Az időszakos böjt több változata is ismert, ezek közül talán az egyik legelterjedtebb a 16/8-as böjt, amely során nyolc órán belül kell elfogyasztani a reggelit, az ebédet és a vacsorát, 16 órán át pedig nem eszünk semmit.
Vagy ott van az 5:2 módszer is, ami heti öt napon keresztül normális étkezést – részesítsük előnyben az egészséges ételeket – engedélyez, a maradék két napon pedig 500-600 kalóriát engedélyez. Az előbb említett böjtök mellett léteznek olyan változatok is, amelyek hosszabb étkezés nélküli időszakokat írnak elő: a 36, 48 és 72 órás böjtök azonban nem minden eseben tesznek jót az egészségünknek, sőt, akár veszélyesek is lehetnek. Erre a problémára hívták fel a figyelmet a Magyar Dietetikus Országos Szövetségének szakemberei is.
A szakérők véleménye szerint, az eddigi eredmények arra utalnak, hogy a különböző időszakos böjtök 8-12 hét alatt enyhe vagy mérsékelt testtömegcsökkenést (3-8%-os csökkenés a kiindulási értékhez képest) eredményeznek. Ez a mértékű fogyás megegyezik a hagyományos dietoterápiás megközelítésekkel (a napi összes energiabevitel korlátozása) elért fogyással.
Éppen ezért a szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy az időszakos böjtöt folytató egészséges pácienseknek dietetikai tanácsadás ajánlott, a krónikus betegségekkel küzdőknél pedig emellett szoros orvosi ellenőrzésre is szükség van.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.