Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Amikor nyáron egymást érik a hőhullámok, és a légkondicionáló nélküli lakásoknak esélyük sincs lehűlni a kettő között, érdemes átgondolni, hogy a gyógyszereinket vajon megfelelően tároljuk-e? Vannak ugyanis olyan készítmények, amelyeknél a tartós meleg gyorsítja a hatóanyagok bomlását, így csökkenti hatékonyságukat.

A nyári hőségben különösen figyeljünk arra, hogyan tároljuk a gyógyszereket, mivel a meleg gyorsítja a hatóanyagok bomlását, így csökkentheti a készítmények hatékonyságát. A Metropol.hu összegyűjtött néhány hasznos tippet ezzel kapcsolatban.

Tartsuk a gyógyszereket zárható helyen, például egy fiókban, külön dobozban, vagy egy kulccsal nyitható orvosi szekrényben (Fotó: Shutterstock)
Tartsuk a gyógyszereket zárható helyen, például egy fiókban, külön dobozban, vagy egy kulccsal nyitható orvosi szekrényben (Fotó: Shutterstock)


felejtsük el a konyhát!

A legtöbb gyógyszert 15 és 25 °C között, legfeljebb 30 °C hőmérsékleten kell tárolni. Nyáron különösen figyeljünk erre, mert a lakás túlmelegedhet, ilyenkor például a konyha az egyik legmelegebb helyiség. Ha gyerekek is vannak a családban, tartsuk a gyógyszereket zárható helyen, például egy fiókban, külön dobozban, vagy egy kulccsal nyitható orvosi szekrényben.

NEm minden gyógyszert szabad hűtőbe tenni

Csak azokat a gyógyszereket tartsuk a hűtőben, amelyeknél a betegtájékoztató ezt kifejezetten előírja. Ezeket a készítményeket 2-8°C között kell tartani, ezért érdemes a hűtőben egy hőmérőt is tartani, hogy ellenőrizhessük a megfelelő hőmérsékletet. Ne tegyük őket a hűtő ajtajába, mert ott a nyitogatás miatt a hőmérséklet ingadozhat. A legjobb hely az alsó polc, de ügyeljünk arra, hogy a gyógyszerek ne érjenek a hátuljához, mert könnyen odafagyhatnak.

A napra semmiképp!

Alapvető szabály, hogy hőségben semmilyen gyógyszert ne tegyünk napsugárzásnak kitett helyre, mert a hatóanyagok hő hatására bomlásnak indulhatnak. Gondoljunk például a kúpokra, amelyek rövid időn belül megolvadhatnak, de a kenőcsök, krémek is folyóssá válhatnak. A legjobb, ha utazáskor a gyógyszereket a kalaptartóba, az ülés alá vagy a csomagtartóba tesszük.

A füdőszoba sem a legjobb hely

Sokan a fürdőszobában tartják a gyógyszereket, holott ez a lakás legpárásabb helyisége, ami sok készítményre káros hatással lehet. Bár a gyártók általában megfelelő csomagolással védenek a pára ellen, jobb, ha nem kockáztatunk, és száraz helyen tartjuk a gyógyszereket.

Óvatosan a jégakkuval

Bár utazáskor jó ötletnek tűnhet az összes gyógyszert a hűtőtáskába tenni, fontos, hogy csak azokat tegyük bele, amelyeket valóban hűvös helyen kell tárolni. Előtte tegyük műanyag dobozba, és ügyeljünk arra, hogy ne kerüljenek közvetlenül a hűtőakku mellé, mert megfagyhatnak.

felbontás után változik a szavatosság

Vannak készítmények, például oldatok, szirupok, cseppek, amelyeket felbontás előtt szobahőmérsékleten kell tárolni, de felbontás után hűtőbe kell tenni. Arra is figyeljünk, hogy mennyi ideig tarthatóak el felbontás után, ezért a felbontás dátumát érdemes felírni az üvegre. A lejárt gyógyszereket a patikában kijelölt dobozba kell tenni.

(Forrás: Metropol.hu)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.