A tarhonyát, ezt az apró, gömbölygetett tésztácskát rostán átmorzsolva készítik, a 18. század végéről található róla feljegyzés. Legjelentősebb az alföldi parasztok táplálkozásában volt öregtarhonya, keménytarhonya, sűrűtarhonya, pirított tarhonya formájában. Az étel eredetije feltehetőleg Perzsiából származik, török közvetítéssel, a neve is a perzsa eredetű oszmán-török "tarchana"szóból ered, ami búzalisztből aludttej hozzáadásával készült tésztát jelent. Magyarországon általánosan az Alföldön terjedt el, mint az egyik leggyakoribb száraztészta.
A pásztortarhonya régen a pusztában élő pásztorok egyik kedvenc étele volt, amit gyorsan, egyszerűen bográcsban el tudtak készíteni. Telente a konyhában, nyaranta a tornácon, vagy az udvaron fogyasztották el az ebédet.
Ez, az egykor csakis bográcsban, szabad tűzön készült étel, ma már a magyar konyha egyik népszerű fogásává vált. Nem véletlenül: nem kell hozzá sok alapanyag és egyszerű elkészíteni, íme a pásztortarhonya receptje.
Hozzávalók:
50 dkg sárga burgonya
2 fej hagyma
4 gerezd fokhagyma
1 db tv paprika
1 db paradicsom
10 dkg füstölt szalonna
1 szál szárazkolbász
5 dkg tarhonya
1,2 dl víz
1 ek sertészsír
só
pirospaprika
bors
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.