A közönséges levendula (Lavandula angustifolia) legtöbb háztartásban szárított csokrokban a gardróbszekrényben talál helyet magának, hogy elűzze a molyokat, esetleg levendulaolaj formájában reumatikus, illetve légzőszervi megbetegedések gyógyírjaként vagy épp emésztést segítő, idegnyugtató készítmények alkotójaként, gyógyteaként kerül be a házi patikába.
A Mediterráneumban azonban bárány-, hal- vagy zöldségételek fűszereként is előszeretettel használják a konyhában. Ma már csokoládémanufaktúrák, különleges finomságokkal csábító cukrászdák is szívesen használják fűszerezésre – a legendás provence-i mezőkön termesztett hosszú szárú levendula (mely a Lavandula angustifolia és Lavandula latifolia keresztezéséből született) virágait, a közönségesénél koncentráltabb illóolajait nem csupán a kozmetikai ipar, de a gasztronómia is mind szélesebb skálán hasznosítja.
Talán meglepő illatos levendulával süteményt készíteni, de aki egyszer megkóstolja, olyan különleges kulináris kaland részesévé válik, mintha egyszerre tenne ízutazást a nyár sokféle tartományába, ugyanakkor mélyen ismerős és otthonos aromákat idézne elő egy rég elfeledett regiszterből, melyek semmi máshoz nem hasonlíthatók!
A levendula konyhai használatánál nagyon fontos a mértékletesség: erős aromájának köszönhetően épp csak egy leheletnyi is elégséges a kívánt ízhatás eléréséhez.
A szárított levendula virágait lecsipkedve könnyen készíthető házilag pl. levendulás cukor: fehér vagy barna kristálycukorral (porcukorral is lehet!) elegyítve, máris nem mindennapi fűszerrel gazdagodik a fűszeres polc. 20 dkg cukorhoz egy tesákanálnyi tiszta virágnál nem érdemes többet keverni. Levegőtől elzárva, már néhány óra elteltével is használható, de akár hónapokig is tárolható.
Ha kész a levendulás cukor, bátran kísérletezhetünk vele: limonádéba, pohárkrémbe, sorbet-ba keverve is csodás!
Habliliom Könnyed Konyhájában ezúttal egy igazán könnyű nyári finomság készült mascarponés levendulakrémmel:
Levendulakrémmel töltött csokoládérolád
Hozzávalók 16-18 szelethez, 28 X 28 cm-es tepsiben:
A tésztához:
10 dkg jó minőségű csokoládé (min. 60% kakaótartalommal)
2 egész tojás szétválasztva
7 dkg porcukor
6 dkg puha vaj
4 csapott evőkanál rétesliszt
1 mokkáskanál vanília kivonat
A levendulakrémhez:
12,5 dkg mascarpone
2 dl habtejszín
1 púpozott evőkanál porcukor
1 púpozott teáskanál levendulás cukor
Elkészítés: Egy 28 X 28 cm-es négyzet alakú tepsit sütőpapírral bélelek, a sütőt 170 fokra előmelegítem.
A tésztához a csokoládét vízfürdőn megolvasztom. A tojásokat szétválasztom. A fehérjéből kemény habot verek. A tojások sárgáját a cukorral, vaníliával és a puha vajjal habosra keverem, hozzáadom a csokoládét, alaposan elkeverem, majd óvatosan beleforgatom a fehérjehabot, végül hozzászitálom a lisztet.
A tésztát az előkészített tepsibe simítom. Kb. 10-12 perc alatt megsütöm.
Amíg a tészta sül, elkészítem a levendulakrémet. A tejszínt félkemény habbá verem, majd belekanalazom a mascarponét, hozzáadom a kétféle cukrot, és az egészet habos krémmé keverem – felhasználásig hűtőszekrényben tárolom.
A csokoládés tésztalapot egy sütőpapírral fedett, nedves konyharuhára borítom, az így felülre került sütőpapírt eltávolítom, a még meleg lapot szorosan feltekerem, és a nedves konyharuhába csavart rudat hagyom kihűlni.
A már hideg roládot óvatosan kitekerem – a tészta kevésbé lesz rugalmas, mint a hagyományos piskóta, ezért előfordul, hogy megtörik, de ez a végén korrigálható.
A hideg levendulakrém kicsit több mint felét elsimítom a tésztán, a maradékkal pedig kívülről bevonom. Legalább 2 órára hűtőszekrénybe teszem, de akár egy fél napot is várakozhat a tálalásra – ehhez azért meglehetős önfegyelem szükségeltetik –, kb. 1,5 cm-es szeletekben tálalom.
A csokoládé telt ízei az olvadóan könnyű tésztában, a szinte éteri levendulakrémmel olyan nyári desszertkompozíciót alkot, hogy szinte minden falat illatos levendulamezőkre repíti, aki csak megkóstolja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.