Bár a legelső ezzel kapcsolatos feljegyzés 1796-ból származik, a cupcake igazán a 19. században indult el hódító útjára Amerikában. A név kialakulását illetően két teória létezik: az első szerint a süteményeket eredetileg kicsi edényekben (cup) sütötték, a második szerint a hozzávalókat adagolták csészével (cup) a hagyományos méricskélés helyett. A speciális muffin-sütőformák pedig a 20. században terjedtek el.
Kezdetben a cupcake-eket “number cakes”-nek is (1-2-3-4 cakes) hívták, mert ilyen egyszerű volt megjegyezni a hozzávalók mennyiségét:
1 csésze vaj, 2 csésze cukor, 3 csésze liszt, 4 tojás, plusz 1 bögre tej és egy kanál szódabikarbóna.
A hagyományos receptet azóta számtalan variáció követte, a cupcake-ek népszerűsége pedig egyre nő világszerte.
Az uzsonnasüteményként funkcionáló muffinnal ellentétben a cupcake-eket inkább ünnepi alkalmakra készítik, gyakran torta helyett, vagy egy kisebb méretű torta kísérő süteményeiként – ez utóbbi összeállítás főleg esküvőkön népszerű.
A díszítési variációk száma végtelen: krém, tejszínhab, fondant, marcipán, gyöngyök, virágok, figurák, sőt, papírból készült díszek és textil masnik is díszíthetik az elegáns, vagy éppen roppant cuki cupcake-eket.
Csokis cupcake (12-14 db)
160 g liszt
30 g kakaópor
150 g kristálycukor
6 g szódabikarbóna
só
200 ml tej + fél teáskanál ecet vagy citromlé
100 ml olaj
2 db tojás
Vaníliás cupcake (12-14 db)
180 g liszt
150 g kristálycukor
vanília (esszencia vagy cukor)
6 g szódabikarbóna
só
200 ml tej + fél teáskanál ecet vagy citromlé
100 ml olaj
2 db tojás
Elkészítésük:
A tejet kimérjük, hozzáadjuk az ecetet, majd hagyjuk pihenni 4-5 percet. (Írót készítünk.) A száraz hozzávalókat összekeverjük egy nagyobb edényben.
A tejhez öntjük az olajat, hozzáadjuk a 2 egész tojást, kicsit elkeverjük. A folyadék 2/3-át hozzáadjuk a lisztes keverékhez, majd robotgéppel folyamatosan keverve a többi tejet is belekeverjük.
Egy mérőedény segítségével a papírkapszlikat kb. 2/3-ig megtöltjük, a tésztát 170 C-ra előmelegített (nem légkeveréses) sütőben 15-20 percig (tűpróba!) sütjük.
Miután kisült, néhány percig a formában maradnak, majd rácsra szedve hagyjuk kihűlni. (Ha túlságosan púposra sikerült a sütik teteje, hideg kanállal lesimíthatjuk őket közvetlenül azután, hogy kivettük a sütőből.)
Teljesen kihűlt állapotban díszítjük.
Mandulalisztes cupcake (12-14 db)
50 g mandula liszt
50 g finomliszt
70 g olvasztott vaj
90 g kristálycukor
5 g vaníliás cukor
2 db tojás
2 g sütőpor
csipet só
Elkészítése:
A piskótához a sütőt előmelegítjük 170 fokosra. A tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a sütőporral és a sóval elkevert lisztet és mandulalisztet, majd belecsurgatjuk az olvasztott vajat és simára keverjük. A kész piskótát muffin formákba öntjük, kb ¾-ig, majd kb. 25 perc alatt készre sütjük. A megsült muffinokat krémmel lekenjük. A marcipánt keményítőn vékonyra nyújtjuk és a muffinokat dekoráljuk.
Vaníliás krém:
100 g (szobahőmérsékletű) vaj
100 g (hideg) krémsajt
vanília (esszencia vagy cukor)
100 g porcukor
Kakaós krém:
100 g (szobahőmérsékletű) vaj
100 g (hideg) krémsajt
40 g kakaópor
100 g porcukor
1-2 evőkanál tejszín vagy tej
Sajttortás krém
100 g (szobahőmérsékletű) vaj
100 g (hideg) krémsajt
egy citrom reszelt héja
2-3 kiskanál citromlé
100 g porcukor
1-2 evőkanál tejszín vagy tej
Elkészítésük:
A vajat kihabosítjuk majd hozzáadjuk a krémsajtot. Ezután hozzáadjuk a többi fűszerezést, majd a cukrot 2-3 részletbe adagoljuk a krémünkbe. Összesen 3-5 percig keverjük.
Házi marcipán:
Hozzávalók (1 személyre):
150 g mandulaliszt
150 g porcukor
0,5 dl víz a sziruphoz
Elkészítés:
A mandulalisztet a porcukor felével összedolgozzuk. A többi cukrot a fél dl vízzel sziruposra főzzük, és kissé lehűtve, elegyítjük a cukros mandulával és simára gyúrjuk. Fél órára hűtőszekrénybe tesszük.
Új termékkel bővíti toalettpapír portfolióját a Zewa. Az ápoló mandulatejjel átitatott Zewa Almond Milk testet és lelket kényeztető illatával, 4 rétegű puhaságával valódi luxus élményét nyújt a fürdőszobákban.
Eddig mindenki számára természetes volt, hogy a Zewa toalettpapírjai különlegesen puhák. Ezt felülmúlva idén tavasszal a márka még nagyobb figyelmet fordít a fogyasztók kényeztetésére, és piacra dobja legújabb termékét, a mandulatejjel átitatott és illatosított toalettpapírját.
A mandula alkalmazása népszerű a személyes higiéniában. A növény jótékony, bőrápoló hatása köztudott, ám használata eddig ismeretlen volt a toalettpapír kategóriában. A Zewa egyedülálló terméke gyengéd gondoskodást nyújt a fürdőszobákban, hiszen a mandula vitaminjaival és értékes fehérjeivel hatékonyan ápolja a száraz és érzékeny bőrt, valamint nyugtatja az irritációt.
„Magyarországon is megfigyelhető az, hogy a vásárlók folyamatosan nyitnak az új, innovatív termékek felé. A Zewa minden termékével arra törekszik, hogy kényelmessé és élménnyel telivé tegye a családok mindennapjait. Éppen ezért született meg a döntés arról, hogy a piacon egyedülálló módon a mandulatej természetes összetevőit, kedvező hatásait használjuk ki új toalettpapír termékünkkel” − mondta Nagy Réka, a Zewa marketingmenedzsere.
A Zewa Almond Milk 8 tekercses kiszerelésben kapható áprilistól. A termékhez a Zewa valamennyi toalettpapírjához hasonlóan Aqua Tube® technológiával készült guriga társul, amely kényelmes alternatívát nyújt arra, hogyan szabaduljunk meg az üres toalettpapír-gurigáktól: a toaletten egyszerűen lehúzható, hiszen vízben 100 százalékban feloldódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.