Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Puncstorta  recept
Puncstorta
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Egészséges

Óraátállítás: őket viseli meg leginkább a téli időszámítás

A téli időszámítás - aminek kezdete idén október 29-re esik -, ugyan egy órával többet ad az éjszakánkhoz, tehát többet alhatunk, mégis sokakat megvisel - de persze nem mindenkit egyfomán. Nézzük, kik azok, akik leginkább megsínylik, hogy évente kétszer megborul a bioritmusuk.

Az őszi óraátállítás mindig október utolsó hétvégéjén van, ilyenkor kell szombatról vasárnapra virradó éjszaka 3 óráról 2-re tekerni a mutatókat (persze, a legtöbb okoseszköz már magától átáll az új időszámításra - de ne felejtsük, van, aminek szüksége lehet emberi beavatkozásra). Bár ilyenkor egy órával többet alhatunk, ami lássuk be, csodálatosan hangzik, a biológai óránk garantáltan nem így gondolja.

Óraátállítás: 2023. november 29-én haknali 3-kor megint hajnali 2 óra lesz (Fotó: Shutetrtock)
Óraátállítás: 2023. november 29-én haknali 3-kor megint hajnali 2 óra lesz (Fotó: Shutetrtock)

Hogy működik a biológiai óránk?

Szervezetünk működését a saját belső óránk határozza meg. Ez szabályozza a biológiai funkciókat, amelyek napszakos változást mutatnak: ide tartozik például a vérnyomás, a pulzusszám, a testhőmérséklet és a glükokortikoid hormonok szintje, melyek hat és kilenc óra között vannak jelen legnagyobb mennyiségben a vérben, éjfélkor pedig a legalacsonyabb a koncentrációjuk. Ha megszűnik az összhang a belső óránk, és a külső óra között, felborul az alvás-ébrenlét egyensúly, ami hatással lehet az egészségre is, mindaddig, amíg a szervezet nem alkalmazkodik a változásokhoz.

Őszi-tavaszi Óraátállítás: kinek fáj a legjobban?

A nyári időszámítás kezdetekor az órát egy órával előre állítjuk. Ez azt jelenti, ha óraátállítás előtt és után is hét órakor kelünk fel az óra szerint, valójában egy órával korábban kelünk, mint előző nap. A melatonintermelés ilyenkor nem áll át, a glükokortikoidszint még alacsony. A vércukorszint még az alvási időnek megfelelő. Vagyis hiányzik a kimaradt egy óra alvás - nem csoda, ha fáradtak, dekoncetráltak, levertek vagyunk

Az őszi óraátállítás során sokan korábban kelnek reggel, és hamarabb fáradtnak érzik magukat. A szervezet átállásra adott reakciója egyénenként változó lehet, ám megfigyelhető, hogy a csecsemők, a gyerekek és az idősek sokkal érzékenyebbek, nehezebben alkalmazkodnak az óraátállításhoz, és különösen megterhelő az évi kétszeri átállás az alvászavarokkal küzdő és a szervi betegségekben szenvedő embereknek.

Amíg a belső és külső óra nem kerül összhangba, felléphetnek alvászavarok, fáradtság, koncentrálóképesség csökkenés is (Fotó: Shutterstock)
Amíg a belső és külső óra nem kerül összhangba, felléphetnek alvászavarok, fáradtság, koncentrálóképesség csökkenés is (Fotó: Shutterstock)

Abban az időszakban, amíg a belső és külső óra nem kerül összhangba, felléphetnek alvászavarok, fáradtság, koncentrálóképesség csökkenés, de akár szívfekvencia ingadozás is. Ahhoz, hogy ez minél kevésbé viseljen meg bennünket, érdemes egy pár trükköt bevetni - ezekről bővebben itt írtunk -, arról pedig, hogy a gyerkek életét megkönnyítsük ezekben a napokban, itt értekeztünk.

(Forrás: semmelweiskft.hu)

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.