A legfőbb ok, kiváltképpen akkor, ha épp diétázunk, hogy a szervezetünknek egyszerűen több energiára van szüksége. Ilyenkor segíthet az alvás és a pihenés idejének megemelése. Előfordulhat az is, hogy valamilyen vitamin vagy tápanyag hiányzik számára. Fogyókúra idején egyébként is ajánlatos olyan ételeket választani, amelyek tápanyagban gazdagok, hogy ne adjuk fel idő előtt a kitűzött cél elérését.
Ha egyfolytában csipszre és sós rágcsálnivalókra gondolsz, akkor lehet, hogy alacsony a szervezeted elektrolitszintje, ami összefügghet az alacsony folyadékbevitellel és a stresszel is. Ez a sóvárgás mellett olyan tHA LELKIISMERET-FURDALÁS NÉLKÜL NASSOLNÁL, VÁLASZD EZEKET A ROPOGTATNIVALÓKAT
ünetekben mutatkozhat még meg, mint a fejfájás, hányinger vagy a nehézkes koncentráció.
A megoldás: Sok folyadék és több B-vitamin-tartalmú élelmiszer, például diófélék, teljes kiőrlésű gabona, gyümölcs és zöldség fogyasztása.
Ha éjjel-nappal csokit majszolnál, akkor lehet, hogy magnéziumot, krómot, B-vitamint vagy valamilyen esszenciális zsírokat igényel a szervezeted. Jelentkezhet a sóvárgás a rossz hangulat tüneteként is, ez esetben talán a szerotonin termelése csökkent. Jó hír, hogy a csokoládé utáni vágyat a csokoládéevéssel ki lehet elégíteni. Viszont célszerű magas, minimum 70%-os kakaótartalmú fajtát választani, a cukorban bővelkedő tejcsokoládék helyett.
Alternatív megoldás: Minőségi idő eltöltése a hozzánk közel álló személlyel/személyekkel.
Ennek sok oka lehet, és az esetek többségében igen triviális a magyarázat: valószínűleg szomjas vagy. Azonban ha megítélésed szerint eleget ittál, tehát a szomjúság kizárt, akkor könnyen lehet, hogy így próbálja a szervezeted az éhséget csillapítani. A tej ugyanis bővelkedik fehérjében és zsírban, mindkettő nagyon jól eltelít. Ezek mellett gazdag vitamin- és ásványianyag-forrás, tehát az is megeshet, hogy ezek közül hiányzik valamelyik a szervezetedből.
A megoldás: Ha hosszú távon fennáll a sóvárgás, érdemes lehet kideríteni a vitamin- és ásványianyag-szintünket, és az eredménynek megfelelően gondoskodni a pótlásról.
Személy szerint én ezt mindennap érzem, mert egyszerűen imádom a sajtot… De ha nem egy efféle addikcióról van szó, hanem csak időről időre kisebb-nagyobb intenzitással érzed, hogy befalnál egy jó trappistát, akkor talán esszenciális zsírsavakat (pl. ómega-3-at) igényel a tested. Ha a sóvárgást száraz bőr, kiszáradt szem és rossz közérzet kíséri, akkor tényleg hiányállapotról lehet szó.
A megoldás: Iktasd be az étrendedbe az ómega-3-ban gazdag ételeket, például tonhalat, avokádót, dióféléket.
Ennek hátterében szinte teljesen biztosan az alacsony energiaszint áll. A szervezet számára szükséges erőforrást a szénhidrátok adják, gyakorlatilag mindenben szerepük van. Ha megvonjuk magunktól, természetes, hogy sóvárgást érzünk utánuk. Ilyenkor sokszor azért kívánunk édességeket, mert a bennük lévő cukor gyorsan felszívódik, tehát hamar feltölti az energiaraktárainkat. A gond azonban, hogy ugyanilyen gyorsan el is használjuk, a vércukor-ingadozás miatt pedig még erőteljesebbé válik a sóvárgás.
A megoldás: A nap folyamán biztosítsunk egyenletes szénhidrátbevitelt a szervezetünk számára a megfelelő forrásokból: teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek, gyümölcsök.
Nem gyakori, de előfordulhat, hogy olyan dolgokat kívánunk meg, mint a jég, az agyag vagy a kosz. Furán hangzik, ugye? Ha ilyen sóvárgást érzel, akkor teljesen biztos, hogy valamilyen ásványi anyagot igényel a szervezeted.
A legjobb megoldás itt a megelőzés: Törekedjünk arra, hogy változatos és kiegyensúlyozott legyen az étrendünk.
És ha már megelőzés…
Bár már tudod, hogyan kezeld a különböző ételek utáni vágyat, íme, néhány tipp, hogy elkerüld:
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.