A világban többféle ananásznövény létezik, de a piacot igazán egy fajta dominálja, a „sima Cayenne". Nevét feltételezett származási helyének köszönheti, valamint annak, hogy levelei szélén nem találhatók tüskék. Állítólag a XV. Lajos üvegházaiban termesztett ananászt Guyanából hozták be. Az angolok nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy ez az ananászfajta terjedjen el a világban.
A csábító illatú ananász frissességét levélkoszorúja mutatja meg. Hagyjuk tehát, hogy orrunknál fogva vezessen bennünket! Ne hagyjuk viszont, hogy a gyümölcs színe túlságosan befolyást gyakoroljon döntésünkre, az ugyanis függhet egyrészt az érési foktól – amely a gyümölcs alján található bogyók közepénél kezdődik és a levélkorona felé halad –, másrészt a származási helytől, és éghajlati tényezőktől is. Az ananász tehát lehet kissé zöld, és mégis érett.
Az ananászt sokszor emlegetik amolyan zsírégető gyümölcsként is, amely jól illeszthető minden diétába. Ám a cukortartalma miatt csak óvatosan bánjunk vele, amennyiben fogyókúrázunk. Ellenkező esetben viszont nem árt, ha minél gyakrabban iktatjuk be étkezésünkbe, hiszen számtalan jótékony hatása van szervezetünkre.
Az ananász egyik legismertebb előnye az emésztés-elősegítő képessége. Tartalmaz egy bromelain nevű enzimet, amely képes lebontani az általunk elfogyasztott táplálék többségét és az elhalt szöveteket.
Egy kutatás szerint a bromelainban gazdag ételek nem csak az emésztést segítik, de csökkentik a reumás, ízületi fájdalmakat is.
Ahhoz, hogy szervezetünkben elegendő szerotonin képződjön, egy triptofán nevű aminosavra van szükségünk, amely az ananászban is igen nagy mennyiségben megtalálható. A megnövekedett szerotonin szint javítja a stressztűrő képességet, gyakran eredményez megkönnyebbülést a depresszióból és az idegességben.
Az ananász magas mangán tartalma segít megőrizni a csontok szilárdságát, így akár már napi egy adag elfogyasztásával a napi mangán szükséglet 70%-át is fedezhetjük.
Egy friss kutatás szerint a gyümölcsben található bromelainnak köszönhetően szakszerű helyi alkalmazás során bizonyítottan gyorsítja a sebek és az égési sérülések gyógyulását, de jó lehet a lágyrész sérüléseire is, különös tekintettel az edzés utáni izomfájásra és zúzódásokra.
Egy csésze vágott ananász simán biztosítja a napi C-vitamin-szükségletünket. Ennek köszönhetően javul az immunrendszerünk működése is, de elősegíti a test kollagénképződését is.
A gyümölcsben található antioxidánsoknak köszönhetően gyulladáscsökkentő, gátolja a daganatok növekedését, csökkenti az asztma és az allergia kialakulásának esélyét. Májvédő, vírus- és baktériumellenes hatású, de kedvező hatással van a szívre és az érrendszerre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.