Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
A tökéletes flódni recept
A tökéletes flódni
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Érdekességek

Diétázó grófnőnek készült az első carpaccio - érdekességek Olaszországból

Carpaccio
Bellini a pohárban, Carpaccio a tányéron?! Ismerd meg az olasz festőkről elnevezett világhírű koktél és előétel történetét!

Mindkét különlegességet a velencei Harry’s Bar alapítója találta ki. A korábban Veronában szakácsként dolgozó Giuseppe Cipriani elegáns európai hotelekben keverte és szolgálta fel az italokat, mielőtt 1931-ben megvalósította az álmát: a barátjától, Harry Pickeringtől kapott pénzből saját bárt nyitott, amelynek hálából a Harry’s nevet adta.

A Szent Márk tér közelében található bár a harmincas évektől kezdve a Velencében tartózkodó írók, művészek, mozisztárok – köztük Somerset Maugham, Truman Capote, Georges Braque, Arturo Toscanini, Orson Welles, Charlie Chaplin – kedvenc helye lett. Külön asztalt tartottak fent Ernest Hemingway számára, aki A folyón át a fák közé című művében többször említi a Harry’st, és Cipriani visszaemlékezése szerint fizetéskor annyi csekket állított ki az itt elfogyasztott jelentős mennyiségű italról, amennyin elfért volna egy közepes terjedelmű regény. A híres bárt az arisztokrácia krémje is felkereste, és 1935-ben volt egy olyan nap, amikor a pincérek egy időben szolgálták ki Vilma holland királynőt, valamint XIII. Alfonz spanyol, I. Pál görög és II. Péter jugoszláv királyt.

Bellini koktél

Ezen a legendás helyen született meg 1948-ban az őszibarackpürés pezsgőkoktél, amelynek jellegzetes színe a Giovanni Bellini egyik festményén ábrázolt szent tógájának árnyalatára emlékeztette Ciprianit.

Bellini koktél >>>

A Bellini ma az egyik legismertebb olasz koktél és a Bármixerek Nemzetközi Szövetségének egyik hivatalos itala. A nyolcvanas évektől fogva egy venetói cég ipari mennyiségben állít elő Bellinit, és palackozva forgalmazza.

Hozzávalók:

2-3 db érett, fehér húsú őszibarack
prosecco a felöntéshez

Elkészítés:

1. A hámozatlan gyümölcsből pürét készítünk, majd textilen átszűrjük és jégbe hűtjük.

2. A hideg őszibarackpüréből kimérünk 5 cl-t, és jól lehűtött flőtébe vagy hosszúitalos pohárba tesszük. Lassan felöntjük a behűtött proseccóval, és finoman felkeverjük.

carpaccio

Giuseppe Cipriani a carpaccio megalkotásával is bevonult a gasztronómia világtörténelmébe. Ezt az ételt Amalia Nani Mocenigo grófnőnek készítette el először, aki Velencébe érkezvén a Harry’s Barban óhajtott vacsorázni. Mivel az orvosa éppen nyerskoszt-diétára fogta a húsimádó contessát, Cipriani nyers marhabélszínt szeletelt neki a lehető legvékonyabbra, meglocsolta citromlével, olívaolajjal, majd mustárral megbolondított majonézt csepegtetett rá.

CARPACCIO À LA CIPRIANI >>>

Amikor az elragadtatott vendég az étel nevét kérdezte, Cipriani a nemes hölgy fehér ruhájára és a vörös húsra pillantva rávágta: „Contessa, ez az Ön Carpacciója!” Ugyanis a lagúnák városában akkor volt kiállítása Vittore Carpaccio 16. századi festőművésznek, aki előszeretettel társította a szóban forgó két színt.

Bár a világban sok Harry’s Bar van, Velencében működik az egyetlen igazi, amelyet az Olasz Kulturális Minisztérium 2001-ben emblematikus hellyé, egyfajta nemzeti értékké nyilvánított. Jelenlegi tulajdonosa, Arrigo Cipriani 1957-ben vette át az üzletet apjától, és New Yorktól Moszkváig terjedő vállalatbirodalmat teremtett. Ma már az unokái is a Cipriani-recept alapján létrehozott éttermekben és szállodákban tevékenykednek.

Hozzávalók:

1 kávéscsészényi majonéz (2 db tojássárgájából)
1 ek mustár
2 kk Worcester-szósz
1 ek brandy
1 ek whisky
4 ek tejszín
50 dkg nyers marhabélszín

Elkészítés:

1. A majonézt simára dolgozzuk a mustárral, a Worcester-szósszal és a brandyvel, majd a whiskyvel. Közben folyamatosan, finoman kevergetjük. Végül hozzáadjuk a tejszínt.

2. Négy nagy tányéron szépen elrendezzük a nyersen papírvékonyra szeletelt bélszínt, és a szósszal valamilyen absztrakt ábrát rajzolunk a húsra.

KIRŐL KAPTA A NEVÉT A RIGÓ JANCSI? EGY CIGÁNYPRÍMÁS ÉS EGY SÜTEMÉNY LEGENDÁJA >>>
STEFÁNIA VAGDALT: MI KÖZE SISINEK A TOJÁSSAL TÖLTÖTT FASÍRTHOZ? >>>
KINEK KÉSZÜLT AZ ELSŐ PECHE MELBA? A FRANCIA FAGYLALTKÜLÖNLEGESSÉG TÖRTÉNETE >>>

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.