Bizony, elsőre furának tűnhet, de vannak olyan emberek, akik félnek az ételtől, bizonyos élelmiszerektől, és az azok okozta egészségügyi hatásoktól. Az élelmiszerfélelem nem elsősorban abban nyilvánul meg, hogy rettegnek adott ételek és alapanyagok látványától, hanem az elfogyasztásukban látják a kockázatot. Az emberi elme bármelyik alapanyagra tekinthet úgy, hogy az nem biztonságos, elég csak egy-két pöttyöt találni a csirkehúson, vagy foltot a tojáson és máris a szemétbe dobjuk, mert félünk a szalmonellától.
Az élelmiszerektől való félelem annak is lehet az eredménye, hogy az információáramlásnak köszönhetően rengeteg olyan dolgokról is tudunk, amiről korábban nem. Azt hihetnénk, hogy az edukáció (az élelmiszerek helyes tárolásának, feldolgozásának ismerete vagy a baktériumok okozta tünetek felismerése) segítség, ám vannak, akik túlságosan is rápörögnek egy-egy témára, túlzottan is óvatosak, bizalmatlanok és gyanakvóak lesznek. Ez pedig akár fóbiává is átfordulhat. Ez az élelmiszertől való félelem pedig nemcsak a mindennapi életet, de a vásárlási szokásokat is befolyásolja.
"Ez megmutatkozik a vásárlói attitűdben. Azok az emberek, akik ugyanis félnek bizonyos ételektől, alapanyagoktól, azok értelemszerűen kerülik majd ezeket, nem vesznek belőle. Sőt, ha a fóbia elhatalmasodik, akkor az egyént abban is meggátolhatja, hogy étterembe menjen, hiszen nem lát be a konyhába, nem tudja, hogyan dolgoznak odabent, honnan szerzik be az alapanyagokat. Az ilyen ember egy idő után csak abban bízik, amit saját maga termel" – mesélte a Mindmegettének prof. dr. Törőcsik Mária egyetemi tanár, fogyasztói magatartást elemző szakember.
A professzor azt is hozzátette, hogy az élelmiszerfóbiások a társadalom egy kis százalékát alkotják, de lassú emelkedést mutat a számuk. A különféle dokumentumfilmeknek, (rém)híreknek köszönhetően ugyanis az emberek könnyen válhatnak bizalmatlanná egyes termékekkel szemben, főleg ha sokat olvasnak arról, hogy az miért egészségtelen, mérgező, esetleg gyakran előfordul, hogy fertőzött áru kerül a boltok polcaira. Ezek együttesen képesek befolyásolni a vásárlói szokásokat és még azokra is hatással lehetnek, akik nem félnek adott ételektől, alapanyagoktól.
"Ez a fóbia akár súlyosbodhat is, és bizonyos esetekben azt is eredményezheti, hogy az illető már reggelit sem mer venni a boltban. Magával viszi az irodába a reggelit, az ebédet, akár még az evőeszközöket is" – zárta a szakember.
Ha úgy gondoljuk, hogy bizonyos ételek elfogyasztása problémát okoz vagy okozhat, esetleg a környezetünkben él valaki, aki nem pusztán válogatós, hanem valóban retteg bizonyos élelmiszerektől, akkor forduljunk szakemberhez és kérjük orvos segítségét!
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.