A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Mákos guba  recept
Mákos guba
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Minestrone recept
Minestrone
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Egészséges

Ellenállhatatlan vágyat érzel bizonyos ételek után? Ez állhat a háttérben

Biztosan veled is előfordult már, hogy valamilyen ízre vágytál, vagy akár egy konkrét ételt nem tudtál kiverni a fejedből. A bizonyos ízek, ételek utáni sóvárgás általában üzenet a szervezetünktől. Segítünk, hogyan kell értelmezni.

A legfőbb ok, kiváltképpen akkor, ha épp diétázunk, hogy a szervezetünknek egyszerűen több energiára van szüksége. Ilyenkor segíthet az alvás és a pihenés idejének megemelése. Előfordulhat az is, hogy valamilyen vitamin vagy tápanyag hiányzik számára. Fogyókúra idején egyébként is ajánlatos olyan ételeket választani, amelyek tápanyagban gazdagok, hogy ne adjuk fel idő előtt a kitűzött cél elérését.

Időnként mindenkire rátör a sóvárgás valamilyen íz vagy étel után, de ha tudjuk az okát, kordában lehet tartani (Fotó: Shutterstock)
Időnként mindenkire rátör a sóvárgás valamilyen íz vagy étel után, de ha tudjuk az okát, kordában lehet tartani (Fotó: Shutterstock)

Sós ételek utáni vágy

Ha egyfolytában csipszre és sós rágcsálnivalókra gondolsz, akkor lehet, hogy alacsony a szervezeted elektrolitszintje, ami összefügghet az alacsony folyadékbevitellel és a stresszel is. Ez a sóvárgás mellett olyan tHA LELKIISMERET-FURDALÁS NÉLKÜL NASSOLNÁL, VÁLASZD EZEKET A ROPOGTATNIVALÓKAT
ünetekben mutatkozhat még meg, mint a fejfájás, hányinger vagy a nehézkes koncentráció.
A megoldás: Sok folyadék és több B-vitamin-tartalmú élelmiszer, például diófélék, teljes kiőrlésű gabona, gyümölcs és zöldség fogyasztása.

Csokoládé utáni sóvárgás

Ha éjjel-nappal csokit majszolnál, akkor lehet, hogy magnéziumot, krómot, B-vitamint vagy valamilyen esszenciális zsírokat igényel a szervezeted. Jelentkezhet a sóvárgás a rossz hangulat tüneteként is, ez esetben talán a szerotonin termelése csökkent. Jó hír, hogy a csokoládé utáni vágyat a csokoládéevéssel ki lehet elégíteni. Viszont célszerű magas, minimum 70%-os kakaótartalmú fajtát választani, a cukorban bővelkedő tejcsokoládék helyett.
Alternatív megoldás: Minőségi idő eltöltése a hozzánk közel álló személlyel/személyekkel.

Ha már csak egy zacskó csipsszel tudsz leülni a kanapéra, ideje elgondolkodni, mi állhat a sóvárgás hátterében (Fotó: Shutterstock)
Ha már csak egy zacskó csipsszel tudsz leülni a kanapéra, ideje elgondolkodni, mi állhat a sóvárgás hátterében (Fotó: Shutterstock)

Ha jólesne egy nagy pohár tej

Ennek sok oka lehet, és az esetek többségében igen triviális a magyarázat: valószínűleg szomjas vagy. Azonban ha megítélésed szerint eleget ittál, tehát a szomjúság kizárt, akkor könnyen lehet, hogy így próbálja a szervezeted az éhséget csillapítani. A tej ugyanis bővelkedik fehérjében és zsírban, mindkettő nagyon jól eltelít. Ezek mellett gazdag vitamin- és ásványianyag-forrás, tehát az is megeshet, hogy ezek közül hiányzik valamelyik a szervezetedből.
A megoldás: Ha hosszú távon fennáll a sóvárgás, érdemes lehet kideríteni a vitamin- és ásványianyag-szintünket, és az eredménynek megfelelően gondoskodni a pótlásról.

