A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakmai támogatásával létrejött Rizikometer a világsajtó és a tudományos szaklapok által publikált írások, tanulmányok eredményeiből válogatva teszi közzé a legfontosabb tudnivalókat. Egy nemrég kikerült Facebook-posztban a boltokban kapható lisztek egészségügyi kockázatairól tájékoztatta a követőit.
A Rizikometer bejegyzéséből kiderül, hogy egy búza-, rozs- és tönkölyliszteket vizsgáló átfogó kutatás eredménye szerint a termékek többségében kimutatható az E. coli baktérium. Mint írják, ezek az emberi bélflóra természetes baktériumtörzsei, ugyanakkor a külső forrásból származó törzsek között akad olyan, amely bélrendszeri gyulladást, illetve súlyos szövődményeket okozó méreganyagokat termel. A felmérést végző Német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (röviden: BfR) által közzétett tanulmány arra is kitér, hogy kik a legnagyobb arányban veszélyeztetettek, valamint hogy miként kerülhető el a fertőzés. Az E. coli baktériumok káros hatásainak főbb érintettjei a gyermekek, az idősek, a gyengébb immunrendszerrel rendelkezők, valamint a várandósok. A BfR arra is kitér, hogy a fogyasztók hogyan kerülhetik el a fertőzés. Az alapvető konyhai higiéniai szabályok betartása elengedhetetlen, ezeken felül pedig a következő alapelvek betartása segíthet elkerülni a baktériumok bevitelét.
Ezeket az óvintézkedéseket betartva jó eséllyel elkerülhetjük, hogy súlyos problémákat okozzon a baktériumtörzs.
Az E. coli baktérium általi fertőzés tünetei körülbelül egy héten belül jelentkeznek. A legjellemzőbb tünetek a hasi görcsök, a vizes hasmenés, esetleg a hányinger, hányás és a láz. A legtöbb beteg egy-két héten belül meggyógyul, de a fertőzés okozhat súlyos szövődményeket is, ezért hirtelen fellépő hasmenés esetén orvoshoz kell fordulni. Az antibiotikum és a székletfogó tabletták nem minden esetben nyújtanak segítséget, sőt, akár tovább károsíthatják a bélflórát, fokozva ezzel a betegség tüneteit. A házi gyógymódokkal sem érdemes próbálkozni, viszont a folyadék- és sópótlás elengedhetetlen – tanácsolja a Nébih.
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.