Sokan vannak, akik a sütést nehéz feladatnak tartják, ami még ráadásul nagy piszokkal is jár – az elkészült ételről már nem is beszélve, ami úszik a zsírban… És ez csak a jéghegy csúcsa, ha a tévhitekről van szó! Nézzük, mivel lehet még elrettenteni a kezdő szakácsokat a rántott ételek készítésétől!
Gyakori érv a sütés ellen, hogy nehéz feladat. Természetesen mint minden főzési technika, ez is ijesztőnek tűnhet egészen addig, míg az ember meg nem tanulja. Egyszerűen tehát gyakorolni kell, ez a titok. A kulcs egyébként a jól megválasztott sütési hőfok, és arra is fontos figyelni, hogy ne zsúfold tele az edényt.
Kétségtelen, hogy nem a legtisztább munka: a liszt és a zsemlemorzsa szóródik, a tojás elcsöppen, az olaj pedig fröcsög… De ezek olyan problémák, amelyeket kordában tudsz tartani: panírozz a tűzhelyhez közel, használj mély edényt a sütéshez, fröccsenésgátlót, és egy papírtörlővel folyamatosan takaríts, így elkerülheted, hogy a végén káosz legyen a munkafelületen.
Az egyik leggyakoribb tévedés, hogy az olívaolaj nem alkalmas sütésre. Ez a tévhit az olívaolaj füstpontja miatt alakulhatott ki, ami köztudottan alacsony. (A füstponton az olaj elkezd lebomlani, káros vegyületek jönnek létre.) Az extra szűz olívaolaj füstpontját a legtöbb szakmai forrás 180 és 200 fok közé teszi, ám a legújabb tanulmányok szerint ez akár a 210 fokot is elérheti. Így tehát igenis lehet sütni olívaolajban is, csak nem mindegy, milyen olajat választasz.
Ebben van némi igazság, beismerjük, hiszen nagy mennyiségű olajra van szükség a sütéshez. Azonban a legtöbb olajat három-négy alkalommal fel lehet használni, attól függően, hogy mit sütöttél és mennyire sikerült az olajat leszűrni és helyesen tárolni. Erősen fűszerezett, és/vagy nagyobb mennyiségű élelmiszer sütése után azonban nem ajánlott az olajat újra felhasználni.
Vannak, akik egyenesen démonizálják a rántott ételeket, pedig nem feltétlenül kell ezeknek a sülteknek egészségtelennek lenniük. A kulcsszó a mértékletesség: minden azon múlik, milyen gyakran eszel rántott ételeket, és persze az is fontos, hogy mit és miben rántasz ki. Az egészségesebb zsiradékok használata és az olaj megfelelő hőmérsékletének biztosítása, hogy az élelmiszerek ne szívjanak fel túl sok olajat fontos lépések. Gyakori tévhit az, hogy az egészséges ételeket, mint a zöldségek, gyümölcsök és sovány fehérjék nem lehet megsütni. Az, hogy ezeket az ételeket megsütöd, nem jelenti azt, hogy elveszítik az összes értékes tápanyagaikatt: egyszerűen csak felvesznek egy kis plusz zsírt.
Valójában többféle élelmiszer létezik, ami tökéletes panírnak. Használhatsz különféle liszteket, zúzott kukoricapelyhet, zabpelyhet, magvakat, rizst, sajtot – a lényeg, hogy bátran kísérletezz, hogy megtaláld a kedvenc állagot és ízt.
Ha az olaj megfelelő hőmérsékletű, az étel kevesebb olajat szív fel, és ropogós lesz, nem zsíros. Ha másképp nem boldogulsz, szerezz be egy hőmérőt! Gyakori hiba, hogy a rántott ételről nem itatják fel a felesleges zsiradékot, és azért lesz „tocsogós” a hús vagy a krumpli. Ezt papírtörlő és szűrő alkalmazásával megelőzheted.
Többet, mint gondolnád, és ehhez a Mindmegette oldalán is találsz recepteket. Mi is kirántottuk már a hurkát és tejbegrízt is – a végeredmény pedig meglepően finom lett. Valószínűleg ebben az esetben is csak a fantázia szab határt annak, hogy mi kerül bundába és utána az olajba.
Bőségesen fűszerezzük a lisztet – javasolják a szakácsok, séfek, ha a rántott ételek kerülnek szóba. A só és a bors alap, de mehet a lisztbe paprika, fokhagymapor és cayenne is bőségesen, mint ahogy zöldfűszerek is. A tojásba mehetnek gyógynövények és fűszernövények, csípős, édes szószok, például juharszirup vagy szójaszósz, mustár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.