A hús az egyik fontos, alapvető emberi táplálék, ám túl sokat fogyasztunk belőle és ezt a mennyiséget a Föld növekvő népessége mellett egyre nehezebben tudja kiszolgálni az élelmiszeripar. A vegetáriánus vagy vegán termékek nem jelentenek elégséges alternatívát, ezért sokan a laboratóriumi körülmények között elállított húsokban látjak a helyzet megoldását.
A laborhús vagy műhús ugyanis kevesebb terhet róna a környezetre, mint a rendes állattartás, nem beszélve arról, hogy sokkal humánusabb és fenntarthatóbb módszer is lenne.
Az Amerikai Egyesült Államokban június elején történt meg a nagy áttörés a műhúskészítés területén, ugyanis a kaliforniai székhelyű Good Meat megkapta az amerikai Mezőgazdasági Minisztérium (USDA) címkéjének használati engedélyét a sejtben tenyésztett csirkehúshoz. Nem sokkal később az Upside Foods is megkapta a jóváhagyást. A napokban pedig mindkét vállalat számára engedélyezték, hogy forgalomba hozhassák a termékeiket – számolt be róla a USA Today.
A tenyésztett hús a vegán készítményekkel ellentétben tartalmaz állati eredetű fehérjét, ugyanis élő állatokból gyűjtött sejtek kis mintájából állítják elő. A mintát laboratóriumi körülmények között tápanyagkeverékkel "etetik", majd a kívánt alakra formázzák. A laborhús támogatói szerint ez az állattenyésztés etikus formája, ugyanis nem jár az állatok tömeges levágásával, illetve kevesebb vízre és földterületre van szüksége a cégeknek. Nem beszélve arról, hogy az ökológiai lábnyoma is kisebb ezeknek a vállalatoknak.
Ennek némiképp ellentmond egy friss kutatás, mely szerint a laborhúst gyártó cégek energiaigénye nagyobb, mint a hagyományos tenyésztőké, sőt a kibocsátott üvegházhatású gázok mennyisége a laboratóriumban termesztett hús termelési szakaszaiban valószínűleg "nagyságrendekkel" magasabbak lesznek – írja a DW Global Ideas.
A két cég most arra kapott engedélyt, hogy az Amerikai Egyesült Államokban hozza forgalomba a laborhúst, mely először nem is a boltok polcain, hanem az éttermekben fog megjelenni. A Good Meat a tervek szerint a harminc éttermet üzemeltető José Andrésnek adja el az első laborcsirkéket, az Upside Foods pedig a Michelin-csillagos San Francisco-i Bar Crennbe szállítja az első adagot. Azt azonban még nem tudja egyik cég sem, mikor kerülhet a boltba a laborhús.
Miközben az Egyesült Államokban utat tört magának a tenyésztett hús, addig Olaszországban hallani sem akarnak róla és törvényben tiltanák meg az árusítását.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.