Holstein szelet recept
Holstein szelet
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Egészséges

Így előzheted meg a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását – 3 dolog, amire figyelned kell

A diabétesz leggyakoribb formája a 2-es típusú cukorbetegség, amelynek kialakulásáért elsősorban a nem megfelelő életmód okolható. Pontosan nem ismert, hogy hazánkban mennyi cukorbeteg él, de egyes vélekedések szerint másfél millióhoz közelíthető a betegek száma. Mutatjuk, hogy mire figyelj, ha szeretnéd elkerülni ezt a veszélyes betegséget!

Elhízás, mozgásszegény életmód, stressz – ezek azok az életmóddal kapcsolatos dolgok, amik gyakorlatilag szinte biztosan 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezetnek. A diabétesz ezen típusa egyre több embert érint, pedig kialakulása elkerülhető lenne.

Egészséges életmóddal nemcsak a 2-es típusú diabétesz, hanem sok más betegség is megelőzhető / Fotó: Shutterstock
Egészséges életmóddal nemcsak a 2-es típusú diabétesz, hanem sok más betegség is megelőzhető / Fotó: Shutterstock

Ismerd fel a 2-es típusú cukorbetegség jeleit!

Fontos, hogy tisztában legyünk a 2-es típusú cukorbetegség korai tüneteivel, mert fennáll a súlyos szövődmények kockázata. Sajnos a szervezet sok esetben nem produkál tüneteket, vagy ha mégis, akkor nem tudjuk a cukorbetegséghez kötni a szervezet jelzéseit. A tünetek közé tartozik a fáradtság, a fokozott szomjúság, a homályos látás, a sebek lassú gyógyulása, fokozott vizelési inger (különösen éjszaka) és nőknél még menstruációs zavarok is előfordulhatnak. Ha ezeket a tüneteket észleled, a legjobb, ha felkeresed a háziorvosod!

Visszafordítható a 2-es típusú diabétesz?

A legújabb kutatások reménykeltőek és azt mutatják, hogy vannak, akiknél alacsony kalória- és szénhidráttartalmú étrenddel, rendszeres mozgással remisszióba hozható ez a betegség. Az állapottól és értékektől függően a cukorbetegség kezelhető életmód-terápiával, gyógyszerekkel és inzulinnal. Sokan úgy gondolják, hogy a 2-es típusú cukorbetegség kezelése esetén elég a gyógyszerek szedése, de ez nem igaz: a gyógyszerek szedése mellett is kiemelten fontos az életmód terápia betartása, hiszen ezzel kerülhető csak el az állapot romlása és a szövődmények megjelenése.

A 2-es típusú diabétesz kezelésének is elengedhetetlen eleme a rendszeres vércukorszintmérés / Fotó: Shutterstock
A 2-es típusú diabétesz kezelésének is elengedhetetlen eleme a rendszeres vércukorszintmérés / Fotó: Shutterstock

Így csökkentheted a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát

A betegség kialakulásának esélyét csökkentheted, ha rendszeresen mozogsz, egészségesen étkezel és próbálod megőrizni az optimális testsúlyodat.

  • Le a hasi zsírpárnákkal!

A túlsúly vagy az elhízás a 2-es típusú cukorbetegség egyik fő kockázati tényezője. A hasi zsír különösen veszélyes, mivel felhalmozódhat a belső szervek körül, beleértve a hasnyálmirigyet és a májat, és csökkenti az inzulinérzékenységet. Tegyél lépéseket a testsúlyod általános csökkentésére – a legjobb módja, ha apró változásokkal próbálkozol, például csökkented az elfogyasztott adagok mennyiségét.

  • Figyelj az étkezésre!

A cukorfogyasztás közvetlenül nem okoz 2-es típusú cukorbetegséget. Mivel azonban a cukros ételek és italok magas kalóriatartalmúak, súlygyarapodáshoz vezethetnek. Ezért a legjobb, amit tehetsz, hogy az édességeket, cukrozott üdítőitalokat száműzöd az étrendedből – vagy minimalizálod a fogyasztásukat. Egyél több friss gyümölcsöt és zöldséget, valamint teljes kiőrlésű gabonát, például zabot, és sovány fehérjét, például halat és tofut.

  • Mozogj rendszeresen!

A testedzés nagyon fontos a testsúly szabályozásában, és csökkenti a 2-es típusú diabétesz kialakulásának esélyét azáltal, hogy hatékonyabbá teszi a sejteket az inzulin felhasználásában. Jó ötlet kis célokat kitűzni magad elé, például sétálj egy hétig minden nap ebédszünetben. Jutalmazd magad (ne édességgel!), majd tűzz ki egy másik célt. A rendszeres mozgás segít, hogy fizikailag és mentálisan is megőrizd fiatalságod, egészséged.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.