A marlenka az elmúlt években lett népszerű nálunk, nem véletlenül: a finom mézes tészta és a gazdag krém ízvilága együtt mennyei! A világ számos pontján ismerik és szeretik, de azt kevesen tudják, hogy a gyökerei az örmény konyhában keresendők. Nem tartozik a legegyszerűbben elkészíthető desszertek közé, de megéri a munkát: a végeredmény fantasztikus lesz!
A marlenka története az örmény konyhából indul, és egy ősi családi recepthez köthető. Az édesség elnevezése azonban a cseh kulináris hagyományokhoz kapcsolódik, hiszen a marlenka, ahogyan ma ismerjük, Csehországban vált igazán népszerűvé és nemzetközi hírűvé. A marlenkát a Gasparyan család hozta Csehországba az 1990-es években. Az örmény származású Gasparyanék az eredeti családi recept alapján készítették a süteményt, amely rövid időn belül rendkívüli sikert aratott. Az édesség neve az alapító édesanyja és lánya nevének összevonásából született: „Marlenka.”
A boltokban rengeteg féle marlenka kapható, de otthon is elkészítheted – a végeredmény pedig garantáltan isteni finom lesz!
Előkészítés: 1,5 óra
Főzés: 3 óra
Hűtés: 1 óra
Sütés: 5 perc/lap
Pihentetés: 1 nap
Hozzávalók:
A krémhez:
400 g sűrített tej
4 tojás
40 g étkezési keményítő
400 ml tej
100 g cukor
1 csipet só
1 teáskanál vaníliaőrlemény
140 g vaj
ecet
A tésztához:
35 g zsír (vajjal helyettesíthető)
60 g vaj
150 g cukor
1 tojás
1 tojássárgája
2 evőkanál méz
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál 10%-os ecet
400 g finomliszt (BL55)
2 evőkanál tejföl
A szóráshoz:
100 g pirított dió
A tetejére:
40 g étcsokoládé
2 evőkanál tejszín
Elkészítés:
A sűrített tej karamellizálásával kezdjük: átöntjük egy befőttesüvegbe, beletesszük egy kisebb lábasba. Annyi vizet öntünk a lábasba, hogy egy ujjnyival feljebb érjen, mint a sűrített tej szintje az üvegben. Teszünk hozzá egy kanál ecetet, hogy ne legyen vízköves az edényünk a hosszas forralástól. Közepes lángon felforraljuk, gyöngyöző forralás mellett 3 órán át főzzük. Ha szükséges, mindig pótoljuk az elforrt vizet. Ha már szép mogyoróbarna színű a sűrített tej, készen vagyunk. Átöntjük egy tálba, és kihűtjük.
A krémhez a tojásokat egy nyeles lábaskába ütjük, hozzáadjuk a keményítőt, a vaníliaőrleményt, a sót és a cukrot, habverővel összekeverjük. Hozzádolgozzuk a tejet is. Közepes tűzön kevergetve sűrűre főzzük. Ha már forr, két adagban hozzávegyítjük a vajat is. Hagyjuk teljesen kihűlni.
Amíg hűl a krém, elkészítjük a tésztát. A zsírt és a vajat egy kisebb lábasba tesszük a cukorral, a mézzel, az egész tojással és a tojássárgájával. Kevergetve összeolvasztjuk, de nagyon vigyázunk a hőfokra, nehogy rántotta legyen belőle. Ha már egynemű, beleszórjuk a szódabikarbónát, hozzáöntjük az ecetet (fel fog habzani a tészta). Egy tálba szórjuk a lisztet, ráöntjük a tojásos keveréket, fakanállal összedolgozzuk, végül beletesszük a tejfölt, és egynemű tésztává gyúrjuk. Enyhén lisztezett deszkán hat egyenlő részre osztjuk.
A munkafelületre sütőpapírt teszünk, és pici liszttel kinyújtunk rajta egy adag tésztát egy 2 mm vastag, 20 × 30 cm-es téglalappá. Átemeljük egy sütőpapíros tepsire, és 200 fokos sütőben 4-5 perc alatt megsütjük. Deszkára csúsztatjuk, és még forrón levágjuk a széleit egyenesre, mert hidegen már nagyon törik. Ugyanígy járunk el a maradék öt tésztarésszel is.
Kézi robotgéppel összedolgozzuk a karamellizált sűrített tejet a vaníliakrémmel. Az alsó tésztalapra rákenjük a krém szűk hatodát, megszórjuk összevágott pirított dióval. Ezt ismételjük, míg tartanak a hozzávalók. Végül a sütemény oldalát is bevonjuk a maradék krémmel. Legalább egy napra berakjuk a hűtőszekrénybe, hogy megpuhuljanak a lapok.
Végül a tört csokoládét összeolvasztjuk a tejszínnel, kis habzsákba tesszük, és becsíkozzuk vele a sütemény tetejét. Tetszőleges formára szeleteljük.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.