A burgonya egy rendkívül sokoldalúan felhasználható zöldség, amely amellett, hogy nagyon finom, még egészséges is. A Journal of Nutrition egyik tanulmánya szerint ugyanis a burgonya rendszeres fogyasztása csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát, sőt, meghosszabbítja az életet. Ehhez nem is kell mást tenned, mint napi két szem krumplit enned.
A burgonya az egyik leggyakrabban fogyasztott zöldség a világon, ez nem is csoda, hiszen amellett, hogy változatos és ízletes ételek készülhetnek belőle, tápanyagokban is igen gazdag: található benne többek között például kálium, kalcium, C-vitamin, emellett rostokban is gazdag.
Ennek ellenére a burgonyát sokan nem sorolják a legegészségesebb zöldségek közé, elsősorban magas keményítőtartalma és glikémiás indexe miatt, ami összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri problémákkal. A norvég kutatók által végzett legfrissebb tanulmány azonban új megvilágításba helyezte azt, hogy mennyire egészséges a burgonya. A kutatás során 77 ezer felnőtt táplálkozási szokásait vizsgálták meg 33,5 éven keresztül. A résztvevők átlagosan 13 burgonyát ettek hetente, ez körülbelül napi két burgonyát jelentett. A felmérés során kiderült, hogy azoknál, akik több burgonyát fogyasztottak, általában alacsonyabb volt a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, valamint hosszabb a várható élettartam.
A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy természetesen az sem mindegy, hogyan készül a burgonya. Norvégiában, a vizsgálati alanyok elsősorban főtt krumplit fogyasztottak, ennek ugyanis alacsonyabb a glikémiás indexe, és tápanyagokban különösen gazdag. Tehát, ha tenni akarunk valamit az egészségünkért, akkor chips helyett inkább főtt burgonyát együnk, naponta legalább két alkalommal.
Forrás: Focus
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.