Az immunrendszerünk állapota tulajdonképpen azt határozza meg, hogy különféle ingerekre milyen választ tud adni a testünk. Ezt a képességet úgy tudjuk fejleszteni, ellenállóbbá tenni, hogy különféle új helyzeteket, változásokat biztosítunk szervezetünknek – szó szerint megeddzük az immunrendszerünket is. Éppen ezért elengedhetetlen a változatos táplálkozás, hiszen szervezetünk az emésztő traktuson keresztül találkozik a legtöbb idegen anyaggal, ami az ellenálló-képesség összefüggésében kritikus fontosságú!
Ha már az emésztőrendszernél járunk: a változatosság mellett a természetességre is törekedjünk! A tartósítószerek, adalékok, mesterséges anyagok és gyógyszerek a bélflórát kibillentik ideális egyensúlyából, pedig az immunrendszerünk működéséhez a bélrendszerünkben élő jótékony baktériumokra nagy szükségünk van. Fogyasszunk minél több nyers, rostban gazdag zöldséget és gyümölcsöt, illetve természetes eljárással savanyított ételeket, hiszen a steril, feldolgozott és finomított „városi” ételekkel nem tudjuk pótolni azt a bélflóra-veszteséget, amit napi szinten – részben természetes módon – elszenved az emésztőrendszerünk.
Modern életünk számos felesleges erőfeszítést megspórol nekünk, ugyanakkor azzal ritkán számolunk, hogy a tökéletességig optimalizált folyamatoknak árnyoldala is van. A túlzott kényelemmel gyengül az immunrendszer, egyszerűen ellustul, hiszen nincsen rendszeres kihívások elé állítva. Még szerencse, hogy van pár néhány pofonegyszerű trükk, amivel felrázhatod a lustálkodó immunrendszert!
Például hagyd, hogy fázz egy kicsit! A kézfejed és arcod nyugodtan lehet szabadon a hidegben. Az idei mérsékelt időjárás inkább a vírusok terjedésének kedvez, éppen ezért beiktathatsz hideg vizes zuhanyzást is. Persze nem szabad extrém módon terhelni magad, elég mindössze 30 másodperc is! Ez egyébként a mozgásra is igaz: a mérsékelt, de rendszeres mozgás szintén immunerősítő hatással bír.
Az életviteli megoldások között egy dologról mindenképp szólni kell még: az alvásról. Azok körében, akik hét óránál is kevesebbet alszanak, drasztikusan megugrik a vírusos fertőzések esélye – 5-6 óra esetében például 30%-kal. Ne felejtsd, egy fizikailag aktív felnőttnek az alvásigénye átlagosan 9 óra! Ahhoz pedig, hogy pihentető is legyen, 19 fok körüli hőmérsékletre, oxigéndús levegőre, illetve lefekvés előtti nyugtató tevékenységekre (olvasás, beszélgetés, séta) van szükség.
Talán nem meglepő, hogy az egészséges immunrendszer harmadik pillére a vitaminok és nyomelemek megfelelő utánpótlása. A D-vitamin a kórokozók elpusztításában közvetve segít, testsúlytól és vitaminellátottságtól függően 2-4 ezer egységben érdemes gondolkozni. A C-vitamin és a cink ezzel szemben a betegség időtartamát rövidíti hatékonyan, előbbiből 1500 mg felett, utóbbiból pedig 75 mg környékén kell szedni. Természetesen, mint annyi minden másban, az immunrendszer megerősítésében is a rendszeresség a legfontosabb: ha ezeket az egyszerű dolgokat beiktatod hétköznapjaidba, akkor már sokat tettél azért, hogy elkerüljön az influenza és a megfázás!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.