A gasztronómia számos kékes-lilás gyümölcsöt, így például áfonyát, szilvát, szedret használ ételek és italok színezésére. A kék tea is egy természetes összetevőnek, a pillangóborsó virágának köszönheti gyönyörű színét.
A Clitoria ternatea Ázsia egyenlítői részén elterjedt és ott őshonos rendkívül sokoldalú növény. A virága valószínűtlenül kék színét a benne felhalmozódott természetes színanyagnak köszönheti. Dísznövényként termesztik, és elsősorban oda ültetik, ahol szükséges a talaj minőségének a javítása, mert képes a talajban a nitrogént lebontani, ráadásul nem túl igényes növény és különösebb gondozást sem igényel.
Természetes élőhelyein a kék virágait festékanyagként hasznosítják: a malajziai konyha a kivonatával festi kékre a ragacsos rizst, Kínában az édes-sós rizsgombócot színezik vele. Thaiföldön kék szirupot állítanak elő a virágból, Burmában pedig tésztába csomagolják a virágokat és kisütik. Használják még fagylaltok, jégkrémek és más édességek, például a vattacukor színezésére is.
Egy csésze kék teához 4-5 levelet leforrázunk, 5-7 percig állni hagyjuk, majd fogyasztható az ital, ami világoskék színű. Ha pár csepp citromlevet adsz a teához, a pH érték változása miatt csodás kékké változik – ha több a citromlé, a tea már lila lesz, a méztől pedig rózsaszínűvé válik. Az íze természetes, enyhén virágos és édes, kamillához hasonló, és nem tartalmaz koffeint. A pillangóborsó virágát egyébként sok egyéb növénnyel, gyümölccsel keverik a jobb ízhatás érdekében. Ha szeretnéd még különlegesebbé tenni a teázás élményét, adj az italodhoz mentát, levendulát vagy vaníliát, ezek ugyanis nagyon jól harmonizálnak a pillangóborsó ízével.
Koktélok készítésénél is szívesen használják a pillangóborsót: ha a virágát ginben áztatják, ragyogó kék színű lesz az ital, tonikot hozzákeverve pedig rózsaszínűvé változik a frissítő.
Felsorolni is nehéz, miért érdemes kék teát fogyasztani – a menő kék színén kívül, természetesen. A legfontosabb talán az antioxidáns hatása: a pillangóborsó virágában található antocianid és flavonol nevezetű antioxidánsok semlegesítik a szabad gyököket, így hatékony lehet szív- és érrendszeri betegségekben, neurológiai, autoimmun vagy daganatos betegségek esetén.
A kék teának nem ismert káros mellékhatása, de mielőtt rendszeresen fogyasztanád, kérd szakember segítségét, véleményét!
(A kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.