Vincent van Gogh a halála előtt három évvel, 1887-ben, Párizsban készítette a Csendélet vöröskáposztával és hagymával című festményét. A kép sokáig a festő testvérének lakását díszítette, ám annak halála után az özvegyre, majd a közös gyermekükre szállt, és csak 1928-ban láthatta először a publikum Paul Cassirer berlini galériájában. A festmény 1994-ben került mostani helyére, az amszterdami Van Gogh Múzeumba.
Az idén 136 éves festmény azonban egészen mostanáig rossz címet viselt, ugyanis a vöröskáposzták mellett nem vöröshagymák szerepelnek.
Egy 38 éves holland szakács Ernst de Witte tavaly márciusban járt az amszterdami múzeumban, ahol megakadt a szeme a Csendélet vöröskáposztával és hagymával elnevezésű festményen. Az első gondolata pedig az volt, hogy a képen nem vöröshagyma, hanem fokhagyma szerepel. A mű több mint százéves története során eddig még senki sem kérdőjelezte meg, hogy valóban hagymát ábrázol-e a Van Gogh-festmény.
A szakács, akinek pár éve a festés a hobbija, elég magabiztos volt ahhoz, hogy felkeresse a múzeumot és az esetleges hibáról értesítse az intézményt. A felesége segítségével készített egy prezentációt, amelyen bemutatta, hogy a képen szereplő hagyma vonalvezetése egyértelműen fokhagymára utal, majd mellékelte Van Gogh egy másik, vöröshagymát ábrázoló festményét, amelyből jól látszik, hogy a két zöldség különböző.
A múzeum fogadta az üzenetet, és felkértek egy biológust, hogy vizsgálja meg a festményt. A szakértő pedig arra a megállapításra jutott, hogy a képen valóban fokhagyma szerepel, ezért tavaly novemberben átnevezték a művet, melynek címe ezentúl Csendélet vöröskáposztával és fokhagymával – számolt be a hírről az Artnet News.
De Witte a névváltoztatás tiszteletére egy vöröskáposzta és fokhagyma inspirálta ételt készített és a fogás felkerült annak az étteremnek a menüjére, ahol dolgozik.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.