Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Minestrone recept
Minestrone
Egészséges

Meg sem izzaszt, mégis ez a legjobb immunerősítő testmozgás

A mozgásnak köztudottan immunerősítő hatása van, és most az is kiderült, melyik az a tevékenység, ami a legjobbat teszi a szervezetnek. Elöljáróban eláruljuk, nem a futás a megoldás.

Az elvárosiasodás egészségre gyakorolt hatását vizsgálva finn tudósok megállapították, hogy a kertészkedés kétségtelenül erősíti az immunrendszert. Ennek hátterében az állhat, hogy a városi környezetben túlságosan „eltávolodtunk” a mikroorganizmusoktól, amelyek hozzájárulnának az immunrendszer fejlődéséhez. Az ebből a szempontból túl tiszta környezet miatt gyakoriak a felső légúti megbetegedések, mint az asztma és az allergia.

A növénytermesztés bizonyítottan immunerősítő hatású hobbi /Fotó: Shutterstock
A növénytermesztés bizonyítottan immunerősítő hatású hobbi /Fotó: Shutterstock

A kertészkedők szervezete erősebb

A Helsinki Egyetem kutatói egy hónapos vizsgálatuk során arra a következtetésre jutottak, hogy már rövid idő után is érezhető a növénytermesztés pozitív hatása. Ugyanis már ez alatt az idő alatt is megszaporodtak a vizsgálatban részt vevők bőrbaktériumai, a gyulladáscsökkentő molekulák szintje pedig megemelkedett.

Ezek a mikroorganizmusok befolyásolják többek között az anyagcsere működését és a mentális egészségünket egyaránt. Emellett ezek a mikrobák létfontosságúak az immunrendszer támogatásában és a gyulladások csökkentésében is. A bőrön lévő baktériumok például kivédhetik a kórokozó baktériumok káros hatását. Sőt, ahogy korábban már bebizonyosodott, a természetben található, mikrobákban gazdag anyagokkal való érintkezés növelheti az emberi mikrobiom – az emberi testben élő mikroorganizmusok – sokféleségét – írja a Világgazdaság.

A beltéri növénytermesztés is számít!

A kutatás során bebizonyosodott, hogy a beltéri kertészkedés is elegendő többféle bőrbaktérium számának növeléséhez. A vizsgálatban 28 résztvevőt osztottak két csoportra. Az egyik csoport mikrobákban gazdag talajt, a másik csoport mikrobában szegény talajt kapott, hogy azt használva termesszenek élelmiszernövényeket virágládákban. A harmincnapos vizsgálati időszak alatt kimutatható különbségeket tapasztaltak a két csoport résztvevői között.

A vizsgálatban a kertészkedők csoportjában lévők bőrén öt baktériumtörzs (Bacteroidetes, Planctomycetes, Proteobacteria, Cyanobacteria és Verrucomicrobia) diverzitása nőtt, míg a mikrobában szegény talajt művelőkön nem figyeltek meg ilyen jellegű pozitív változást. A baktériumok sokféleségén kívül nőtt a gyulladáscsökkentő molekulák szintje is.

A kertészkedést otthon, beltéren is végezhetjük, a pozitív hatás így sem marad el /Fotó: Shutterstock
A kertészkedést otthon, beltéren is végezhetjük, a pozitív hatás így sem marad el /Fotó: Shutterstock

Az eredmények jelentősége

Az Environmental International tudományos folyóiratban közzétett tanulmány rámutat, hogy a városiasodás különböző, a szervezet ellenálló képességével összefüggő betegség, például az allergiák, az asztma és az autoimmun betegségek elterjedésének kedvez.

A zöld lakóterületek megléte összefüggésben áll a légúti megbetegedések arányával, mivel a változatos mikroorganizmusoknak való kitettség fontos az immunrendszer fejlődéséhez és egészségéhez. Az urbanizáció a testünkben élő jó baktériumok csökkenéséhez, ezáltal a mikrobiom változásához és az immunrendszerrel összefüggő betegségek kockázatának növekedéséhez vezethet.

Bár a kutatás kis mintaszáma és a rövid vizsgálati idő miatt nem lehet egyértelmű következtetéseket levonni az eredményekből, annyi bizonyos lehet, hogy a környezetünkben lévő jó mikroorganizmusoknak való kitettség segíthet a különböző immunfunkciók támogatásában. Nem véletlenül javasolja tehát egyre több szakember, hogy töltsünk sok időt a szabadban. De a jó hír, hogy az erkélyen való kertészkedéssel is sokat tehetünk az egészségünkért.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.