A húsvéti időszakban a klasszikus édeskés kalácstészta helyett érdemes sós, puha, foszlós fonott kalácsot is sütni, amely jól harmonizál a sonkával, tökéletes partnere a friss körözöttnek, a tojáskrémnek, s a primőr zöldségeknek is.
A sós kalács tésztája szinte teljes mértékben megegyezik az édesével, annyi a különbség, hogy amíg az édes tésztájú kalácsba nagyjából 2 evőkanálnyi cukor és csupán egy csipet só kerül, addig a sós kalácshoz nagyjából 1 teáskanál sót és 1 teáskanál cukrot adunk. A cukor valójában el is hagyható, de ha azt szeretnénk, hogy könnyen és gyorsan keljen meg a tészta, akkor érdemes pici cukorral megetetni és felfuttatni az élesztőt.
A sós kalácshoz használhatunk fehér lisztet, de ha igazán levegős és könnyű tésztára vágyunk, akkor célszerű kipróbálni az úgynevezett kelt tésztás süteményliszteket, amelyekben – a klasszikus fehér liszthez képest – több sikér található. A magas sikértartalom mellett a levegős, foszlós kalácsért mi magunk is tehetünk: a megdagasztott tésztát meleg helyen hagyjuk a duplájára kelni, majd úgy formázzuk, hogy a kelesztés folyamán belekerült levegőt ne szorítsuk ki teljesen, azaz óvatosan bánjunk a már megkelt tésztával. Klasszikus trükk, hogy a fonás folyamán az egyes tésztakígyókat meg is csavarjuk, így a kisült tészta még foszlósabb lesz.
A kalácsfonás technikáját elleshetjük Szabi, a péktől. De ha csak egyszerű, hármas fonással készítjük a kalácsot, úgy is tökéletes lesz. Sőt, a tésztát hosszúkás kenyérformában is süthetjük, esetleg zsemlét vagy császárzsemlét formázhatunk belőle. Ha nem egészben, hanem kisebb kalácsokat szeretnénk sütni, érdemes előkapni a muffinsütőt, s azokban elosztva megsütni a süteményeket. Az eredményül kapott sós briósnak senki nem bír majd ellenállni, főleg ha egy kis extra tésztabóbitát is biggyesztünk rájuk.
Szintén szép eredményt ad, ha a kalácsból koszorút fonunk, s ebbe színes tojásokat ültetünk, így a sütemény az ünnepi asztal dísze is lehet egyben. Ha pedig azt szeretnénk, hogy szép fényesen csillogjon a kalács, akkor – sütés előtt – elhabart tojással vagy tejszínnel elkevert tojássárgájával kenjük le. A lekent kalácsot megszórhatjuk különféle magvakkal, kerülhet rá egész mák, szezámmag, de akár tört dió vagy lenmag is.
A sós kalácsokat kedvünk szerint fűszerezhetjük is. Mivel a kalácshoz használt kelt tésztába kerül zsiradék, így akár fűszervajjal is gazdagítható a tészta, de a szezon sztárjaival, az újhagymával és a medvehagymával is bátran ízesíthetjük. A legjobb, ha mi magunk állítjuk össze a nekünk tetsző fűszervajat, és azzal készítjük el a tésztát.
Bárhogyan is döntünk, a végeredmény egészen biztosan finomabb és foszlósabb lesz a boltokban kapható kalácsoknál. Igaz, hogy igényel némi előkészületet és munkát, de a frissen sült kalács illatához semmi sem fogható. Próbáljuk ki, érdemes!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.