Általában a liszttel sűrített ételeknél alkalmazzuk, miután besűrítettük, nagyjából 3-4 percig továbbforraljuk, hogy az elkészült fogásnak ne legyen lisztes íze.
A kívánt nyersanyagot forrásban lévő vízbe tesszük néhány pillanatra, majd leszűrjük. Általában a paprika erejének elvételére, vagy a paradicsom héjának lehúzására alkalmazzák, de a szárnyasok megtisztításában is nagy segítség lehet.
Olyankor alkalmazzuk, amikor egy nyersanyag szagát, ízét, héját el akarjuk távolítani. Felfőzzük, majd az első főzőlevelet leöntjük, alapos átmosás után, tiszta vízben folytatjuk a főzését.
Leveseket, mártásokat, krémeket addig forralunk, amíg el nem éri a kívánt sűrűséget. A beforralást fedő alatt végezzük.
Párolni leggyakrabban zöldségeket szoktunk. Az alapanyagokat először felmelegített zsiradékon megfuttatjuk, majd kevés folyadékot (alaplé, bor, víz) öntünk alá, és fedő alatt főzzük a kívánt állag eléréséig. Vannak zöldségek, melyek a saját levükben is tökéletesen puhára párolódnak, ilyen például a gomba vagy a cukkini.
Ez a sűrítési mód kétféleképpen alkalmazható. Az egyiknél a lisztet vízzel csomómentesre keverjük, majd folyamatos keverés mellett a forrásban lévő ételhez öntjük. A másik módja a liszt tejjel, tejföllel, vagy tejszínnel való bekeverése. Azonban ennél a technikánál - mielőtt a forrásban lévő ételhez öntenénk - a főzőléből is keverjünk a habarásunkba, különben az kicsapódik az ételben.
A habaráshoz hasonlóan a rántás is egy sűrítési eljárás. Zsiradékon megpirítjuk a lisztet, majd felöntjük vízzel, és addig keverjük míg sűrű masszaszerű anyagot nem kapunk. Alkalmazhatjuk főzelékekhez, de levesekhez is.
Általában főzelékeknél kedvelt ez az eljárás, különböző diétáknál is ajánlatos az étel saját magával való sűrítése. Ilyenkor, pl. borsófőzeléknél, a megfőtt borsó egy részét összeturmixoljuk, majd az elkészült péppel sűrítve készítjük el főzelékünket habarás helyett.
Leginkább tojásnál és halételeknél alkalmazzák. Az eljárás lényege az ételek alacsony hőfokon, épp csak gyöngyözve forralása, valamilyen savanyító adalékkal, például ecettel, citrommal, borral.
A dinsztelés célja, hogy az ízek az ételben maradjanak. Ennél az eljárásnál az alapanyagokat kevés, forró zsiradékon megfonnyasztjuk, vigyázva, hogy ne égjenek oda.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.