Számos tanulmány összefüggést mutatott a reggeli étkezés és a fizikai, valamint a mentális egészség között: bizonyított, hogy a jól összeállított reggeli menüt fogyasztóknál csökken a 2-es típusú diabétesz, a magas koleszterinszint és a szívbetegség kialakulásának esélye. A reggelizők ráadásul nagyobb eséllyel őrzik meg optimális testsúlyukat és szellemi frissességüket.
Egyes tanulmányok szerint a reggelizés segíthet a fogyásban, bár az összefüggés picit bonyolultabb. Azt gondolják, hogy azok, akik reggeliznek és tudatosan állítják össze az étrendjüket, eleve egészségesebben élnek, így az elhízás is kevésbé veszélyezteti őket. De az is bizonyított, hogy akik elegendő fehérjét és rostokat, egészséges zsírokat fogyasztanak reggelire, kordában tartják az étvágyukat a nap folyamán, így elkerülik a nassolást. Éppen ezért aki fogyókúrázik, diétázik, semmiképpen ne mondjon le a reggeliről! Arra viszont oda kell figyelni, hogy mit, mikor és mennyit eszik, hiszen azt is tudjuk, hogy azok, akik bőségesen reggeliznek, többet esznek napközben.
Természetesen az, hogy mit eszel, ugyanolyan fontos, mint az, hogy mikor eszel. Ügyelj arra, hogy reggelid teljes kiőrlésű gabonát, egészséges zsírokat, fehérjét, is tartalmazzon! A gyümölcsökben található cukrok azonnal energiát adnak, az összetett szénhidrátok a stabil vércukorszintért felelnek, a fehérjék és a rostok pedig teltségérzetet biztosítanak. Ezek alapján jó választás a 100%-os magkrémek, melyeket könnyűszerrel fogyaszthatunk reggelinkkel, és még a fent említett könnyű teltségérzethez is hozzájárulnak.
A zsírok közül válaszd a többszörösen telítetlen zsiradékokat: ebbe a csoportba tartoznak az ómega-3 és az ómega-6 esszenciális zsírsavak, amelyek a legjobb energiaforrások. És mint ismeretes a magok illetve az ebből készült magkrémek is bővelkednek ezekben a zsírsavakban.
Összegyűjtöttük, miért érdemes időt szánnod a reggelizésre!
1. A reggeli egyensúlyba hozza a vércukorszintet
Ébredéskor a vércukorszint általában alacsony. Ahhoz, hogy az izmok és az agy a lehető legjobban működjön, a szervezetnek glükózra van szüksége. Ha nem kap „üzemanyagot” (reggelit), tehát nem jut táplálékhoz jóval ebédidő előtt, úgy érezheti, hogy fogytán az energia, ezért túlélő üzemmódba kapcsol, és ez nassoláshoz, pánikevéshez, ezáltal pedig a vércukorszint ingadozásához vezethet.
2. Beindítja az anyagcserét
A reggeli ugrásszerűen beindítja az anyagcserét, így biztosítva a nap folyamán a kalóriák égetését. A kihagyott reggeli azt üzeni a szervezetnek, hogy spóroljon, tartalékoljon, így ahelyett, hogy folyamatosan égetné a bevitt kalóriákat, inkább elraktározza azokat.
3. Növeli az energiaszintet
A reggeli energiával tölti fel a szervezetet. Akik reggeliznek, aktívabbak a délelőtti sőt a délutáni órákban is, mint azok, akik kihagyják a nap első étkezését. Az aktivitás segít megelőzni a súlygyarapodást és a fáradtságot.
4. Egészségesebb táplálkozásra ösztönöz
A reggeli vitaminokat, ásványi anyagokat biztosít a szervezet számára olyan egészséges élelmiszerekből, mint a tejtermékek, a gabonafélék, a zöldségek és a gyümölcsök. Ez segít, hogy a test a zavartalan működéséhez szükséges valamennyi tápanyaghoz hozzájusson.
5. Elősegíti a szív egészségét
Tanulmányok szerint azok, akik kihagyják a reggelit, könnyebben híznak el. A súlygyarapodással gyakran együtt jár a koleszterinszint és a vérnyomás emelkedése, ami hozzájárulhat szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához.
6. Serkenti az agyműködést
A reggelizés jót tesz az agyműködésnek: a stabil glükózszint segíthet az összpontosításban, az érvelésben és az információfeldolgozásban.
A zab laktató, egyenletesen tartja a vércukorszintet, alacsony a kalóriatartalma, mégis gazdag vitaminokban, ásványai anyagokban. Jó fehérje- és vasforrás. Prebiotikumokat tartalmaz, amely segíti a jótékony hatású baktériumok szaporodását, így hozzájárul a bélrendszer egészséges működéséhez. Tejjel vagy növényi tejjel is fogyaszthatod, ízesítheted különböző magkrémekkel, így további értékes vitaminokat és zsírokat juttatsz a szervezetedbe.
A zabtálhoz:
Opcionálisan:
Tálaláshoz:
Elkészítése:
A hummusz alacsony glikémiás indexű, ami azt jelenti, hogy lassan szívódik fel a véráramba, így nem okoz hirtelen vércukor-emelkedést. Sokféle vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, kiváló növényi alapú fehérjeforrás. Gazdag élelmi rostokban, így javíthatja az emésztést. A lapkenyerek szintén jó élelmi rost források, fehérjében gazdag, zsírszegény „kenyerek”. A zöldségek táplálkozás-élettani szerepe nagyon fontos: viszonylag alacsony energia-, zsír- és szénhidráttartalmukkal szemben jelentős a vitamin és az ásványi anyag tartalmuk.
A hummuszhoz:
A tálaláshoz:
Elkészítése:
A három hozzávalós banános palacsinta az egészséges életmód és a fitnesz rajongók egyik kedvence. Liszt és tejmentes, ezért glutén- és laktózérzékenyek is fogyaszthatják. A banán kalóriadús, különösen reggel fogyasztva energiával tölti fel a szervezetet. Egyszerű, tápláló, káliumban és magnéziumban gazdag, ami jótékony hatással van szív- és érrendszerre, és védi a csontok egészségét. A pisztácia alacsony kalóriatartalmú, kitűnő forrása az antioxidáns hatású E-vitaminnak, amely támogatja az immunrendszert és jótékonyan hat az agyműködésre az idegsejtek védelme által.
A palacsintához:
A sütéshez:
A tálaláshoz:
Elkészítése:
A cikk megjelenését a Nébar Kft. támogatta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.