Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Minestrone recept
Minestrone
Egészséges

Biztonságos az aszpartám? Megszólalt a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

Potenciálisan rákkeltő lehet az aszpartám /Fotó: Shutterstock
Az Egészségügyi Világszervezet nemrég lehetséges rákkeltő anyagként definiálta az egyik népszerű édesítőszert, az aszpartámot, a döntés pedig egy kisebb pánikot okozott, ugyanis rengeteg üdítőitalban megtalálható ez az alapanyag.

Ahogy arról a Mindmegette is beszámolt, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) alá tartozó Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) a lehetséges rákkeltő anyagok közé sorolta az aszpartámot. Azt azonban nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy az aszpartám rákot okoz, ugyanis korlátozottak az erre utaló bizonyítékok. Ennek ellenére a szakértők mértékletességre intik a fogyasztókat.

A hírek azonban kisebb pánikot keltettek, és sokan azonnal megváltak azoktól az üdítőktől és termékektől (például rágóktól), melyekben megtalálható az aszpartám. Tették mindezt annak ellenére, hogy a mostani vizsgálat sem mutatott ki egyértelmű összefüggést a betegségek és az édesítőszerek között.

Potenciálisan rákkeltő lehet az aszpartám /Fotó: Shutterstock
Potenciálisan rákkeltő lehet az aszpartám /Fotó: Shutterstock

Megszólalt a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége is

„Az aszpartám fogyasztása biztonságos, maradt az eddig érvényben lévő napi beviteli ajánlás is" – olvasható a magyar szervezet közleményének címében.

A szövetség kiemeli, hogy a külföldi hatóságok nem változtattak a megengedhető napi beviteli értéken sem, ami maradt a 0–40 mg testtömegkilogrammonként. Ez egy olyan magas érték (kb. 9–14 db édesítőszerrel készült dobozos üdítőnek felel meg), amit normális körülmények között nem fogyaszt el egy ember egy nap.

A hazai szakmai szervezet azt is leszögezi, hogy az aszpartám az egyik lerégebben és leggyakrabban vizsgált mesterséges édesítőszer, és eddig valamennyi alkalommal megerősítették a biztonságosságát a megadott napi bevitel figyelembevételével.

Az aszpartám egy kategóriába került a mobilozással /Fotó: Shutterstpcl
Az aszpartám egy kategóriába került a mobilozással /Fotó: Shutterstpcl

Az aszpartám egy kategóriába került a savanyúságokkal

A mostani döntéshozatalnál a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) állásfoglalását vették alapul, akik szerint sem káros az emberi egészségre az aszpartám. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) felhívja a figyelmet, hogy maga az IARC a 2B besorolásba kategorizálta az aszpartámot, korábban ugyanide csoportosítottak egyébként több savanyított zöldséget is, például a csemegeuborkát, de a mobiltelefonálás és a LED-lámpa használata is ebbe az alacsony kockázati körbe tartozik, sőt, az aszpartámnál lényegesen jobb megítélésű sztíviát is ebben a csoportban találjuk.

„Elengedhetetlenül fontosnak tartjuk, hogy az élelmiszer-összetevők, adalékanyagok biztonságos fogyasztását az arra hivatott hatóságok időről időre ellenőrizzék és felülvizsgálják, ez így természetes" – mondta Szűcs Zsuzsanna, az MDOSZ elnöke.

Sokan nem ehetnek cukrot, így ők édesítőszert használnak /Fotó: Shutterstock
Sokan nem ehetnek cukrot, így ők édesítőszert használnak /Fotó: Shutterstock

„Az azonban káros, hogy az eredményt meg sem várva félrevezetően leegyszerűsített, néha szenzációhajhász és riadalomra okot adó hírek jelennek meg ezekről a szakmai vizsgálatoktól függetlenül. Ez sok emberben okozhat fölösleges riadalmat azok körében, akik például cukorbetegségük okán speciális diétára kényszerülnek és édesítőszereket fogyasztanak. De általánosságban is rontja az élelmiszerbiztonságba vetett hitet, ha feltételezzük, hogy forgalomban lehetnek az egészségre súlyosan káros élelmiszerek.”

Az aszpartám biztonságos

Az édesítőszerek között az aszpartám az egyik legalaposabban vizsgált élelmiszer-adalékanyag. Az 1984 óta engedélyezett édesítő biztonságosságát legutóbb 2013-ban, illetve múlt pénteken erősítették meg a hatóságok.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.