Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Mákos guba  recept
Mákos guba
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Minestrone recept
Minestrone
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A C-vitamin elengedhetetlen a testünk számára. Mivel vízben oldódó vitaminról van szó, a szervezet nem képes hosszú ideig tárolni, sem előállítani. Ezért érdemes természetes forrásokból vagy étrend-kiegészítő formájában fedezni a napi szükségletet.

A kiegyensúlyozott, zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrend általában fedezi az előírt mennyiséget, fontos azonban szem előtt tartani, hogy a hőkezelés során az alapanyagok veszítenek vitamintartalmukból, ezért legjobb, ha nyersen fogyasztjuk ezeket. Mivel ez nem mindig megoldható, érdemes C-vitamint szedni, különösen az ősz beköszöntével. Hét jó okunk is van, hogy miért.

 

Miben van a legtöbb C-vitamin? 

A felnőttek számára napi 65–90 mg az előírt szükséglet, ami várandósság, szoptatás, valamint betegségek esetén magasabb mértékű is lehet. Ennél több C-vitamint nem érdemes bevinni, a szervezet ugyanis kiválasztja a felesleget, ami a vizelettel távozik. Így túladagolni sem tudjuk a vitamin, kivéve, ha nagyon nagy mennyiségben (több mint 2000 mg/nap) visszük be. Ebben az esetben kellemetlen mellékhatásokat okozhat, például hányingert, hasmenést, hosszú távon pedig vesekő kialakulásához is vezethet. 

Lássuk, milyen élelmiszerek tartalmazzák a legnagyobb mennyiségű C-vitamint. (Az értékek 100 grammra értendők.)

  • Csipkebogyó – 426 mg
  • Paprika – 190 mg
  • Fekete ribizli – 181 mg
  • Kakukkfű (szárított) – 160 mg
  • Petrezselyem – 130 mg
  • Kivi – 92 mg
  • Brokkoli – 89 mg
  • Kelbimbó – 85 mg
  • Eper – 59 mg
  • Narancs – 53 mg
  • Citrom – 53 mg
  • Karfiol – 48 mg
A C-vitaminban rendkívül gazdag csipkebogyót az ősz végi első fagyoktól kezdik szüretelni /Fotó: Shutterstock

 

Miért érdemes C-vitamint szedni? 

Az ősz és a hidegebb idő beköszöntével érdemes felkészítenünk a szervezetünket a meghűléses időszakra. Az immunerősítésben a C-vitaminnak is fontos szerepe van, ezért étrend-kiegészítő formájában is ajánlott a bevitele. 

 

1. Erős antioxidáns

A C-vitamin erőteljes antioxidáns hatású, ezáltal megvédi a szervezetet a szabad gyökök káros hatásától, az úgynevezett oxidatív stressztől. A sejtkárosodás számos krónikus betegséggel összefüggésbe hozható, így a C-vitaminnak fontos szerepe van ezek megelőzésében. 

 

2. A szív-ér rendszer megóvója

A magas vérnyomásra és a vér koleszterinszintjére gyakorolt pozitív hatásával a C-vitamin segíthet megelőzi a szív- és érrendszeri betegségeket.

 

3. Köszvény ellen is hatásos

A felnőttek körülbelül 4%-át értintő köszvény az ízületi gyulladás súlyos fajtája. Akkor jelentkezik, ha a vérben magas a húgysav koncentrációja. A C-vitamin segít csökkenteni a vér húgysavszintjét, ezáltal megelőzi a köszvény kialakulását. 

 

4. Jó barátja a vasnak

A C-vitamin elősegíti a vas felszívódását, valamint a rosszul hasznosuló növényi eredetű ételekből származó vasat jól hasznosulóvá alakítja. A húsmentesen étkezők számára nélkülözhetetlen, mert segít megelőzni a vashiányos állapotot. A vas fontos ásványi anyag, elengedhetetlen a szervezet megfelelő működéséhez. 

 

5. Segíti a kollagéntermelést

Egy bizonyos életkor felett a szervezetünk kollagéntermelése lelassul. A C-vitamin elősegíti ezen fehérjék létrejöttét, amelyek segítik a sebgyógyulást, valamint hozzájárulnak a bőr, az ízületek és az erek rugalmasságához, egészségéhez.

 

6. Agyműködést serkentő

A C-vitamin elősegíti az agyműködést, hosszabb távon pedig védő hatást fejt ki. A C-vitamin hiánya összefügghet a kognitív képességek hanyatlásával, így például a demencia kialakulásának kockázatával. 

 

7. Védi a szem egészségét

A C-vitamin segít csökkenteni a szürkehályog és más szembetegségek, például az időskori makuladegeneráció kialakulásának esélyét. Szedése más, szintén a szem épségét elősegítő vitaminokkal és ásványi anyagokkal együtt ajánlott. 

 

Tudtad? 

Bár még nem ismerték a C-vitamin fogalmát, már a 18. században felfigyeltek a citrusfélék gyógyító hatására. A skorbutot, a hajósok körében gyakori betegséget citrom- és narancsfogyasztással kezelték. 

 

A C-vitamin felfedezésének történetét elolvashatod a Ripost cikkében.

 

Borítókép: Shutterstock

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.