Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Puncstorta  recept
Puncstorta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Az ecet a legjobb fertőtlenítő! A hipós vizet két-három napon át használhatjuk, a klór nem tűnik el belőle! Ami sterilizál, az azonnal hat! Ez csak egy pár a gyakran hallott, de közel sem annyira helytálló, a fertőtenítésről, tisztításról, sterilizálásról szóló mondatok közül. Például tudtátok, hogy az előbbi három kifejezés is teljesen mást jelent? Íme a leggyakoribb tévhitek a baktérium- és vírusirtással kapcsolatban!

1. A tisztítás, a fertőtenítés, sterilizálás - ugyanaz!

A legtöbben egymás szinonímájaként használják ezt a három fogalmat, holott a jelentésük nem pontosan fedi egymást. A tisztítás során a fizikai szennyeződésektől szabadítjuk meg a felületeket, legtöbbször csupán vízzel és valami egyszerű mosószerrel. A fertőtlenítés során a baktériumok javarészét el tudjuk távolítani valamiféle speciális adalékanyaggal felturbózott mosószerrel, a rendes fertőtlenítés, vagy sterilizálás során pedig úgy a baktériumok, mint a vírusok 99,9%-a elpusztul.

2. Minden vegyszer fertőtlenít

Minden esetben meg kell nézni a tisztítószerek flakonján, hogy milyen hatékonyságot ígér a gyártó. Csak a baktériumokat pusztítja el? A vírusokat is? A vírusok közül melyeket? Ezek mind nagyon fontos információk ahhoz, hogy tudjuk, milyen esetben, milyen felületeket, mennyire tökéletesen tudunk megtisztítani.

3. a fertőtlenítőszerek is tisztítnak

Bámilyen furcsán hangzik: a leghatékonyabb fertőtlenítőszerek sem bánnak el olyan hatékonyan egy odakozmált, zsíros serpenyő koszrétegeivel, mint egy zacskó szódabikarbóna és némi citromlé. A fertőtlenítőszerek feladata ugyanis nem a fizikai szennyeződések eltávolítása, hanem a biológiaiaké.

4. a növényi alapú tisztítószerek nem hatékonyak

Ha helyesen használjuk, a növényi alapú tisztítószerek is legalább annyira hatékonyak tudnak lenni, mint a kemikáliák. Lehet, hogy kicsit lassabban, de mind működik! Ami fontos, hogy itt is meg kell nézni az összetevők listáját és a gyártó használati utasítását, mert a felhasználási területük ezeknek is különbözhet: van, ami tisztít, van ami fertőtlenít, van, ami sterilizál, akár attól függően is, hogy milyen higításban használjuk őket.

5. az ecet minden kórokozót kinyír

Ez sajnos nem igaz. A jó öreg ecet sokmindenre jó: egyedülálló módon végez a vízkővel és a penészgombával, de a vírusok és a baktériumok gyilkolásában kevésbé hatékony. A leghelyesebb és lebiztonságosabb, ha ecetes tisztítás után olyan anyagokkal is véigigmész a felületeken, amelyeknek a címkéjén szerepel a "vírusölő" és a "baktériumölő" kifejezés.

6. a hipós víz többször felhasználaható és napokig hatékony

Nincs jó hírünk: ha több napig használod a klórtartalmú fertőtlenítős felmosóvizet, sajnos a második nap már legfeljebb enyhén koszos vízzel mosol csak fel, a klór 24 óra alatt szinte teljesen elpárolog belőle. Minden felmosáshoz új felmosóvíz dukál, nem érdemes spórolni!

7. a fertőtlenítők azonnal hatnak

Ehhez is, mint oylan sok dologhoz az életben, türelem kell - létezik ugyanis az úgynevezett behátási idő, amit szintén megtalálunk a fertőtlenítőszerek címkéjén, és arról ad információt, hogy hány perc leforgása alatt, milyen típusú kórokozókkal végez az adott termék.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.