Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Mákos guba  recept
Mákos guba
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Érdekességek

Egy zöldség miatt átnevezték Van Gogh egyik festményét: egy szakács szúrta ki a hibát

Van Gogh /Fotó: Shutterstock
A művészettörténészek 136 éven át nem vették észre, hogy rossz címet kapott a legendás festőművész, Vincent van Gogh egyik csendélete, ugyanis nem azt ábrázolja, mint amiről elnevezték.

Vincent van Gogh a halála előtt három évvel, 1887-ben, Párizsban készítette a Csendélet vöröskáposztával és hagymával című festményét. A kép sokáig a festő testvérének lakását díszítette, ám annak halála után az özvegyre, majd a közös gyermekükre szállt, és csak 1928-ban láthatta először a publikum Paul Cassirer berlini galériájában. A festmény 1994-ben került mostani helyére, az amszterdami Van Gogh Múzeumba.

Az idén 136 éves festmény azonban egészen mostanáig rossz címet viselt, ugyanis a vöröskáposzták mellett nem vöröshagymák szerepelnek.

Egy 38 éves holland szakács Ernst de Witte tavaly márciusban járt az amszterdami múzeumban, ahol megakadt a szeme a Csendélet vöröskáposztával és hagymával elnevezésű festményen. Az első gondolata pedig az volt, hogy a képen nem vöröshagyma, hanem fokhagyma szerepel. A mű több mint százéves története során eddig még senki sem kérdőjelezte meg, hogy valóban hagymát ábrázol-e a Van Gogh-festmény.

Csendélet vöröskáposztával és fokhagymával /Fotó: Wikipedia
Csendélet vöröskáposztával és fokhagymával /Fotó: Wikipedia

A szakács, akinek pár éve a festés a hobbija, elég magabiztos volt ahhoz, hogy felkeresse a múzeumot és az esetleges hibáról értesítse az intézményt. A felesége segítségével készített egy prezentációt, amelyen bemutatta, hogy a képen szereplő hagyma vonalvezetése egyértelműen fokhagymára utal, majd mellékelte Van Gogh egy másik, vöröshagymát ábrázoló festményét, amelyből jól látszik, hogy a két zöldség különböző.

A múzeum fogadta az üzenetet, és felkértek egy biológust, hogy vizsgálja meg a festményt. A szakértő pedig arra a megállapításra jutott, hogy a képen valóban fokhagyma szerepel, ezért tavaly novemberben átnevezték a művet, melynek címe ezentúl Csendélet vöröskáposztával és fokhagymávalszámolt be a hírről az Artnet News.

De Witte a névváltoztatás tiszteletére egy vöröskáposzta és fokhagyma inspirálta ételt készített és a fogás felkerült annak az étteremnek a menüjére, ahol dolgozik.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.