Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Minestrone recept
Minestrone
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Az időszakos böjt röviden arról szól, hogy csak egy meghatározott időintervallumon belül lehet enni. A böjt serkenti a szervezetünk zsírégetését, ezáltal támogatja a fogyást, valamint további egészségügyi előnyökkel is járhat, azonban vannak negatív hatásai is. Nézzük, melyek ezek!

Az időszakos böjt több változata is ismert, ezek közül talán az egyik legelterjedtebb a 16/8-as böjt, amely során nyolc órán belül kell elfogyasztani a reggelit, az ebédet és a vacsorát, 16 órán át pedig nem eszünk semmit.

A különféle böjtök nem feltétlenül tesznek jót az egészségünknek / Fotó: Shutterstock
A különféle böjtök nem feltétlenül tesznek jót az egészségünknek / Fotó: Shutterstock

Vagy ott van az 5:2 módszer is, ami heti öt napon keresztül normális étkezést – részesítsük előnyben az egészséges ételeket – engedélyez, a maradék két napon pedig 500-600 kalóriát engedélyez. Az előbb említett böjtök mellett léteznek olyan változatok is, amelyek hosszabb étkezés nélküli időszakokat írnak elő: a 36, 48 és 72 órás böjtök azonban nem minden eseben tesznek jót az egészségünknek, sőt, akár veszélyesek is lehetnek. Erre a problémára hívták fel a figyelmet a Magyar Dietetikus Országos Szövetségének szakemberei is.
A szakérők véleménye szerint, az eddigi eredmények arra utalnak, hogy a különböző időszakos böjtök 8-12 hét alatt enyhe vagy mérsékelt testtömegcsökkenést (3-8%-os csökkenés a kiindulási értékhez képest) eredményeznek. Ez a mértékű fogyás megegyezik a hagyományos dietoterápiás megközelítésekkel (a napi összes energiabevitel korlátozása) elért fogyással.

Ilyen veszélyei lehetnek

  • Hosszabb távú időszakos böjt esetén a fehérje alultápláltság kockázata nőhet, ha az diétázó nincs tisztában a megfelelő fehérjebevitel fontosságával.
  • Az időszakos böjt során kevesebb vitamin és ásványi anyag kerülhet a szervezetbe. Emellett bármilyen koplalás alatt kiemelten kell figyelni a folyadékbevitelre.
  • Nemkívánatos tünetek jelenhetnek meg a böjt következtében, mint például fáradtság, szédülés, hányinger, álmatlanság, ájulás, migrénes fejfájás, gyengeség, hipoglikémia, éhségfájdalmak, melyek korlátozhatják a mindennapi életvitelt (pl. autóvezetést, fizikai munkát, de az intenzív koncentrációt igénylő szellemi munkavégzést is).
  • Megnövekedhet az étkezési zavarok kialakulásának kockázata is.
  • A jelenlegi gyakorlat szerint időszakos böjt esetén az étkezési időszakban az elfogyasztott táplálékok mennyisége és minősége nem szabályozott, ami kiegyensúlyozatlan tápanyagbevitelhez vezethet.
  • Krónikus betegségek esetén (szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, daganatos betegségek) az időszakos böjttel kapcsolatos nagy esetszámú, hosszú távú tanulmányokból még kevés van, ezért az eredmények nem általánosíthatók, illetve ellentmondásosak, mindenképpen további klinikai vizsgálatok szükségesek a témában.

Éppen ezért a szakemberek arra hívják fel a figyelmet, hogy az időszakos böjtöt folytató egészséges pácienseknek dietetikai tanácsadás ajánlott, a krónikus betegségekkel küzdőknél pedig emellett szoros orvosi ellenőrzésre is szükség van.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.