Mákos guba  recept
Mákos guba
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Minestrone recept
Minestrone
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
PR

Így befolyásolja a hangulatunkat a mindennapi étrendünk

Sokszor halljuk, hogy a lelki folyamatok hatással vannak testünk egészségére. Közismert például, hogy a folyamatos stressz gyengíti az immunrendszert, de emellett a magas vérnyomástól az emésztési zavarokig számos betegség kapcsán felmerül, hogy akár pszichoszomatikus okok is állhatnak a háttérben. De vajon fordítva is igaz ez? Lehet fiziológiai eredője a hangulatunkban beálló változásoknak? És ha igen, milyen szerepe van mindebben az étrendünknek? Cikkünkben ezt járjuk körül.

Minden az agyban dől el

Akár ébren vagyunk, akár alszunk, az agy szüntelenül járó motorként irányítja testünk minden funkcióját a mozgástól a légzésen át az emésztési folyamatokig. Márpedig ha az agy „motor”, üzemanyagra van szüksége a működéshez: ezt biztosítjuk a táplálkozással. Ennek minősége azonban korántsem mindegy, és itt jön a képbe az optimális agyműködés és az egészséges étrend közötti kapcsolat.

Az utóbbi években felvirágzott tudományterület, a táplálkozáspszichológia azt vizsgálja, hogy milyen összefüggések mutathatóak ki étkezési szokásaink és mentális egészségünk között. Számos kutatás jutott olyan következtetésekre, hogy amíg például a rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás jót tesz a pszichénknek, addig a feldolgozott élelmiszerekben, valamint a finomított cukrokban gazdag diéta negatívan hat az agyi funkciókra. Ennek oka, hogy a szabad gyökök és az antioxidánsok közötti egyensúly felborításával hozzájárul az oxidatív stressz kialakulásához, továbbá gyulladásos állapotot is előidéz a szervezetben. Mindez pedig nemcsak a sejteket károsítja, de akár depresszióhoz vagy mentális zavarokhoz is vezethet.

Kémia az egész


Azt persze mondanunk sem kell, hogy a kedélyállapotunkért is az agyunk a felelős, de hogy ez milyen összefüggésben áll a szervezetünkbe juttatott tápanyagokkal, talán már kevésbé köztudott. Az agy specializált kémiai hírvivő molekulák, úgynevezett neurotranszmitterek segítségével kommunikál a többi testrésszel, és a hangulatunkat is ezek befolyásolják: a noradrenalin a pozitív izgalmi állapot előidézéséért felelős, míg a szerotonin gátló neurotranszmitterként nyugtató hatású. E kettőnek egyensúlyban kell lennie az optimális hangulat fenntartásához.

A hírvivő molekulák előállítása azonban nem kizárólag az agyban történik: a szerotonin 95%-át például az emésztőrendszer termeli, ebben pedig kulcsfontosságú szerepet játszanak a bélrendszer mikrobiomját alkotó jó baktériumok. De ezen felül megannyi pozitív élettani hatással bírnak: javítják az anyagcsere-folyamatokat, segítik a tápanyag-felszívódást, továbbá gyulladáscsökkentő szerepük is van – ezzel pedig megint csak befolyásolják a hangulatunkat. Az egészséges bélflóra fenntartásához javasolt probiotikumokban gazdag fermentált ételeket, így például savanyúságokat, kefirt, joghurtot és egyéb tejtermékeket fogyasztani.

A táplálkozás befolyásolja a mentális egészséget / Fotó: 123rf.com
A táplálkozás befolyásolja a mentális egészséget / Fotó: 123rf.com

Tápanyagok és vitaminok a jó hangulatért


A hangulat javítását azonban nem csak a neurotranszmitterek szolgálhatják – hosszú a sora azoknak tápanyagnak, vitaminoknak, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy boldogabbak legyünk a mindennapokban. Nézzük a legfontosabbakat!

Fehérjék

Az aminosavakból felépülő fehérjék nemcsak az izomtömeg-növelésért felelnek – az idegrendszer megfelelő működéséhez is szükséges a jelenlétük a szervezetben. Kilenc esszenciális aminosav létezik, amelyeket a szervezet nem tud előállítani, így ezeket mindenképpen pótolni kell tápanyagokból, de bizonyos élethelyzetekben a többit is ajánlott külső forrásból is fedezni.

A glutamin kifejezetten nagy szerepet játszik a kedélyállapotunk javításában: sejtvédő funkciói mellett a gyulladáskeltő anyagok hatását is csökkenti, továbbá a gamma-aminovajsav nevű gátló neurotranszmitter szintetizálásához is nélkülözhetetlen. A húsok, halak, tejtermékek és bizonyos zöldségek is tartalmaznak glutamint, de nagyobb mennyiség beviteléhez akár por vagy kapszula formájában elérhető étrend-kiegészítőt is választhatunk, ami különösen a rendszeres testmozgást végzőknek javasolt.

Ómega-3 zsírsavak


A többszörösen telítetlen zsírsavak hiánya is hatással lehet érzelmeinkre, illetve többféle pszichés zavarhoz, így például depresszióhoz is vezethet. A szervezet viszont nem képes előállítani, így mindenképpen érdemes odafigyelnünk, hogy az étrendünk tartalmazzon ómega-3 zsírsavakat. A legfőbb forrásai a halak és egyéb tengeri élőlények, különösen a lazac, a kagylók, polipok, rákok, de kiemelkedő ómega-3 forrás a lenmag, a dió, a chia mag, az avokádó vagy a repceolaj is.

D-vitamin

A D-vitamint a szervezetünk termeli a napsugárzás hatására, az őszi-téli időszakban azonban – épp a kellő természetes fény hiánya miatt – nem árt pótolni akár ételekből, így például tojásból, olajos halakból vagy májból, akár táplálékkiegészítőkből. A D-vitamin megfelelő szinten tartásával elejét vehetjük a pszichés betegségek kialakulásának.

Magnézium

A magnézium kiváló stressz- és szorongásoldó, enyhíti a depressziót, ezen felül pedig gyulladáscsökkentő hatása is jól ismert. Sajnos a legtöbben nem fogyasztanak elegendő mennyiségű magnéziumot, így kifejezetten ajánlott odafigyelni a pótlására. Természetes forrásai többek között a banán, az avokádó, a spenót, az olajos magvak (például a mogyoró, a dió vagy a mandula), a gabonafélék és a halak.

Ha kellőképpen változatosan táplálkozunk, biztosíthatjuk, hogy mindezek a tápanyagok, vitaminok jelen legyenek a szervezetünkben, amivel nemcsak számos élettani problémának vehetjük elejét, de a közérzetünket is javíthatjuk

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.