A másnaposságot gyógyító praktikák a sóstól az édesig, a keserűtől a savanyúig, a szilárdtól a folyékonyig változnak szerte a világon. Szinte minden országnak megvan a maga jól bevált ellenszere: van ahol nem bonyolítják és tejet ajánlanak másnaposságra, míg máshol egészen furcsa összeállításokkal próbálják enyhíteni a tüneteket. Ezekből gyűjtöttünk néhányat, szükség esetére.
A kovászos uborka lé egyenesen a befőttesüvegből az orosz férfiak választása, míg a nők ilyenkor leginkább a kefirt vagy az Ayran-t (ejtsd: ájrán), ezt az enyhén sós, hűtött joghurtitalt fogyasztják.
A híres angol reggeli és minden, ami tocsog a zsírban, illetve egyes vélemények szerint a Coca-Cola és a kávé a bevált ellenszer, ha másnap megfájdulna az angolok feje.
Sok olasz azt vallja, hogy ők nem lesznek másnaposak, mivel az alkoholfogyasztás természetes része a kultúrájuknak, ezért ritka náluk az italos túlkapás. Ha mégis felöntenek a garatra, akkor fűszeres ételeket, presszó kávét és gyümölcslevet vetnek be. Érdekesség, hogy külön szavuk sincsen a macskajajra, csak körülírják - Ieri ha bevuto troppo così oggi si sente male – azaz „tegnap sokat ivott ma nincs jól”.
A japán szó a másnaposságra a futsukayoi - azt jelenti, hogy „a részegség második napja”. Ha bekövetkezik ez a második nap, akkor először egy speciális, kurkumával ízesített energiaitallal próbálják elűzni a rosszullétet. Abban az esetben, ha a sör vagy a szaké túlságosan csábító volt előző este, akkor nyers tojást, miso levest és sós szilvát vetnek be. Vagy... még egy szakét.
A thai emberek könnyen emészthető levest készítenek főtt rizzsel, kis húsgolyókkal, fokhagymával és friss korianderrel. Különösen makacs esetekben pedig bevetik a phat khii mao-t, az „az ittas ember tésztáját". Ez tökéletes ébresztő egy fejfájós reggelen: rizstésztával, halszósszal, szójaszósszal, babcsírával, hússal vagy tofuval és sok-sok fűszerrel.
Koreában, ahol a mértéktelen ivás a kultúra szerves része, létezik egy külön fogás a másnaposságra, ez a haejangguk, ami szó szerint fordítva: „leves a másnaposság elűzéséhez”. Utcai mozgóárusoktól kapható hétvégénként reggel ez a gyomorenyhítő fogás, benne alvadt ökörvérrel, káposztával, marhacsonttal, sertés gerinccel, és zöldségekkel.
A németek nem bonyolítják túl a másnaposság kérdését (sem), nagy sörözések után a tradicionális reggeli náluk a marinált hering és a sózott uborka. Állítólag ez a páros helyreállítja a szervezetben az elektrolit háztartást és gyorsan elűzi a másnapos rosszullétet.
Nálunk aztán tényleg szinte mindenkinek megvan a csodaszere a macskajajra, vérre menő viták örök forrása, hogy melyik az igazi és egyetlen. A húsleves, kávé és gyógy-sör tengelyen azért viszonylag nagy az egyetértés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.