Indiai konyha tulajdonképpen nem is létezik, mert a kiterjedt régiókban a természeti adottságok mellett a történelmi változások és a vallási előírások eltérő módokon, sokszínűen befolyásolták a helyiek táplálkozását. Bár gyakran egy kalap alá veszik Indiát, Bangladest és Pakisztánt, helyesebb volna külön-külön taglalni pl. a mogul, a kasmíri, a bengáli, a pandzsábi vagy a mahárástrai gasztronómiát.
Nagy vonalakban összefoglalva elmondható, hogy a mogul örökségnek köszönhetően Ó-Delhi környékén a leggazdagabb a konyha. Itt inkább búzát termesztenek, mint rizst, és az étrend szerves részei a kenyérfélék (roti).
Északon esznek húst is (főleg bárányt), valamint sok száraz hüvelyest (dahl). Népszerűek a joghurtos, túrós édességek. Kasmírban általában mellőzik a hagymát és a fokhagymát, mert hitük szerint ezek felforrósítják a vért és túlzottan szabadjára engedik a szenvedélyeket.
Dél-India a vegetáriánusok paradicsoma, és itt a legcsípősebbek az ételek. A rizs mellett fontos szerep jut a búzának, lencsének. Rengeteg kókuszdiót használnak, és gyakran ennek héjában vagy banánlevélen tálalják az ennivalót. A Malabár-parton és Keralában a halat megengedően a tenger gyümölcsének nevezik, hogy a helyi hinduk is nyugodt lelkiismerettel fogyaszthassák.
Kelet-Indiában a rizs és a dahl mellett a főzéshez is népszerű a túró. Nyugat-India konyhája változatosságával tűnik ki. Goában, az egykori portugál gyarmaton az ételek vöröslenek a méregerős csilitől. Nevezetes a többféle halból készülő goai curry, az itt élő keresztények pedig a sertéshúst is kedvelik. Gudzsarát államban kedvelik az édes-savanyú és a tojásos ételeket, valamint a lime-ot. Mahárástrában a zöldséges fogások járják. Kedvelt édesség a forró puri kenyér mellé adott hűsítő joghurtdesszert (shrikhand).
Mini étlapszótár
Biryani: ghível (tisztított vajjal) főzött bonyolult rizses étel. Húsos (csirkés) és halas változatban is készül. Sáfránnyal, kurkumával színezik, ízesítik.
Chapati: platnin sült kovásztalan lepénykenyér.
Garam masala: barnás színű, csípős fűszerkeverék. Ahány ház vagy étterem, annyiféle változatban készítik.
Gulab jamun: lisztből, vajból, joghurtból, néha őrölt mandulából készült golyók kisütve, sziruppal leöntve. Tipikus édesség.
Lassi: joghurtból készült italt, édesen vagy sósan fogyasztják.
Murg (murgh, murghi, moorgee) makhani: vajas csirke. Paradicsomos és currys raguként is készítik.
Murg massalam: mogul eredetű gazdag csirkeétel. A húst joghurtból, köménymagból, hagymából és csiliből készült lében pácolják, majd különféle fűszerekkel együtt tűzálló tálban megsütik, és mogyoróval meghintve tálalják.
Murg tandoori: fűszeres joghurtban pácolt csirke tandoorban (földbe ásott agyagkemencében) megsütve.
Naan: lapos kenyér kelt tésztából, amelyet földbe ásott agyagkemencében (tandoorban) sütnek meg.
Pakora: apró darabokra vágott zöldséget, gyümölcsöt vagy indiai sajtot (paneer) sárgaborsóliszttel és joghurttal készített, sütőporos palacsintatésztában paníroznak, majd olajban vagy ghíben kisütik. A nap bármely szakában szívesen rágcsálják.
Samosa: olajban kisütött, háromszög alakú tészta darált hússal vagy borsó és burgonya keverékével töltve.
Tikka masala: csirkemell vagy -comb erősen fűszeres szószban. Az egész világon elterjedt étel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.