Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Csikós tokány recept
Csikós tokány
A thai konyháról beszélni vagy írni körülbelül olyan, mint lerajzolni egy focimeccset. Ezt kóstolni, érezni, átélni kell.

A thai konyha nagyon sokrétű, jófajta és friss, nem utolsósorban nagyon sokféle alapanyagból épül fel, akár 20 vagy még annál is több összetevőből. A 4-5 alapíz mégis harmonizál és illik egymáshoz. Konyhájukra jellemző a sok őshonos fűszernövény, amelyektől nagyon jellegzetesek lesznek az ételeik.

Tom Yum leves
Tom Yum leves

Gyakran használják a thai chilit, azt az apró pirosat, ami valamilyen oknál fogva sokkal kellemesebben csíp, mint magyar barátja. A galangal gyökeret, ami a tom yum leves egyik alapfűszere, itthon sajnos inkább szárítva vagy valami lében lehet kapni, ami persze meglehetősen tönkrevágja az eredeti igazi ízét. A citromfűszárt, amely kellemesen fanyar citromízű, és melynek a gumóját használjuk. A kaffir-levelet, ami nem más, mint a lime, vagyis a zöld citrom levele. Gyakori fűszerük még a thai bazsalikom, a koriander és a curry, a mogyoróhagyma, a sonkahagyma és a fokhagyma. No meg a nyers zöldbors, a turmeric és a gyömbér.

Alapanyagok tekintetében gyakori az üvegtészta különböző fajtái, a hosszúszemű rizs (nagyon fontos: Thaiföld a jázminrizs hazája), a cukrok közül a pálmacukor, a barnacukor. Ezek mellett az osztrigaszósz, különféle halszószok, kókusztej, tápióka, tamarind is népszerű a thai ételekben. És persze a mangó, minden mennyiségben, de az ananász és a papaya is egész évben terem, ezek is szerepelnek bőven a kínálatban.

Használják a tenger gyümölcseit, csirkét, szárnyasokat. Érdekes, hogy e gazdagság mellett is minden étkezésnél megtaláljuk a rizst: naponta ötször-hatszor is fogyasztják.


Tom yum, avagy thai csirkeleves kókusztejjel

Hozzávalók:
40 dkg csirkemell
1 szál sárgarépa
¼ fej káposzta
2 színes paprika
2 gerezd fokhagyma
1 szál thai citromfű
1 db thai chili
1 dkg galangal gyökér
4 lime levél
4 dl kókusztej
3 dl csirkeleves
8 dkg rizstészta
2 evőkanál halszósz
1 evőkanál szójaszósz
1 evőkanál rizsecet
korianderlevél
2 evőkanál olaj

Elkészítés: 1. A csirkemellet csíkokra vágjuk, a zöldségeket megtisztítjuk, és vékonyan felszeleteljük.

2. A csirkemellet a forró olajon megpirítjuk, hozzátesszük a citromfűszálat, a chilit és a galangal gyökeret, átforgatjuk, meglocsoljuk a rizsecettel, a szójaszósszal és a halszósszal, újra átforgatjuk, majd hozzáadjuk a zöldségeket.

3. Felöntjük a csirkelevessel, forraljuk 2-3 percig.

4. Hozzáadjuk a kókusztejet is. Az 5 percre langyos vízbe áztatott üvegtésztát apróra vágjuk, és a levesbe tesszük.

4. Összeforraljuk a levest, megszórjuk az apróra vágott korianderrel, és azonnal tálaljuk.

Elkészítési idő: 20 perc
Tálalható: azonnal


Őszi Balázs
Őszi Balázs

Egy időben gyakran jártam a budapesti Thaiföldi Nagykövetségre, és nagyon magával ragadott az a nyugodtság és az a tisztelet, ahogy ott ezek az emberek viselkedtek. Kedvesek és érdeklődőek voltak. Ők szervezték azt a képzést, ahol egy bangkoki étterem séfje magyar szakácsoknak mutatta be (nyilván nagyvonalakban) az alapokat, a pad-thai-t, a tom-yum kong-ot, a tápiókazselét.

Szerencsére itthon is megjelentek különböző thai éttermek, amelyek tényleg jók. Különleges ízviláguk a világ minden pontján hódít nagy sikerrel. Itt gyorsan leszögezem: a plázákban nagy betűkkel jelölt thai éttermek nem adják vissza - vagy inkább meg sem közelítik – azt, amire azt mondhatjuk: thai konyha. Itt rendszerint kínaiak szolgálják fel portékájukat, amit saját maguk íze-kedve szerint főznek. És még csak nem is hasonlít a thai ízvilágra.

Valószínűleg az lenne a legjobb, ha a helyszínen találkozhatnánk a thai finomságokkal, az alapanyagok kavalkádjával, a fűszerek illatával, az ételkészítési technikákkal, ezzel a csodálatos kultúrával. Én elmegyek és személyesen megnézem.

Jó étvágyat!
Jó étvágyat!

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.