édes tésztaételek egykor hagyományosan a szegény néprétegek asztalának gyakori fogásai voltak – húsételek híján burgonyával, túróval tették tartalmasabbá a kelt vagy gyúrt tésztákat, gombócokat. Akárcsak a magyar konyhában, a mindennapi bécsi étrendben is gyakori a kétfogásos levesből (ma már sok helyen salátából) és édes tölteléket rejtő palacsintából, rétesből vagy kalácsból, buktából, gombócból álló ebéd.

A leheletvékony palacsinta, amelyet Ausztria-szerte Palatschinkenként ismernek, a magyar szakácsok és szakácsnők közvetítésével került a császárvárosba. A túrós, lekváros, gesztenyés, csokoládés palacsinták semmit sem vesztettek népszerűségükből.

A túrós és baracklekváros palacsintát városszerte kínálják
A túrós és baracklekváros palacsintát városszerte kínálják

A Ferenc József császár által is oly kedvelt császármorzsának számos kifinomult, karamellel, gyümölcsökkel tálalt variációja is létezik. Ezt az egyszerű ételt a császár a legenda szerint először Felső-Ausztriában kóstolta, és annyira elnyerte tetszését, hogy aztán a Hofburg konyháján is elkészíttette. Ennek köszönhetően nyerte el nevét és császármorzsaként (Kaieserschmarrn) lett ismert világszerte.

A klasszikus császármorzsa aranyló, könnyű és a tetejét vékony porcukorréteg koronázza. Nem összetévesztendő a búzadarával vagy túróval készített morzsákkal.

Császármorzsa – ahogy Bécsben ma kedvelik

Hozzávalók 2 személyre:
2 egész tojás szétválasztva
8,5 dkg finomliszt
1,5 dl hideg teljes tej (3,5 %-os zsírtartalommal)
1-2 evőkanál rum
1 evőkanál mazsola
1 evőkanál porcukor
1 teáskanál vaníliás cukor
1 csipet só
5 dkg vaj
A díszítéshez:
porcukor

Elkészítés: A mazsolát 15-20 percre rumba áztatjuk. A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét kemény habbá verjük. A tojások sárgáját a cukorral, vaníliás cukorral, csipet sóval fehéredésig keverjük, folyamatos keverés mellett hozzáöntjük a tejet. A fehérjehab felét óvatosan beledolgozzuk, hozzáadjuk a rumban áztatott mazsolát, majd a hab másik felét, végül hozzászitáljuk a lisztet. Óvatosan, hablapáttal dolgozzunk, így lesz könnyű és levegős a tésztánk.
A sütőt 175 fokra előmelegítjük.
A vajat vastag falú, sütőben is használható serpenyőben a tűzhelyen felforrósítjuk, beleöntjük a tésztát, 2-3 perc elteltével négy darabra vágva az egyik oldalán már megszilárdul tésztát, megfordítjuk, további 1 percig sütjük. A félig átsült császármorzsát az előmelegített sütőben 6-8 perc alatt készre sütjük. Ha megsült, villával nagyobb darabokra szaggatjuk, porcukorral meghintve tálaljuk.

Császármorzsa - kicsik és nagyok kedvence
Császármorzsa - kicsik és nagyok kedvence
Egy csésze bécsi kávé – hozzá néhány falat sütemény

A virtuális és valós bécsi kirándulás koronáján az ékkő mindenképp egy jó kávé, amelyet a helyiek fogyasztanak reggelire – a melange-hoz frissen sült kiflit vagy a nálunk pozsonyi kifliként ismert finomságot kínálnak a kávéházak.

A csokoládéval ízesített bécsi kávéba némi tej is kerül, de igen kedvelt a mézzel ízesített, tejszínhabbal koronázott kávékülönlegesség, az alkohollal megbolondított különleges variációkról nem is szólva – számtalan kávékülönlegességgel várják a vendégeket a régi és modern kávéházak.

A K.u.k-idők hangulatához a finom porcelánban kínált kávé is hozzátartozik
A K.u.k-idők hangulatához a finom porcelánban kínált kávé is hozzátartozik

Ha a magyar és bécsi rétes különbségeit is vizsgálat alá vennénk a nap valamely szakában kávé előtt vagy után, a papírvékony nyújtott tésztájú bécsi klasszikusként ismert almás rétes (Apfelstrudel) méltó kísérőnek bizonyul.

Bár az almás rétes sem osztrák találmány, mégis jellegzetes bécsi finomságként tartják számon, vaníliafagylalttal is érdemes megkóstolni!
Bár az almás rétes sem osztrák találmány, mégis jellegzetes bécsi finomságként tartják számon, vaníliafagylalttal is érdemes megkóstolni!

Ha a jó kávé mellé délután autentikus bécsi finomságként egy szelet Sacher-torta is a finom porcelántányérra kerül, nem egyszerűen a „boldog békeidők” hangulatával, de a tökéletes falatozás érzésével zárhatjuk a bécsi kulináris sétát. Bár a legendás torta eredeti receptúrája máig titok (érdemes megkóstolni a helyszínen), sokféle változatban készítik világszerte.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.