Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Mákos guba  recept
Mákos guba
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Minestrone recept
Minestrone
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Húsvét

5 érdekesség a húsvéti szokásainkról, amit eddig nem ismertél

Miért eszünk húsvétkor bárányt és sonkát? Miért „kötelező" ilyenkor főtt tojással kínálni a vendégeket? És miért a nyúl hozza a tojást? Húsvéti szokásaink izgalmas olvasmányt kínálnak!

A húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe: e napon ünnepeljük Jézus Krisztus feltámadását. Húsvétvasárnap véget ér a negyven napos nagyböjt, a hústól való tartózkodás, innen származik az ünnep magyar elnevezése is: húst veszünk újra magunkhoz. De vajon miért éppen főtt sonkát és tojást fogyasztunk húsvétkor? Mit jelképez a bárány és mit a fonott kalács? Ezekre az izgalmas kérdésekre kerestük meg a válaszokat.

Vajon miért eszünk húsvétkor bárányt? (Fotó: Shutterstock)
Vajon miért eszünk húsvétkor bárányt? (Fotó: Shutterstock)

Ezt jelképezi a húsvéti bárány

Az ünnep áldozati étele a bárány. Az asztalra kerülő báránysült magát Jézus Krisztust jelképezi. A bárányáldozat már az ótestamentumban is megjelenik, tudniillik a zsidók a fiatal, tökéletes bárányokat ölték le, és azoknak vérével kenték be az ajtófélfát, hogy elkerülje őket az Úr haragja. Ezért „áldozunk” húsvétkor bárányt. Ebből a tradícióból alakult ki a ma is ismert báránysütés hagyománya. A legrégebbi húsvéti eledelek közé tartozik még a tojás, ami az újjászületést szimbolizálja. A sonka pedig a parasztélet gazdasági és kultikus rendje következtében vált már jellegzetes húsvéti eledellé.

Vajon miért a nyúl hozza a húsvéti tojást? (Fotó: Shutterstock)
Vajon miért a nyúl hozza a húsvéti tojást? (Fotó: Shutterstock)

Miért nyúl hozza a tojást?

A tojást hozó nyúl hagyománya Magyarországon nagyjából 120 éve terjedt el. A szapora nyúl – a tojás mellett – a termékenységet szimbolizálja. Az egyik magyarázat szerint valaha húsvétkor gyöngytyúkot adományoztak egymásnak az emberek. A gyöngytyúk jelentése németül Haselhuhn, amit Haselnek becéznek. A nyúl német megfelelője pedig a Hase, tehát elkép, hogy egyszerű félreértésből a németek egy idő után tyúk helyett nyulat cseréltek az ünnepen. Egy másik magyarázat, egy kelta legenda szerint Ostarának, a tavasz és a megújulás istennőjének volt egy színes tojást tojó madara, ami a tavasz ünnepén nyúllá változott.

És honnan ered a húsvéti tojás hagyománya? (Fotó: Shutterstock)
És honnan ered a húsvéti tojás hagyománya? (Fotó: Shutterstock)

Főszerepben: a húsvéti tojás

A kereszténység elterjedésével vált szokássá, hogy amikor megünnepelték Jézus Krisztus feltámadását, a hívők ezt jelképező díszes tojást ajándékoztak egymásnak. Országonként, sőt tájegységenként eltérő volt a tojás díszítési módja. Közép- és Nyugat-Európában általában egyszínűre festik a tojásokat, míg hazánk egyes területein a tojás hímzése is elterjedt, tőlünk keletre pedig a batikolás a jellemző dekorálási mód. A hímes tojás ajándékozása ma már csak húsvétkor szokás, azonban régen a hűbéresek is szolgáltatták ezt a földesúrnak. A szegényebb területeken nem engedhették meg maguknak az igazi tojás díszítését, ezért fából készült imitációt festettek és adományoztak húsvétkor.
A tojás a húsvéti menü elmaradhatatlan alkotója, sokféle módon lehet felhasználni. A hidegtálakon szerepelve díszítéshez, illetve reggelik alkotójaként szinte minden ünnepi asztalon megtalálható.

A húsvét elmaradhatatlan étele a főtt sonka (Fotó: Shutterstock)
A húsvét elmaradhatatlan étele a főtt sonka (Fotó: Shutterstock)

A kötelező kalács és sonka

A kalács és a sonka szinte nélkülözhetetlen szereplője a húsvétnak. Mindkettőt a templomban szenteltették meg, mielőtt hazavitte volna a család, és az ünnepi asztalt körülülve elfogyasztották. Kalácsot régen csak ünnepekre készítettek, kenyér helyett, ezzel tisztelve meg a jeles nap szentségét. A sonka is hasonlóképpen került a húsvéti kultuszba, a parasztgazdaságok ugyanis télen vágták le a disznókat, a füstölt sonka pedig éppen húsvétra lett készen. Ezekkel a friss, finom és akkoriban különlegesnek számító ételekkel oldották fel az emberek a húsvét előtti 40 napos böjtöt. Manapság is fogyasztjuk tormával hidegen, szendvicsként, de lehet belőle villásreggelit vagy meleg főételt is készíteni különféle tekercsek, illetve sültek formájában. Mivel a füstölt sonka elég sós, ezért főételként történő elkészítése során plusz só hozzáadása már nem szükséges.

Édes kalács sonka és tojás mellé. De vajon miért? (Fotó: Shutterstock)
Édes kalács sonka és tojás mellé. De vajon miért? (Fotó: Shutterstock)

Csak mi eszünk kalácsot a sonka mellé?

Magyarországon a húsvéti sonkát a hagyomány szerint kaláccsal, retekkel, tormával fogyasztják, a régi magyar konyhában pedig almával vagy körtével is kedvelt volt. A déli, mediterrán országokban hagymával, paradicsompürével, ketchuppal, fűszerolajokkal, illetve déli gyümölcsökkel, aszalt, porcukros datolyával, az északi országokban pedig hagymás burgonyasalátával is fogyasztják. A lengyeleknél jellemző, hogy a sonkához hideg babsalátát esznek, az olaszok pedig a pármai sonkát sárgadinnyével fogyasztják.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.