Az angoloknál nagy hagyománya van az almás pitének. Egy 1381-es recept tanúsága szerint az almát fügével, körtével keverték, fűszerezték. Az almás pitét önmagában, hidegen vagy melegen, vaníliaszósszal vagy -fagylalttal kínálják. Az angol piténél a pitetálat kibélelik omlós tésztával, és ebbe kerül a hámozott, szeletekre vagy kockára vágott alma, amit egy kevés datolyával, mazsolával kevernek, és citromhéjjal, fahéjjal és szerecsendióval ízesítenek. Hagyománytól függ, hogy rácsosan fedik-e be tésztával, vagy teljesen lezárják.
Ezt az érzést, a ropogós tésztába bugyolált gőzölgő, illatos töltelék adta fennkölt hangulatot adja vissza az egyszemélyesre tervezett francia almás papucs (chaussons aux pommes), de a franciáknál is létezik az úgynevezett almatorta (tarte aux pommes). A francia almatorta vajas vagy leveles tésztán szépen elrendezett almacikkek, a sütés vége felé pedig tojásos-vaníliás szósszal öntik le, és így is sütik még néhány percet.
Amerikában a jólét jelképévé vált a klasszikus, angolszász Apple Pie. „Baseball, hot dog, almás pite és a Chevrolet. ” szólt az amerikaiaknak készített autóreklám. Az igazi amerikai életérzés része ez a sütemény.
A szintén nagy múltra visszatekintő holland piténél az almához fahéjat és citromot tesznek, és tejszínhabbal kínálják. A holland pitetálba szintén omlós tésztát fektetnek, az almát kockákra vágva teszik a tésztába. Sok esetben kevernek a töltelékbe mazsolát, grízt vagy kukoricadarát, és a pitét lefedő tésztát megszórják barnacukorral.
A nálunk ismert almás pitébe a töltelékként szolgáló nyári almát általában lereszeljük, majd a pitetésztát kicsit megszórjuk zsemlemorzsával, s erre fektetjük a mazsolával, cukorral és fahéjjal gazdagított tölteléket. A klasszikus házi pitét tálalás előtt porcukorral megszórjuk.
Hozzávalók: A töltelékhez: 1 kg nyári rétesalma (bármilyen kissé savanykás, leveses alma megteszi), 2 kávéskanál fahéj, cukor ízlés szerint, 15 dkg mazsola, a tésztához: 50 dkg vaj, 70 dkg finomliszt, 4 tojás sárgája, csipet só, 8 evőkanál víz
Elkészítés: A vajat a liszttel és sóval elmorzsolom, a tojássárgákkval és a vízzel tésztává gyúrom, majd egy órára a hűtőbe teszem. Az almát megpucolom, magházát kiszedem s lereszelem. A tésztát megfelezem, majd az egyik felét tepsi méretűre nyújtom, és belefektetem a kiszemelt, méretes tepsibe. Picit megszórom zsemlemorzsával, ráhalmozom a reszelt almát. Meghintem mazsolával, alaposan megszórom fahéjas cukorral, majd a tészta másik felit is nyújtom, és befedem vele a tölteléket. Egy elhabart tojással megkenem, húsvillával alaposan meglyuggatom, majd 200 fokos előmelegített sütőbe dugom. Nagyjából egy óra alatt szép aranybarnára sütöm.
Az angolszász országokban nagyon közkedvelt a könnyen elkészíthető, ötletes crumble vagy crisp. Ennél a süteménynél a tál aljára kerül a fűszerezett, cukrozott nagyobb darabokra vágott gyümölcs, majd a tetejét befedik egy mandulával, zabpehellyel, barna cukorral dúsított tésztával. Ez a sütőben ropogóssá sül, míg alatta a töltelék tökéletesen megpárolódik.
A crumble még a II. világháborús angol konyha szüleménye, az amerikai illetőségű crisp pedig először 1924-ben szerepelt egy receptkönyvben,. Fiatal kora ellenére az észak-amerikai kontinens tipikus őszi desszertjének számít. Ennek a süteménynek egy változata a cobbler, aminél egy kekszhez hasonló tésztával vonjuk be a gyümölcsöt.