A sajt iránt érzett vágy

Személy szerint én ezt mindennap érzem, mert egyszerűen imádom a sajtot… De ha nem egy efféle addikcióról van szó, hanem csak időről időre kisebb-nagyobb intenzitással érzed, hogy befalnál egy jó trappistát, akkor talán esszenciális zsírsavakat (pl. ómega-3-at) igényel a tested. Ha a sóvárgást száraz bőr, kiszáradt szem és rossz közérzet kíséri, akkor tényleg hiányállapotról lehet szó.
A megoldás: Iktasd be az étrendedbe az ómega-3-ban gazdag ételeket, például tonhalat, avokádót, dióféléket.

A legtöbb sajtfélét – magas zsírtartalmuk miatt – jobb csak mértékkel fogyasztani (Fotó: Shutterstock)
A legtöbb sajtfélét – magas zsírtartalmuk miatt – jobb csak mértékkel fogyasztani (Fotó: Shutterstock)

A szénhidrát és a cukros ételek utáni vágy

Ennek hátterében szinte teljesen biztosan az alacsony energiaszint áll. A szervezet számára szükséges erőforrást a szénhidrátok adják, gyakorlatilag mindenben szerepük van. Ha megvonjuk magunktól, természetes, hogy sóvárgást érzünk utánuk. Ilyenkor sokszor azért kívánunk édességeket, mert a bennük lévő cukor gyorsan felszívódik, tehát hamar feltölti az energiaraktárainkat. A gond azonban, hogy ugyanilyen gyorsan el is használjuk, a vércukor-ingadozás miatt pedig még erőteljesebbé válik a sóvárgás.
A megoldás: A nap folyamán biztosítsunk egyenletes szénhidrátbevitelt a szervezetünk számára a megfelelő forrásokból: teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek, gyümölcsök.

Szokatlan, nem ehető dolgok utáni vágy

Nem gyakori, de előfordulhat, hogy olyan dolgokat kívánunk meg, mint a jég, az agyag vagy a kosz. Furán hangzik, ugye? Ha ilyen sóvárgást érzel, akkor teljesen biztos, hogy valamilyen ásványi anyagot igényel a szervezeted.
A legjobb megoldás itt a megelőzés: Törekedjünk arra, hogy változatos és kiegyensúlyozott legyen az étrendünk.

És ha már megelőzés…
Bár már tudod, hogyan kezeld a különböző ételek utáni vágyat, íme, néhány tipp, hogy elkerüld:

  • Egyél eleget: Az ételadagok drasztikus csökkentése hosszú távon komoly károkat okoz. Fontos, hogy ne edd túl magad, de az nem jó, ha minden étkezés után éhes maradsz. Helyezd a fókuszt az ételek minőségére, és válassz olyan élelmiszereket, amik kellő tápanyaggal látják el a szervezetedet.
  • Fogyassz magas fehérjetartalmú ételeket: Diétában is ez a legjobb makrotápanyag, mert eltelít, miközben ennek az emésztéséhez használja a legtöbb energiát a szervezetünk.
  • Tereld el a figyelmed: Valljuk be, sokszor azért eszünk, mert unatkozunk, vagy épp nincs jobb dolgunk. Ha érzed, hogy valami után kezdesz vágyakozni, próbálj másra koncentrálni – sok esetben már ez is segít megszüntetni a sóvárgást.
  • Csökkentsd a stresszt: A krónikus fáradtság és stressz leküzdésére sokszor nyúlunk nassolnivalók után, és egy idő után ez rossz berögződéssé válhat. Próbálj más, nem ételhez és evéshez kapcsolódó megoldást találni a problémák feldolgozására.
  • Igyál több vizet: A csapból is ez folyik, mármint, hogy a vízivás mennyire fontos. Ám ez nem csak egy jól bejáratott közhely. A megfelelő folyadékbevitel tényleg az egészségtudatos étkezés alappillére.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.