Egyre többen kóstolják meg azt a snacket, amelyet a Cricks, Magyarország első rovarfehérje felhasználásával készült élelmiszer forgalmazója dobott piacra.
Egy 24 éves orvostanhallgató, Péter Dániel két egyetemi tanóra között egy csokoládét evett, amikor eldöntötte, hogy egészségesebb életmódra vált. Dániel gyermekkora óta cserkész, sokat jár a természetben, érdekli a környezetvédelem, a fenntarthatóság, ezért olyan alapanyaggal akart dolgozni, amelynek a lehető legkisebb a környezeti lábnyoma, mégis tápanyagdús, bárki számára fogyasztható és egészséges. Így kerültek képbe a rovarok.
Az Európa Unió egyelőre négy rovarfajt engedélyezett emberi fogyasztásra. Két fajta lisztkukac, a vándorsáska és a házi tücsök van fent ezen a listán. A hallgató és csapata végül az utóbbi mellett döntöttek, főleg azért, mert ezt többen elfogadják Európában, ráadásul azt gondolták, hogy még Magyarországon sem annyira rossz a rovar megítélése – bár az biztos, hogy hazánkban még nagyon sok gészségügyi edukációs munkára van szükség ahhoz, hogy szélesebb körben elfogadják a rovarfehérje felhasználást az élelmiszeriparban.
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a rovarok több tízezer éve táplálékforrásnak számítanak. Európában és az Egyesült Államokban azonban a mai napig tabunak számít, sok helyen nem fogadják el ezt az érvet. Főleg Délkelet-Ázsiában és Közép-, valamint Dél-Amerika egyes területein számít népszerű alapnyaknak. A belőlük készült ételek nagyjából 2 milliárd embert táplálnak napi szinten. A rovarfogyasztás Európában sem volt mindig tiltott vagy ismeretlen. Hazánkban például a 19. században előszeretettel főztek cserebogárlevest, a húsevés ugyanis egészen az újkori luxusnak számított a területen. Az ipari forradalom hozta meg az áttörést, amikor egyre több nagyüzemi állattenyésztő telep nyílt meg, a rovarfogyasztással felhagytunk, helyette rengeteg szárnyast és disznót eszünk.
Forrás: Agroinform
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.