A kicsi, barna és szőrös héjú egzotikus gyümölcs eredetileg Kínából származik, de az új-zélandi nagymértékű termelésnek köszönhetően vált népszerűvé világszerte. Nevét is az itt élő kis madárkáról kapta, hiszen rendkívül hasonlítanak egymásra. A kivi főszezonja ősztől tavaszig tart, de mivel jól tárolható, egész évben hozzájuthatunk a különleges ízű gyümölcshöz. Mégis, ebben az időszakban kaphatók a legfinomabb példányok. Az egyszerre édes és savanykás kivi igazi C-vitamin-bomba, ám nem ez az egyetlen ok, amiért érdemes minden nap fogyasztani.
Az apró magvas gyümölcs mindössze 42 kalóriát tartalmaz, vitaminokban viszont annál gazdagabb. Található benne C- és A-vitamin, vas, folát, és kiemelkedően magas a káliumtartalma is. Rendszeres fogyasztása számos előnnyel jár.
Bár meglepő lehet, a kivi héját is elfogyaszthatjuk. A héj szintén tele van rosttal, és legalább annyi antioxidánst tartalmaz, mint a gyümölcs húsa. Nem feltétlenül kell tehát meghámozni a kivit, fogyasztás előtt viszont alaposan mossuk meg a gyümölcsöt.
A gyümölcsfogyasztásról ódákat lehet zengeni, de némi óvatosságra is intünk. Sokuk ugyanis allergiás reakciót okozhat, a kivi ráadásul az egyik legerősebb allergén. Fogyasztása után száj- vagy torokviszketést, esetleg égő, bizsergető érzést tapasztalhatunk a szájban, ami az orális allergia szindróma jele lehet. Emellett gyomor- és bélrendszeri panaszokat, például hasfájást, puffadást, hasmenést okozhat az arra érzékenyeknél. A latex- és nyírfaallergiásoknak csak körültekintően szabad kivit fogyasztaniuk, valamint a gyermekek hozzátáplálásakor is óvatosan járjunk el a gyümöccsel.
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.