Avokádókrém recept
Avokádókrém
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Mákos guba  recept
Mákos guba
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Ez az indiai lekvárszerű finomság sokunk kedvence. A vegetáriánusok biztosan ismerik, hiszen feldobja a legegyszerűbb rizs és tésztaételt is. Az a jó benne, hogy egyszerűen el lehet készíteni, és a fantáziánk is szabadon szárnyalhat.

Mi a csatni?

 

Indiai csatnik
Indiai csatnik

A chutney (ejtsd: csatni) Indiából indult világhódító útjára. Szó szerint, hiszen az angolszászok nagy-nagy kedvence, de az utóbbi években itthon is egyre többen ismerik. Az angolok és a franciák már az 1600-as évektől luxuscikként importálták a különböző csatnikat. 
A szó hindi eredetű, jelentése nyalni. Csatnifagyit még nem ettem, de aki a csatnit egyszer megkóstolja, biztos, hogy mind a tíz ujját megnyalja utána. 
Fő jellemzői: erős fűszerezésű, savanyú és/vagy édes, csípős is lehet, zöldségekből és/vagy gyümölcsökből készül, állaga kb. a befőtt és a lekvár között található félúton. Indiában a száraz és nedves csatnit is ismerik. Tulajdonképpen egyfajta fűszeres szósz, amelyet jellegetesen sós ételekhez használunk.

Mire használjuk a csatnit?

Húsok, halak mellé, tésztához és rizshez is. Sajtokkal. Töltelékként. Dél-Indiában banánlevélen szolgálják fel a különböző ízű csatnikat.

Hogyan készül?

Alapja a vöröshagyma, az ecet és a cukor. Erős fűszerezést igényel. Az indiai „csatnit készíteni”kifejezés az összetörni szinonimája. A csak zöldséget tartalmazó csatnik gyakran főzés nélkül készülnek.

 

Mindenféle gyümölcsből és zöldségből készülhet
Mindenféle gyümölcsből és zöldségből készülhet

 

Hogyan tartósítsuk?

Indiában szinte mindig frissen készítik a csatnit, 1-2 hétig hűtőben eláll. Ha ajándéknak szánjuk, még forrón töltsük üvegbe, zárjuk le, és fordítsuk fejre, így sokáig eláll. Nátriumbenzoátot és száraz dunsztot is használhatunk.

Fűszerezés

A csatnik fűszerei: só, cukor, vöröshagyma, fokhagyma, gyömbér, koriander, mustármag, pirospaprika, római kömény, babérlevél, fahéj, szegfűszeg stb.

 

Jól megy hozzá a gyömbér
Jól megy hozzá a gyömbér

 

Milyen csatnik vannak?

 

Csatnik
Csatnik

Ha mindent fel szeretnénk sorolni, tele lenne az oldal… Néhány ismertebb példa: alma, banán, mangó, banán, sárgarépa, paradicsom, kókusz, eper, bodza, hagyma, birs, áfonya, ananász. A gyümölcsöket keverhetjük, és zöldség-gyümölcs párosításokat is kipróbálhatunk. A lényeg, hogy az ízek legyenek komplementerek. Nagyon jó az alma–hagyma, a vöröshagyma-barack, de sajtokhoz például a lilahagyma csatni kihagyhatatlan.

Alap csatni
5 evőkanál cukrot (jó, ha barna) pirítunk fazékban. Olvadás után karamellizáljuk egy kicsit, majd hozzáadunk 1 dl borecetet és 4 dl vizet. Sózzuk. Hozzáadunk 50-60 dkg apróra kockázott gyümölcsöt, zöldséget (pl. alma-hagyma, mazsola-paradicsom, borsmenta-barack, birsalma-áfonya, vöröshagyma-barack. Fűszerezés például: curry, koriander, chili stb. Kis lángon főzzük (1-2 óra), míg az ízek összeérnek, de a hozzávalók nem főnek szét.

Alma-barack csatni
1 kg savanyú alma
1 doboz őszibarack befőtt
néhány szem szilva
2 evőkanál mazsola
25 dkg cukor
6 gerezd fokhagyma
2 evőkanál currypor
1 kávéskanál kömény
1 kávéskanál gyömbér 
1 kávéskanál cayenne bors (vagy csípős paprika)
1 kávéskanál só
0,5 dl ecet

A megtisztított, felkockázott gyümölcsöket az ecettel és a fokhagymával feltesszük kis lángon főzni. A cukrot külön lábosban pirítjuk, majd felöntjük fél deci vízzel, és addig melegítjük, míg szép folyós lesz. Ekkor a gyümölcsös péphez öntjük, fűszerezzük, és lekvárszerűre főzzük.

Szilva csatni
1 kg szilva kimagozva
1 nagy hagyma
2 dl ecet (fehérbor vagy almaecet )
50 dkg barnacukor 
30 dkg mazsola
1 káváskanál só
3 kávéskanál curry vagy garam masala
1 kávéskanál mustármag
1 fokhagyma gerezd
2 kávéskanál gyömbér reszelve
10 kardamon mag

Felkockázzuk a szilvát és a hagymát. Minden hozzávalót edénybe teszünk és felforralunk. Lassú tűzön, fedő nélkül kb. 1 órát főzzük. Kivesszük a kardamonmagokat, ha akarjuk. Tiszta, meleg üvegekbe töltjük, lezárva fejre állítjuk, egy hónapig érleljük.

Aszalt barack vöröshagyma csatni 
3 kisebb hagyma
3 fokhagyma gerezd
10 dkg szárított barack
1 evőkanál olivaolaj
1 fahéj rúd
2 kávéskanál őrölt fahéj
1 kávéskanál őrölt kömény 
10 dkg méz

A hagymát, fokhagymát és a barackot felkockázzuk. A hozzávalókat egy lábosban összekeverjük és 30 percig alacsony hőfokon sűrűsödésig főzzük. A fahéj rudat eltávolítjuk. Melegen és hidegen is fogyaszthatjuk.

Birs csatni
Hozzávalók: 
3 nagy birs
2-3 chilipaprika
35 dkg barna cukor
2 dl fehérborecet
1 evőkanál frissen reszelt gyömbér 

Elkészítése: A birseket megmossuk, meghámozzuk, kicsumázzuk, majd kockákra vágjuk és megsózzuk. A chilipaprikát hosszában félbevágjuk, a magjait kikaparjuk, és nagyon apróra vágjuk. Edénybe öntjük az ecetet és a cukrot, felforraljuk, majd gyenge tűzön 5 percig főzzük. Ekkor hozzáadjuk a birset, a gyömbért és a chilit. 1 órán át főzzük gyenge tűzön, időnként megkeverjük. Tiszta üvegekbe töltjük, lezárjuk. Hűtőben 2 hétig eláll, ha később szeretnénk fogyasztani, tegyük mélyhűtőbe vagy tegyünk a tetejére egy pici szalicilt.
 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.