Hozzávalók: 4 méretesebb alma, 1 narancs, 2 evőkanál cukor, 1 csomag vaníliás cukor, A tésztához: 5 dkg finomliszt, 8 dkg rétesliszt, 1 teáskanál sütőpor, 5 dkg vaj, csipet só, 1 bő evőkanál cukor, 1 tojás
Elkészítés: Előveszek egy szuflé tálat. Az almákat megpucolom, cikkekre vágom, a cikkeket a szuflé tálba teszem. Ráreszelem a narancshéjat, a levét is az almákra csorgatom, cukrot adok hozzá, aztán az egészet jól átforgatom. Fóliát teszek a tál tetejére, és 190 fokra előmelegített sütőbe tolom, úgy fél órára. Közben kikeverem a tésztát. A liszteket összekeverem 1 teáskanál sütőporral, sózom, a hideg vajjal elmorzsolom, majd ráütöm a tojást, és lágy tésztává gyúrom. Amikor kész az alma, a tésztát óvatosan rákanalazom, és újabb fél órára a sütőbe tolom. Fagylalttal vagy egy kis friss tejszínnel tökéletes.
A Tarte tatin a franciák válasza az almás pitére. A szájhagyomány szerint egy elrontott sütemény eredménye lett a karamellizált almaszeletekkel fedett, fordított sütemény. A süteményt állítólag egy Stephanie Tatin nevű hölgy alkotta meg, a Loire mentén, a XIX. század vége felé. A családi szálloda konyháját vivő hölgy egyik nap kissé elgondolkodott az almás sütemény készítése közben, és rossz sorrendben tette a hozzávalókat a pitetálba. A sütemény olyan jól sikerült és olyan sikert aratott, hogy nagyon hamar a párizsi Maxim étlapján is megjelent, és azóta is töretlen népszerűségnek örvend.
A franciáknál előszeretettel készített clafoutis (tejespite) is könnyedén elkészíthető almával. Nagyon kellemes, könnyű, gyors sütemény.
Hozzávalók: 12,5 dkg rétesliszt, 3 közepes alma, 3 tojás, csipet só, 5 dkg cukor, 2-3 szem szegfűszeg mozsárban megtörve, 3 dl 3,5% tej
Elkészítés: Vajjal kikenem a piteformát, a halványra szelt almaszeletekkel megrakom a tál alját, a megtört szegfűszeggel megszórom. A lisztet elkeverem a cukorral, hozzáadom a tojások sárgáját és a tejet. A fehérjéket kézi habverővel lágyan felverem és óvatosan beleforgatom a tésztába. Az egészet ráöntöm az almára, majd 185 fokra előmelegített sütőbe tolom.
A clafoutis nagyon távoli rokonának tekinthetjük a hazánkban elterjedt almás palacsintát, illetve a palacsintatésztába mártott, sült almakarikát, amit jobb híján pongyolás almaként szoktunk emlegetni. Az almás palacsinta esetében, az elkészített palacsintatésztát a serpenyőbe öntés után közvetlenül - még folyósabb halmazállapotában - gazdagítunk halványra vágott almaszeletekkel, míg a pongyolás verziónál egy sűrűre hagyott palacsintatésztába merítjük a hámozott, magházát vesztett ujjnyi vastag almakarikát. Egy biztos: mindkettőhöz tökéletesen passzol a fahéjas porcukor.
Magyarországon, illetve az egykori monarchia országaiban az almát előszeretettel teszik rétesbe. Az osztrákoknál a wiener schnitzel mellett, a másik kötelező eleme a helyi gasztronómiának. Egy kapucíner mellé tökéletes.
Hozzávalók: 50 dkg rétesliszt, 2-3 dl langyos víz, csipet só, 1 tojás, 2 evőkanál olaj, az almás töltelékhez: 5-6 alma, 10 dkg mazsola, cukor, 3 kávéskanál fahéj, 1 kávéskanál szegfűszeg
Elkészítés: A liszthez hozzáadom a tojást, az olajat és annyi vizet, amennyit felvesz. Robotgéppel jó néhány percig dolgozom a tésztán, amíg homogénné és rugalmassá válik. Lisztezett deszkára teszem, letakarva pihentetem fél órát. Közben az almát lereszelem. A többi hozzávalót előkészítem. Ha kész tésztával dolgozom, akkor összekeverem a töltelék hozzávalóit, ha házi tésztát húzok, akkor csak megszórom a különböző alapanyagokkal. Az olajjal/vajjal megkent lapokat megtöltöm, majd egy konyharuha vagy terítő segítségével feltekerem. A feltekert rétest olajjal kikent tepsibe fektetem, és 200 fokon sütöm, amíg szép színesre sül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.