Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Mákos guba  recept
Mákos guba
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Birsalmabefőtt recept
Birsalmabefőtt
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Érdekességek

Farsangi szokások és hagyományok: bálok, maszkok és jóízű mulatságok

A farsang egy úgynevezett „mozgó” ünnep: a hossza és utolsó napja minden évben változik. Kezdete mindig vízkeresztre, január 6-ra esik és hamvazószerda napjával zárul, így idén február 23-ig tart a farsang időszaka. A magyar szokások egészen a középkorig nyúlnak vissza, elnevezése pedig valószínűleg bajor nyelvterületről származik.

A farsang középpontja a karneváli időszak, amit itthon a „farsang farkának” nevezünk. Ez az időszak három napon át, farsangvasárnaptól húshagyókeddig tart. Külföldön ilyenkor a legnagyobb esemény a riói és velencei karnevál, itthon pedig szintén világhírű a mohácsi busójárás. A város ilyenkor teljesen átváltozik: az emberek ijesztő ruhákba öltöznek, és egy hatalmas felvonulás keretében búcsúztatják a telet.

A busójárás egy tavaszváró, téltemető népszokás /Fotó: Shutterstock
A busójárás egy tavaszváró, téltemető népszokás /Fotó: Shutterstock

A szerelmes csók

Január 18-án, Piroska névnapon nagy jelentősége van a piros ruhadaraboknak, leginkább a fejkendőnek. Úgy tartják, hogy azok a hölgyek, akik ezen a napon kendőt kötnek a nyakukba, még az évben férjhez fognak menni. A babona szerint, ha az első szerelmes csók január 18-án csattan el, akkor a szerelem örökké fog tartani. De a földművesek is lerótták a tiszteletüket a jeles nap alkalmával az állatok előtt, és nem dolgoztatták őket.

A bőséges termés

Vince napján, január 22-én nagy szerepe van a bornak. Ezen a napon a borászok mindent megtesznek azért, hogy az elültetett tőkéket növekedésre ösztönözzék: borosüvegeket ásnak a földbe, illetve mindenféle finomságot, hurkát, disznósajtot akasztottak a tőkék végére. De arra is figyelnek, hogy jó sok bor fogyjon Vince napon, mert úgy tartják, hogy akkor bőséges lesz a termés.

A meleg pogácsa

Pál napján nem mindenki jár akkora szerencsével, mint azt szeretné. Ugyanis ilyenkor a családokban szokás volt megsütni a pálpogácsát, azonban volt benne némi csavar is. Sütés előtt az idősebb asszonyok kijelöltek minden családtagnak egy-egy darabot, amibe libatollat szúrtak, majd így tették őket a sütőbe. Akinek a sütés végére megpörkölődik a tolla, nem biztos, hogy megéli a következő évet a babona szerint. De a ludak sem maradnak ki ezen a napon, ugyanis amelyiknek megcsikizik a fenekét szaporábban fog tojni.

TEPERTŐS POGÁCSA RECEPTJE >>>

Ettől finomabb pogácsa receptet ma már nem találsz
Ettől finomabb pogácsa receptet ma már nem találsz

A téli álom

Február 2-án sok mindent elárul, ha medvét látunk. A téli álmából felébredő állat, ha a barlangjából kijőve meglátja árnyékát, akkor visszamegy aludni, ami arról árulkodik, hogy hiába a napsütés, a hideg még visszatér. De szintén ilyenkor ünnepeljük a gyertyaszentelő boldogasszony napját, amikor Szűz Mária Jézus születését követő negyvenedik napon bemutatta őt a templomban.

Búcsú a torokfájástól

Régi szokás a katolikusoknál Szent Balázs püspök ünnepén, azaz február 3-án, a templomban jelenlévők torkának megáldása egy szentelt gyertyával. A pap általi áldás célja, hogy a torokfájás elkerülje a híveket. Bizonyos helyeken, a gyertya mellett almát is szokás szentelni, amelyből a torokfájósok elfogyasztanak egy szeletet. Esetleg az alma levágott héját parázsra helyezik, amellyel az egybegyűltek megfüstölhetik beteg torkukat.

Jelmezes adománygyűjtő

A busójáráshoz hasonló dőre egy csallóközi népszokás. A férfiak különböző jelmezekbe öltöznek, amiben a falunk végigmasírozva adományokat gyűjtenek. Népszerű maskara ilyenkor a menyasszonyi ruha és az ördög álarc.

Ijesztő mulatság

Felvidéken a farsangi felvonulást bakkuszjárásnak hívják, nevét a római biristenről kapta. A lakók kecskebőrbe bújnak, álarcot öltenek, és így ijesztegetik a falubelieket. Egy-egy városban, faluban még bábukat is visznek magukkal, amik segítségével bírósági tárgyalásokat tartanak.

Kecskebőrbe bújnak, álarcot öltenek, és ijesztegetik a falubelieket /Fotó: Shutterstock
Kecskebőrbe bújnak, álarcot öltenek, és ijesztegetik a falubelieket /Fotó: Shutterstock

Vége van a bálnak

A farsangot húshagyó kedden bőgőtemetéssel szokás zárni. Éjfél előtt a kocsma asztalára felkerül a nagybőgő, amit egy fehér lepedővel terítenek le, majd gyertyákat gyújtanak körülötte. A vendégek nótákat énekelnek éjfélig, ugyanis pontban ekkor vége van a mulatságnak, illetve a farsangnak.

Amennyi belénk fér

A farsang lezártát követő hamvazószerda után következik a „torkos csütörtök”. A böjtöt ilyenkor felfüggesztik egy napra, hogy a farsangról megmaradt ételeket elfogyasszák, és semmi ne menjen kárba. Ilyenkor nem csak az étel, hanem a bor is fogy rendesen.

A farsangi fánk

A farsang egyik fő édessége fánk. Rengeteg jelentése van: egyes helyeken azért készítették, hogy ne legyen nagy vihar, máshol pedig, ha egy pár ketté tört egyet, akkor azt jelentette, nemsokára közeleg az esküvő.

Szalagos fánk recept >>>

Szalagos farsangi fánk recept
Szalagos farsangi fánk recept

A választás ideje

Ebben az időszakban nagy jelentősége van a párválasztásnak. A hölgyek a karneválon kalapjukra tűzött virággal üzenhettek a férfiaknak, hogy készek megállapodni.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.