Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézeskalácsos kuglóf recept
Mézeskalácsos kuglóf
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Egészséges

Nem a mérleg a lényeg! Helyette így kövesd nyomon a testsúlyod változását

A testsúlyunk, illetve a testösszetételünk sokkal komplikáltabb, mint hogy pusztán csak a mérlegen látott számadat alapján ítéljük meg. Ha fogyókúrázunk vagy edzeni kezdünk, a zsír-izom arány változását nem is tudjuk ezzel a módszerrel lekövetni. Ezért ne csüggedj, ha nem az áhított számok felé kúszik a mutató.

Amikor életmódváltásba kezdünk, szeretnénk nyomon követni, hogy milyen ütemben haladunk a kitűzött célunk felé. Ám ha a diéta mellett a testmozgást is bevezetjük a mindennapjainkba, akkor nem biztos, hogy állandó csökkenő tendenciát fog mutatni a súlyunk. Emiatt azonban egy pillanatig sem érdemes aggódni.

A testsúlyunkat több minden is befolyásolja a genetikánktól a nemünkön át a korunkig /Fotó: Shutterstock

Testsúlyunk a nap folyamán is változik

Hogy milyen számot mutat a mérleg, azt a nap folyamán elfogyasztott étel és ital mennyisége és minősége nagyban befolyásolja, és ez csak a jéghegy csúcsa. Szinte nincs is két egyforma adat, még az adott nap folyamán is változik a súlyunk. Ezért aztán ha fogyókúrázunk, sokkal célravezetőbb, ha heti átlagokat veszünk figyelembe, emellett pedig a testzsírszázalék alakulását tekinthetjük irányadónak a fejlődésünk szempontjából. 

Amit a testzsírról tudni érdemes...

Testünket a csontok, az ízületek, az izmok és még sok más mellett zsírszövetek alkotják. A testzsír főként zsírsavakból és glicerinből tevődik össze. Ezeken kívül tartalmaz még kisebb mennyiségben vizet, fehérjéket és más lipid típusú molekulákat, valamint koleszterint. Két típusát különböztetjük meg aszerint, hogy hol van jelen a testben. A zsigeri zsír a hasüregben és a belső szervek körül helyezkedik el,  a bőr alatti zsír pedig a bőr alatt az izmokat elfedve található. Ha az testzsír aránya túl magas, az nemcsak a külalakunkat befolyásolja negatívan, hanem az egészségünkre is káros lehet.

Mitől függ a testösszetételünk? 

Több tényező határozza meg, hogy mekkora zsírmennyiség alakul ki a szervezetben. Befolyásolja például a genetika, a nemünk és az életkorunk is. Fontos szerepük van a hormonoknak is, amik az éhség- és jóllakottságérzetet szabályozzák, valamint az alvás is, aminek sokkal nagyobb hatása van az egészségünkre, mint gondolnánk. Végül pedig a táplálkozás és a fizikai aktivitás is meghatározó tényező. 

A testünkben található zsírnak, amennyiben egészséges mennyiségű, fontos szerepe van: jó energiatartalék, védi a belső szerveket, hatással van az immun- és idegrendszer működésére, a hormonrendszerre, emellett segíti a zsírban oldódó vitaminok felszívódását, melyekre szüksége van a szervezetünknek. 

Mennyi az egészséges zsírmennyiség? 

A szakemberek százalékos arányban határozzák meg az egészséges zsírtömeg értékét. A nők esetében 20-30 százalék, a férfiaknál a 10-20 százalék közötti érték számít optimálisnak. A nemek közti különbség abból adódik, hogy a férfiak alapvetően kevesebb zsírszövettel rendelkeznek – derül ki a Metropol cikkéből. 

A normál testzsírszázalék feletti értékek esetében túlsúlyról, még magasabb érték esetén pedig már elhízásról beszélünk. A nőknél ez a 35 százalék feletti, a férfiaknál a 25 százalék feletti testzsírszázalék esetében áll fenn. Fontos azonban azt is megjegyezni, hogy a testzsír kiugróan alacsony mértéke ugyanolyan káros lehet, mint az extrém magas százalék. 

(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.