Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Mákos guba  recept
Mákos guba
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Minestrone recept
Minestrone
Az egyik legalapvetőbb élelmiszer, ami mindenki konyhájában megtalálható. Ám amint az nemrég kiderült, a boltban kapható, becsomagolt liszt is lehet baktérium forrása, ezért az alapvető higiéniai intézkedéseken túl további óvatosságra figyelmeztet a Rizikometer.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakmai támogatásával létrejött Rizikometer a világsajtó és a tudományos szaklapok által publikált írások, tanulmányok eredményeiből válogatva teszi közzé a legfontosabb tudnivalókat. Egy nemrég kikerült Facebook-posztban a boltokban kapható lisztek egészségügyi kockázatairól tájékoztatta a követőit. 

A bolti lisztekben található baktériumok ellen a higiéniai előírások betartásával védekezhetünk
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Baktériumok lehetnek a lisztben

A Rizikometer bejegyzéséből kiderül, hogy egy búza-, rozs- és tönkölyliszteket vizsgáló átfogó kutatás eredménye szerint a termékek többségében kimutatható az E. coli baktérium. Mint írják, ezek az emberi bélflóra természetes baktériumtörzsei, ugyanakkor a külső forrásból származó törzsek között akad olyan, amely bélrendszeri gyulladást, illetve súlyos szövődményeket okozó méreganyagokat termel. A felmérést végző Német Szövetségi Kockázatértékelési Intézet (röviden: BfR) által közzétett tanulmány arra is kitér, hogy kik a legnagyobb arányban veszélyeztetettek, valamint hogy miként kerülhető el a fertőzés. Az E. coli baktériumok káros hatásainak főbb érintettjei a gyermekek, az idősek, a gyengébb immunrendszerrel rendelkezők, valamint a várandósok. A BfR arra is kitér, hogy a fogyasztók hogyan kerülhetik el a fertőzés. Az alapvető konyhai higiéniai szabályok betartása elengedhetetlen, ezeken felül pedig a következő alapelvek betartása segíthet elkerülni a baktériumok bevitelét. 

  1. Soha nem szabad nyers tésztát fogyasztani! A baktériumok a hőkezelés során elpusztulnak, de ehhez az kell, hogy a tészta maghőmérséklete legalább két percig 70 °C-os legyen. 
  2. Ha liszttel dolgozunk, nem csak előtte, utána is alaposan mossunk kezet. 
  3. A liszt ne érintkezzen más, fogyasztásra szánt élelmiszerekkel. Használjunk külön deszkát, tálat és keverőedényt. 
  4. A liszttel érintkezett edényeket, felületeket, valamint a konyhai eszközöket is alaposan tisztítsuk meg használat után. 

Ezeket az óvintézkedéseket betartva jó eséllyel elkerülhetjük, hogy súlyos problémákat okozzon a baktériumtörzs. 

A megsütött tésztában a hő hatására elpusztulnak a baktériumok, így ezek fogyasztása már nem jelent veszélyt
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Honnan tudjuk, ha mégis megtörtént a baj? 

Az E. coli baktérium általi fertőzés tünetei körülbelül egy héten belül jelentkeznek. A legjellemzőbb tünetek a hasi görcsök, a vizes hasmenés, esetleg a hányinger, hányás és a láz. A legtöbb beteg egy-két héten belül meggyógyul, de a fertőzés okozhat súlyos szövődményeket is, ezért hirtelen fellépő hasmenés esetén orvoshoz kell fordulni. Az antibiotikum és a székletfogó tabletták nem minden esetben nyújtanak segítséget, sőt, akár tovább károsíthatják a bélflórát, fokozva ezzel a betegség tüneteit. A házi gyógymódokkal sem érdemes próbálkozni, viszont a folyadék- és sópótlás elengedhetetlen – tanácsolja a Nébih

(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.