Bár gondolhatnád azt, hogy a magyarok nagy kávéfogyasztók – különösen, ha te magad is naponta több csészével fogyasztasz belőle –, a felmérések szerint átlagosan mi nagyjából két csészét iszunk naponta, míg például a finnek négyet. Az elmúlt években azonban azt mutatják a számok, hogy a kávéfogyasztás globálisan csökken.
A csökkentő kávéfogyasztás oka egyrészt még a pandémiára vezethető vissza, amikor a közösségi kávézás gyakorlatilag megszűnt. Nem ittunk kávét közösen a kollégákkal, nem futottunk össze egy kávéra a barátokkal stb. A másik ok az egészségtudatos táplálkozás elterjedésével függ össze: egyre többen mondanak nemet a kávéra, és keresnek más, egészségesebb (vagy annak gondolt) élénkítő italt. Ilyen a napjainkban egyre népszerűbb matcha vagy chai latte például. Ennek a trendnek köszönhetjük a gombakávét is.
A gombakávé nem más, mint az őrölt kávé különböző gombákkal való keveréke. Leginkább instant verzióban gyártják, és a gombalöket miatt egy adagja nagyjából fele annyi koffeint tartalmaz, mint a sima kávé.
A különböző gombákat már évszázadok óta használja a hagyományos kínai gyógyászat. Ezt főleg a bennük rejlő béta-glükán miatt teszik, mely jótékonyan hat az immunrendszerünkre, illetve a szív- és érrendszer egészségére. A gombakávéhoz használnak chaga (másnéven hamvaskéreg) gombát, közönséges süngombát és belekerül a kicsit különlegesebb cordyceps gomba is. Ezeknek a gombáknak bizonyos vegyületei képesek növelni a stresszel szembeni ellenállóképességet, így a gombakávé kiváló stresszoldó. Néhány kutatás már arra is rávilágított, hogy az ital gombatartalma az agy neurotranszmitterjeire is kedvező hatást fejt ki, mely nyugtató hatással bír a központi idegrendszer szempontjából.
Kávét általában azért iszun, hogy élénkebbek legyünk, és a gombakávé ebben is segít: a közönséges süngomba például kiváló memóriajavító hatású.
A gombakávé másik nagy előnye a lényegesen kevesebb koffeintartalom: a hígítás miatt egy adaggal feleannyit viszünk be a szervezetünkbe, mintha hagyományos feketét innánk. Ezáltal ritkábbak a koffeinfogyasztás negatív hatásai, mint az álmatlanság vagy a magas pulzusszám.
Nem mindenkinek ajánlott a gombakávé
Mielőtt kipróbálnád, gondolj végig néhány dolgot! Bizonyos gombák fogyasztása egyeseknél allergiás reakciókat válthat ki, amely súlyosabb esetben akár légzési nehézség is lehet. Előfordulhat emésztési zavar is. Nem ajánlott a gombakávé fogyasztása például vérhígító szedése mellett.
Forrás: Magyar Mezőgazdaság
(Nyitókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.