Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Puncstorta  recept
Puncstorta
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Mákos guba  recept
Mákos guba
Egészséges

Alig kezdődött el a suli, máris beteg a család – Miért van ez és mit tehetünk ellene?

Ha vannak gyerekek a családban, jól ismered a jelenséget: a kölykök, akik az egész nyarat egészségesen vészelték át, a dolgos hétköznapok beköszöntével egyből hazahoztak valamilyen nyavalyát. Néhány nap, és már nemcsak ők, hanem az egész család beteg. Hogy miért? Cikkünkből megtudhatod.

Az óvoda- és iskolakezdés után néhány héttel beteg az egész család – a gyerekesek számára ez nem meglepő. Hogy miért telik a szeptember és az október folyamatos betegeskedéssel és vajon megúszható-e az ilyen évindítás, arról dr. Kántor Irén, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke beszélt a Világgazdaságnak.

Újra együtt: tarolnak a vírusok / Fotó: Shutterstock
Újra együtt: tarolnak a vírusok / Fotó: Shutterstock

Újra együtt

A nyári szünetben a gyerekek többsége sokat van a levegőn, rendszeresen mozog és sok friss zöldséget és gyümölcsöt eszik, így elvileg az immunrendszerük fel van erősödve annyira, hogy megküzdjön a vírusokkal, baktériumokkal. Igen ám, de amint bekerülnek 20-30 gyerek közé egy zárt térbe, az immunrendszer egy teljesen új közegben újra védtelen lesz, hiszen a szünet alatt „elszokott” a sulis környezettől. Ha tehát a gyerekek újra találkoznak, és valaki bevisz egy fertőzést, azt szinte biztos, hogy a fél osztály elkapja.

És a szülők?

Az sem meglepő, hogy míg ugyanazzal a betegséggel a gyerek két-három nap után jobban van, addig a felnőtt családtagokat szinte kiüti a fertőzés. „Ennek hátterében a felnőttek stresszes életvitele áll, rajtuk több a teher” – magyarázta a doktornő, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a pandémia alatt jól megtanult higiéniai szabályokat muszáj betartani most is. Hangsúlyozta azt is, hogy rendelkezésre állnak a védőoltások, például az influenza ellen is, és a gyerekek esetében érdemes megfontolni a szamárköhögés elleni oltás ismételt felvételét, hiszen a betegség újra fellángolt. A várandósoknak különösen fontos lenne, mert ezzel tudják a csecsemőt megvédeni az akár halálos kimenetelű szamárköhögés ellen. Ahol iskolás, óvodás gyerek van, és várandós az anya, mindenképpen tanácsos a védőnővel vagy az orvossal konzultálni erről!

A gyerekek könnyedén veszik a náthát, a felnőtteknek tovább tart a gyógyulás / Fotó: Shutterstock
A gyerekek könnyedén veszik a náthát, a felnőtteknek tovább tart a gyógyulás / Fotó: Shutterstock

Higiéniás szabályok közösségben

Az iskolában a gyerekek számára különösen fontos, hogy a higiéniás szabályokat betartsák, mivel a közös térben való tartózkodás megkönnyíti a baktériumok és vírusok terjedését.

  • Rendszeres kézmosás

A kézmosás megakadályozza a baktériumok és vírusok terjedését, különösen az olyan felületekről, mint a padok, kilincsek és mosdók. A kézmosáshoz használjanak szappant és vizet, vagy ha az nem elérhtő, kézfertőtlenítőt. Kezet kell mosni minden étkezés előtt és után; WC-használat után; kinti játék, tornaóra vagy szünet után; tüsszentés, köhögés vagy orrfújás után.

  • Zsebkendő használta

A tüsszentés, köhögés és orrfújás zsebkendővel vagy a könyökhajlatba tüsszentés segít megelőzni a kórokozók levegőben való terjedését. Ezért fontos, hogy mindig legyen a gyerekeknél papír zsebkendő, és használat után azt azonnal dobják ki.

  • Személyes higiénia a mosdóban

A megfelelő mosdóhasználati higiénia segít megelőzni a fertőzések terjedését. Fontos, hogy WC-használat után alaposan mossanak kezet és figyeljenek arra, hogy tisztán hagyják a WC-t és a kézmosó területet.

  • Ruházat tisztán tartása

A tiszta ruházat fontos az egészséges bőr és a higiénia fenntartásához.

  • Megfelelő ivási és étkezési higiénia

A közösen használt étkezőben vagy az uzsonna elfogyasztásakor a higiéniai szabályok betartása megakadályozza a fertőzések terjedését. Figyeljünk arra, hogy a gyerekek ne osszák meg a poharukat, kulacsukat, evőeszközüket vagy ételüket más gyerekekkel, és étkezés előtt mindig mossanak kezet.

  • Személyes tárgyak használata

A személyes tárgyak, mint például a fésű, a sapka a törölköző, vagy az írószerek megosztása fertőzéseket terjeszthet.

A sapka nem közös tulajdon! / Fotó: Shutterstock
A sapka nem közös tulajdon! / Fotó: Shutterstock
  • Pad és tanulóeszközök tisztán tartása

Az iskolai padok, asztalok, székek és eszközök gyakran érintett felületek, ahol kórokozók telepedhetnek meg. Figyeljünk ara, hogy lehetőség szerint tartsák tisztán az iskolapadjukat, és ne tegyenek ételt vagy személyes tárgyakat közvetlenül a padra.

  • Tisztaság tornaórákon

A tornaórán fokozott izzadás és testkontaktus miatt kiemelten fontos a higiénia. Mindig legyen a gyerekeknél tiszta tornaruha, tornacipő és a tornaóra után cseréljék le az izzadt ruhákat. Minden gyerek csak a saját sportfelszerelését használja!

Az iskolai közösség egészségének megóvása érdekében fontos, hogy a beteg gyerekek otthon maradjanak, ne menjenek iskolába – ez a szülők felelőssége! Ha a gyerek beteg, lázas vagy fertőző betegség jeleit mutatja, maradjon otthon a teljes felépülésig.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.