Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Minestrone recept
Minestrone
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mákos guba  recept
Mákos guba
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Praktikus

10 bevált tipp, hogy kevesebb legyen a vízszámlád

Egy háztartásban sajnos a számlák minden hónapban befutnak, nem sok esélyünk van annak elkerülésére. Ám azért te is tehetsz valamit, hogy kevesebb legyen a fizetnivalód. Most adunk 10 pofonegyszerű tippet, amivel a vízdíj határozottan csökkenthető.

1. Kézzel vagy géppel?

Ha saját magad mosogatod el, akkor azt ne folyó vízben tedd, mert közben rengeteg vizet elpazarolsz. Jó tudni azt is, ha a csap folyatása helyett külön mosó- és külön öblítővizet használsz, akkor azzal nagyjából ugyanannyi vizet fogyasztasz, mint egy hatékony, környezetkímélő mosogatógép, vagyis nagyjából 9 litert. Viszont ha nagy a család, és naponta többször is szükség van a mosogatásra, lehet, hogy érdemes beruházni egy víztakarékos mosogatógépre.

2. Zuhanyozz rövidebb ideig!

Tény, hogy a tusolással még mindig kevesebb vizet fogyasztasz, mint ha kádban fürdenél, de így is percenként akár 20 liter vizet engedhetsz le a lefolyón. Tovább takarékoskodhatsz viszont egyrészt a gyorsabb mosakodással, másrészt azzal, ha szappanozás közben elzárod a vizet. Ma már kaphatók olyan zuhanyfejek, amelyekkel ez csak egy gombnyomás!

3. Mi a szösz az a perlátor?

A zuhany- vagy mosdócsap belsejébe szerelt vízsugár-szabályozó lényege, hogy a vízcseppeket levegővel keveri, így az átfolyás és a vízmennyiség érzete nem változik, a vízfogyasztás mégis csökken. Nem kerül sokba, és szakember bevonása nélkül is felrakható a csaptelepre.

4. Használd tudatosan!

Szereltess fel vízórát, és rendszeresen ellenőrizd! Ha látod, mennyit fogyaszt egy nap, az már önmagában spórolásra késztet, így talán legközelebb eszedbe jut, hogy ne folyasd feleslegesen a vizet kéz- és fogmosás vagy a hagyományos kézi borotva használata közben!

5. Hasznosítsd újra!

Ne öntsd ki a tészta főzővizét! Egy keveset felhasználhatsz belőle a szósz lazításához, az ugyanis a benne lévő keményítőnek köszönhetően krémesebb lesz, és könnyebben megtapad a tésztán. A többit tedd félre: kelt tésztákhoz, de akár viráglocsoláshoz is kiváló!

6. Javíttasd meg a csöpögő csapot!

Sokan figyelmen kívül hagyják ezt a problémát, pedig egy átlagos háztartásban akár 15 liter víz is elfolyhat így hetente. Mindig alaposan zárd el a szanitereket, és mihamarabb hívj szerelőt, ha csöpög a víz a csapból vagy a vécétartályból!

7. Csak a tele gépet indítsa el!

A mosogató- és a mosógépet is csak akkor kapcsold be, ha már tele van! Utóbbit sokan nem merik megtömni, pedig egy átlagos dobbal rendelkező mosógépbe 5 kg ruha gond nélkül belefér. Ez pedig nagyjából egy négytagú család egész heti fehérneműadagja! A kevésbé szennyezett ruhákhoz használd az úgynevezett gyors mosás programot. Ilyenkor a készülék kevesebb vizet fogyaszt, tehát a mosás jóval kifizetődőbb.

8. Takarékos vécéöblítő

A panellakásokban gyakran nehéz kialakítani kettős vízöblítő rendszerű tartályt, amellyel szabályozható a lefolyó víz mennyisége. Ugyanakkor a hagyományos, húzókaros tartályok közül is választhatsz víztakarékos változatot: ez rugós elzárású öblítőrendszerének köszönhetően biztosítja, hogy ha elengeded a kart, az rögtön eldugaszolja a víz útját. Így 0,5 litertől 10 literig tetszőleges mennyiségű vízzel öblítheted le a vécét.

9. Nem mindegy, hogyan!

Ha hosszasan kell folyatnod a csapot, a zuhanyt, hogy kellemesen meleg vizet kapj a fürdéshez, az a melegvíz-csövek szigetelésének hiányára is utalhat. Ezzel pedig rengeteg vizet és energiát elpazarolsz! Érdemes megjavíttatni a szigetelést, de az is jó megoldás, ha az így kifolyt vizet felfogod egy vödörben, és aztán locsolásra, felmosásra használod fel.

10. Gyüjtsd össze az esővizet!

Ha kertes házban élsz, mindenképpen ajánlott így tenned, főleg, ha a vezetékes vízből öntözöd a növényeket. Keresd meg a ház legkönnyebben hozzáférhető, illetve a legnagyobb tetőrészhez tartozó ereszcsatornáját, és vezesd az esővizet egy hordóba!

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.