Az elfogyasztott ételek hatással vannak szervezetünk működésére. Az elmúlt években számtalan zöldségről, gyümölcsről és gyógynövényről tudományosan is bebizonyították, hogy pozitív egészségügyi hatással rendelkeznek, és mértéket tartva mindegyikből érdemes rendszeresen fogyasztani. A változatos, kiegyensúlyozott, egyszóval egészséges étrend a hosszú élet és a betegségek megelőzésének egyik kulcsa.
Az ételekkel azonban nemcsak a testi, hanem a mentális tünetek is enyhíthetők, sőt vannak olyan élelmiszerek, melyek kimondottan hangulatjavító hatásúak. Dr. Uma Naidoo pszichiáter a szakácskönyvében olyan recepteket gyűjtött össze, melyek segítségével a páciensek felvehetik a harcot a különféle mentális betegségekkel szemben. A szakember azt állítja, már apró étrendbeli változások is mérhető hatással lehetnek a betegek lelkiállapotára – írja a Life a Huffington Post cikke nyomán.
Dr. Naidoo szerint a sok cukor és a feldolgozott szénhidrát a depresszió és a szorongás melegágya. A tudósok közül egyre többen foglalkoznak az agy és a bélrendszer összeköttetésének kutatásával, és úgy tűnik, az egészséges bélflóra nagyobb hatással van az agyunkra, mint eddig hittük. Naidoo szerint ennek az is az oka, hogy a hangulatunkért felelős szerotonin neurotranszmitter-receptorok több mint kilencven százaléka a belekben található. Hozzáteszi, hogy az egészséges ételeket fogyasztó embereknek jobb a mentális egészségük.
Zsíros halak, olajos magvak
Az omega-3 zsírsavakról a klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy csökkentik a depressziós tüneteket. Omega-3 található a zsíros halakban, például a lazacban, a makrélában, a szardíniában, valamint a dióban, a chia magban és a lenmagban is.
Összetett szénhidrátok
Az összetett szénhidrátok (teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek és keményítőtartalmú zöldségek) biztosítják az agy folyamatos glükózellátását, serkentik a szerotonin termelődését, ami hozzájárul a nyugalom érzéséhez és a jó közérzethez.
Zöldségek és gyümölcsök
A zöldségeknek és gyümölcsöknek magas az antioxidánstartalma, tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal, melyek támogatják a szervezet működését, az általános egészséget, beleértve az agyunk megfelelő működését.
Pulyka, csirke, tojás és magvak
A triptofán segíti a szerotonin-termelést, ezért válasszunk olyan ételeket, mint a pulyka, csirke, tojás, tejtermékek, diófélék és magvak. Ezeknek a triptofánban gazdag ételeknek a szénhidrátokkal való kombinálása a lehető legjobb választás.
A szakemberek szerint nem elég csupán egyszer-egyszer fogyasztani ezekből, hanem rendszeressé kell tenni ezeket az élelmiszereket az étrendünkben ahhoz, hogy kifejthessék pozitív hatásukat. Az egészséges életmód kulcsa a változatosság, azaz együnk minél többféle zöldséget, gyümölcsöt, halat, magot, tejterméket és húsfélét.
A változás nem fog egyik napról a másikra végbemenni, előfordulhat hogy több hétbe is beletelik, mire valaki érzi magán a javulást, ezért kiemelten fontos, akárcsak a diéták esetében is, a türelem.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.