A málna szerencsére nem igényel túl sok törődést, de ha azt szeretnéd, hogy lehúzzák a hatalmas szemek az ágacskákat, bizony most kell odatenned magad. Természetesen nem mindegy, hogy milyen fajtát telepítesz – mutatjuk, hogy melyikkel mi a feladat!
A folytontermő, vagy más néven őszi málnáról egész nyáron szüretelheted a finom szemeket. A fiatal hajtásokon az első évben, ősszel hozza a termést, a kétéves, idősebb vesszőkön a második évben, és a hajtás alsó kétharmadán. Ezért metszéskor nagyon oda kell figyelni, hogy ne a termő részeket vágd le. A tavaly letermett vesszők végeit vágd le, ott metszd el, ahol még volt rajta gyümölcs; őszre ezek az idősebb vesszők is teremni fognak. A fiatal, tavalyi hajtásokat pedig ne bántsd, ezekről tudsz majd szüretelni nyáron.
Ezek a növények júliusban hoznak nagy mennyiségű termést, utána viszont már nem lesz rajtuk gyümölcs. Ha tavaly nem tetted meg, akkor most, még tavasszal vissza kell vágnod a letermett vesszőket, méghozzá egészen a talaj szintjén úgy, hogy ne hagyj csonkot. Ezeken ugyanis gyorsan felüthetik a fejüket a gombás megbetegedések, és az egész málnatő elkorhadhat. A fiatal, zöld vesszőket nem kell metszeni, hiszen ezeken lesz a termés. Az előfordulhat, hogy túl sűrűn nőnek, akkor ritkíthatod őket, úgy, hogy két vessző között legyen legalább 15-20 centi távolság.
Bőségesebb lesz a termés, ha pótolod a tápanyagot a növények alatt; első körben tavasszal kell megtrágyázni a málnát, mindegy, melyik fajtáról van szó. A szerves trágyát, műtrágyát is most érdemes kiszórni; utána bőséges mennyiséggel öntözd meg a töveket. Ilyenkor elvégezheted a gyomtalanítást is, de fontos, hogy ne használj kapát, hiszen a málna gyökerei nagyon sekélyen vannak a talajban, és a növény érzékeny rá, ha megsérülnek – húzd ki kézzel a gyomokat a vesszők közül.
A málna, a többi piros és lila bogyós gyümölcshöz hasonlóan rengeteg C-vitamint és antioxidánst tartalmaz, így erősíti az immunrendszert és megelőzi a rákos megbetegedéseket. Kitűnő vértisztító, vérszegénység ellen is hatásos és csillapítja a lázat. A-vitamin tartalma révén segít a látásjavításban.
Hozzávalók:
Elkészítése:
Forrás: Ripost
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.