Az elmúlt években egyre tudatosabbak lettek a magyarok, és odafigyeltek arra, hogy egyre kevesebb élelmiszer kerüljön a kukába. A pazarlás tudatos tervezéssel, kisebb adagok készítésével, valamint a lejárati és szavatossági időre való odafigyeléssel egyszerűen kiküszöbölhető. A legfrissebb adatok azonban azt mutatják, hogy megtört a trend, és nemhogy nem csökkent tovább az élelmiszer-pazarlás, de nőtt is a kukába kerülő élelmiszer mennyisége. Ez csak azért súlyos probléma, mivel a növekedést az elkerülhető hulladék okozza a szakértők szerint.
A Nébih most publikálta a legfrissebb adatokat. A szakemberek meglepődve tapasztalták, hogy vége az évek óta jellemző csökkenő tendenciának és a korábbiakhoz mérten pazarlóbbak lettek a magyar háztartások. A fejenkénti éves élelmiszerhulladék 62 kilóra emelkedett 2023-ban, ami kétkilós növekedést jelent a 2022-es adathoz képest. A növekedést szinte teljes egészében az úgynevezett elkerülhető élelmiszerhulladék okozza.
Az élelmiszer-pazarlás túlnyomó részét (82,51%) továbbra is a készételek, a friss zöldségek és gyümölcsök, valamint a pékáruk és a tejtermékek adják, habár 2016-hoz képest a pékáruk esetében sokkal tudatosabbá vált a lakosság. Bizakodásra ad okot, hogy a felmérésben részt vevők 82%-a úgy érzi, tovább tudná csökkenteni az élelmiszerpazarlását. A pazarlás oka legtöbbször figyelmetlenségre, nem megfelelő tervezésre vezethető vissza. A felmérésben résztvevő háztartások több, mint 80%-a úgy gondolja, hogy tovább tudná csökkenteni az általa megtermelt élelmiszerhulladék mennyiségét.
A szakértők három kategóriára bontják az élelmiszerhulladékot. Az egyik az elkerülhető, és ez a legsúlyosabb. Ez a kategória jelenti a tényleges élelmiszerpazarlást, amely egy kicsit több odafigyeléssel megelőzhető lenne. Ide tartozik a túl sok kifőtt tészta vagy rizs, ami a kukában landol, a harmadik napja a hűtőben álló pörkölt, amit már senki sem eszik meg, vagy a figyelmetlenségből lejárt és megromlott sonka, szalámi, tej vagy gyümölcs is.
A hulladék másik nagy egységét a nem elkerülhető szemét teszi ki, ezek olyan élelmiszerrészek, amelyek emberi fogyasztásra alkalmatlanok. Ilyen a tojáshéj, csont, kávézacc és a teafilter. A harmadik, legkisebb kategória a lehetségesen elkerülhető hulladék, ami emberi fogyasztásra alkalmas, de felhasználásuk egyéni ízléstől vagy egészségi állapottól is függ. Ilyen lehet a kenyérhéj vagy a csirkebőr, amit valaki megeszik, valaki nem szereti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.