Állj a tükör elé! Nagyon fontos, hogy akkor is találj esztétikus részeket a testeden, ha túlsúllyal küszködsz. Egy kicsit talán vastag a combod, de közben mondjuk formás a karod. Esetleg hastájékon van rajtad némi felesleg, a lábaid viszont karcsúak. Keresd meg magadban a szépet, és hangsúlyozd azt, ami pedig nem tetszik, azt kezdd el átformálni!
A fogyókúra nem lehet kampányszerű! Ha nem hosszú távon változtatsz az életmódodon, a diéta befejezése után kamatostul szeded vissza a felesleges kilókat. Ne ijedj meg: nem kell rögtön szakértővé válnod! A kis lépések előbb-utóbb összeadódnak, és szembetűnő változást eredményeznek.
Ne akarj mindent, azonnal! A táplálkozási szakértők szerint célravezető részcélokat kitűzni. Ha például 15 kg-tól szeretnél megszabadulni, ne akard már az első hónap végén elérni az áhított testsúlyt! Így elkerülheted a jojóeffektust, és a súlyos egészségkárosodást. Ha sikerül heti 0,5-1 kg-tól megszabadulnod, az már nagyon jó eredménynek számít!
Egyedül nem megy! Ha a legjobb barátnőd szintén fogyni szeretne, támogassátok, lelkesítsétek egymást, és járjatok együtt mozogni.
Ne halogass! Ha úgy érzed, és a tested is jelzi, hogy változtatásra van szükséged, ne mondd azt, hogy holnaptól, hétfőtől, jövő hónap elsejétől! Az orvosodat már aznap felhívhatod, hogy időpontot kérj tőle egy teljes körű kivizsgálásra, eltüntetheted a kamrából a csipszeket, a csokit, a kekszeket is, és tehetsz egy jó nagy sétát a környéken.
Ne add fel! Mindenkinél eljön az a bizonyos holtpont, amikor hiába minden erőfeszítés, a mérleg nyelve csak nem akar odébb mozdulni. Ilyenkor ne keseredj el, és ne kezdj el „bűnözni”, hanem folytasd a fogyókúrát, és meglátod, néhány hét múlva ismét megindul a fogyás. Ha ez mégsem történne meg, keresd fel az orvosodat vagy a dietetikusodat, ők majd segítenek a továbblépésben!
Vezess táplálkozási naplót, amibe minden egyes falatot beleírsz, azt is, amit csak úgy mellesleg, például vacsorakészítés közben kaptál be! Emellett jegyezd fel a napi sporttevékenységedet, és hetente egyszer a testsúlyodat is.
Gondold át, mi okozhatja súlytöbbletet! A mozgásszegény életmód? A túl sok zsíros és/vagy cukros falat, a túlzott szénhidrátbevitel, esetleg a rengeteg nassolnivaló? Néhány nap után a táplálkozási naplóból minden bizonnyal kiderül, hol lehet a hiba.
Ha eddig semmit sem sportoltál, feltétlenül kezdj el mozogni! Nem kell rögtön hosszú kilométereket lefutni, vagy 1,5 órás aerobikedzéseket végigcsinálni, már csak azért sem, mert a szervezted még nincs hozzászokva ekkora megterheléshez. Íme, néhány mozgásforma, amivel nemcsak kalóriát égethetsz el, hanem jól is érzed majd magad!
- Gyaloglás: Ha kezdetben heti 3-4 alkalommal beiktatsz egy félórás, tempós sétát, azzal máris sokat teszel az egészségéért. Télen is remek hétvégi családi program lehet egy nagy kirándulás - vedd rá a családot, és irány a természet vagy a közeli park!
- Úszás: Nem terheli meg az ízületeket, mégis sok kalóriát elégethetsz vele.
- Tollaslabda: Ez is egy olyan sportág, amit a családdal együtt végezhetsz. Ütögessetek egy órácskát a teremben, és meglátod, utána sokkal energikusabbnak fogod érezni magad! Ugyanez vonatkozik a kutyasétáltatásra is.
Ha már kiderült, hogy mi okozza a pluszkilókat, próbáld meg kiküszöbölni a hibát. Az egészségtelen nassolnivalókat (kekszek, csipszek, gumicukor, cukorkák) cseréld egészségesebbre, de természetesen ezeknek a mennyiségére is figyelj oda!
- Ha édességre vágysz, a csokis keksz helyett ropogtass el néhány szelet szárított almát! Válaszd a fahéjas ízesítésű csipszet, és mártogasd natúr joghurtba.
- Ha sósra vágysz, keverj ki 2 ek túrót borssal és különböző zöld fűszerekkel, majd fogyaszd el 2-3 db korpás keksz társaságában.
Nem kell eltiltanod magad a szénhidrátoktól, csak éppen nem mindegy, mikor és mennyit fogyasztasz belőlük. Imádod a tésztaételeket? Nyugodtan ehetsz egy kis adagnyit a teljes kiőrlésű változatból paradicsomszósszal, de csak ebédre! Vacsorára már inkább ne kerüljön szénhidrát, azaz kenyér, rizs és tészta a tányérjára, próbálkozz inkább a fehérje és zöldég kombinációval. Remek fogás például egy kis szelet grillezett csirkemell, párolt brokkolival.
Beválhat az is, ha teljesen száműzöd a kenyeret az étrendjéből, és helyette csak Abonettet, puffasztott gabonából készült szeleteket, esetleg alacsony kalóriatartalmú kétszersülteket eszel. Ilyenkor azonban fontos, hogy rendszeresen fogyassz másféle szénhidrátokat (pl. tészta, rizs). Az egészséges étrend alapja, hogy az összes tápanyagcsoport, így a zsír, a fehérje és a szénhidrát is megtalálható benne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.