Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Minestrone recept
Minestrone
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
A világhírű hungarikum az egyik legismertebb magyar sütemény, igazi cukrászati remekmű. Ám a dobostorta elkészítése, ha igazán tökéletes végeredményt szeretnénk, sok gyakorlást igényel. Az íze azonban minden befektetett munkát megér.

A különleges süteményt hat vékony és könnyű piskóta alkotja, melyek közé édes csokoládés vajkrémet töltenek. A dobostorta megkoronázásaképpen a tetejére egy fényes, ropogós karamellréteg kerül, és ennek a tökéletes elkszítése talán a legnehezebb az egész folyamatban. Eláruljuk, mi a trükkje, hogy a karamell tükörsima felületű és vágható legyen. 

A dobostorta az egyik legikonikusabb magyar édesség /Fotó: Shutterstock

A dobostorta nem mindennapi története

A süteményt Dobos C. József gasztronómus alkotta meg, amikor – a szóbeszéd szerint – cukrászinasa köpüléskor só helyett cukrot adott a vajhoz. A mester az elrontott alapanyagból kikísérletezte az ikonikus csokoládés vajkrémet. A történetből annyi biztosan igaz, hogy a dobostorta megálmodója a névadó híres cukrász, aki először 1885-ben mutatta be alkotását a közönségnek. És az is bizonyos, hogy az ellenállhatatlan desszert azonnal elindult világhódító útjára. A korabeli desszertek közül kitűnt egyszerűségével, eleganciájával. A csokoládés vajkrém is új találmány volt, előtte főzött krémmel, tejszínhabbal készültek a torták. 

A dobostorta eredeti receptje éveken át titkos volt, végül 1906-ban a mester közkinccsé bocsátotta, így ma mindenki számára elérhető

A sütemény hozzávalói között szerepel a liszt, a cukor, a vanílás cukor, a tojás, a vaj, a kakaóvaj, a kakaómassza és a csokoládé. Nem ritka, hogy a cukrászok eltérnek az eredeti recepttől, így izgalmas új kreációk jöhetnek létre. De ha autentikus dobostortát szeretnénk készíteni, akkor semmiképpen ne használjuk a következő hozzávalókat (illetve ne helyettesítsük ezekkel az eredeti recept alapanyagait): 

  • margarin, 
  • kakaópor, 
  • citromlé,
  • olajos magvak.

Így lesz tökéletes a karamellréteg a dobostorta tetején

A dobostorta különlegessége a vékony karamellréteg a tetején, ami fénye és ropogós, de szeleteléskor nem töredezhet, mert azzal elrontja az esztétikai élményt. Hogyan lehet ezt elkerülni? Egy roppant egyszerű trükkel. 

A tökéletes karamellréteghez fontos, hogy a cukrot egy vastag falú edényben tegyük fel melegedni, és alacsony hőfokon olvasszuk, amíg borostyánszínű lesz. Tilos kevergetni, mert attól kikristályosodik a cukor, és nem lesz homogén a karamellrétegünk. Az edény rázogatni szabad, de semmi több. Az is fontos, hogy a karamell ne égjen meg, mert akkor keserű lesz. Akkor jó, ha sötét aranyszínűvé válik. Ha túl világos, akkor nem lesz elég ízes, ha túl sötét, akkor már keserűvé válhat.

Az elkészült karamellt a legfelső réteg piskóta tetejére csorgatjuk, és most jön a trükk! Egy vajas késsel vagy spatulával egyenletesen elkenjük a piskóta tetején. Ezután szintén vajas élű késsel kijelöljük a szeleteket, ahol majd felvágjuk a tortát. Így hagyjuk megdermedni a karamellt, majd az előre bejelölt vonalak mentén szépen fel tudjuk szeletelni a tortát. 

A karamellhez, amennyiben más desszerthez készül, gyakran adunk vajat, habtejszínt, akár egy kevés citromot is. Így egy selymes karamellszószt kapunk. Nem roppanós lesz, hanem lágy és krémes. Ennek az elkészítését maestrónk, Farkasinszki Ildikó mutatja meg az alábbi videóan! 

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.