Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Minestrone recept
Minestrone
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Mákos guba  recept
Mákos guba
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Praktikus

Erre figyelj, és bőséges lesz a málnatermés

A málna egyike a legfinomabb, legzamatosabb gyümölcseinknek, aminek az ára sajnos igen borsos. Ha van lehetőséged, ültess a kertbe néhány bokorral – azt pedig cikkünkben eláruljuk, hogy mit kell tenned ilyenkor tavasszal, hogy szuper legyen a termés.

A málna szerencsére nem igényel túl sok törődést, de ha azt szeretnéd, hogy lehúzzák a hatalmas szemek az ágacskákat, bizony most kell odatenned magad. Természetesen nem mindegy, hogy milyen fajtát telepítesz – mutatjuk, hogy melyikkel mi a feladat!

Ha ilyen bőséges termést szeretnél, fogadd meg tanácsainkat / Fotó: Shutterstock
Ha ilyen bőséges termést szeretnél, fogadd meg tanácsainkat / Fotó: Shutterstock

A folytontermőt óvatosan vágd vissza

A folytontermő, vagy más néven őszi málnáról egész nyáron szüretelheted a finom szemeket. A fiatal hajtásokon az első évben, ősszel hozza a termést, a kétéves, idősebb vesszőkön a második évben, és a hajtás alsó kétharmadán. Ezért metszéskor nagyon oda kell figyelni, hogy ne a termő részeket vágd le. A tavaly letermett vesszők végeit vágd le, ott metszd el, ahol még volt rajta gyümölcs; őszre ezek az idősebb vesszők is teremni fognak. A fiatal, tavalyi hajtásokat pedig ne bántsd, ezekről tudsz majd szüretelni nyáron.

Drasztikusabb metszésre van szükség az egyszer termő fajtánál

Ezek a növények júliusban hoznak nagy mennyiségű termést, utána viszont már nem lesz rajtuk gyümölcs. Ha tavaly nem tetted meg, akkor most, még tavasszal vissza kell vágnod a letermett vesszőket, méghozzá egészen a talaj szintjén úgy, hogy ne hagyj csonkot. Ezeken ugyanis gyorsan felüthetik a fejüket a gombás megbetegedések, és az egész málnatő elkorhadhat. A fiatal, zöld vesszőket nem kell metszeni, hiszen ezeken lesz a termés. Az előfordulhat, hogy túl sűrűn nőnek, akkor ritkíthatod őket, úgy, hogy két vessző között legyen legalább 15-20 centi távolság.

A tavaszi metszés nagyon fontos / Fotó: Shutterstock
A tavaszi metszés nagyon fontos / Fotó: Shutterstock

Amire mindkettőnek szüksége van

Bőségesebb lesz a termés, ha pótolod a tápanyagot a növények alatt; első körben tavasszal kell megtrágyázni a málnát, mindegy, melyik fajtáról van szó. A szerves trágyát, műtrágyát is most érdemes kiszórni; utána bőséges mennyiséggel öntözd meg a töveket. Ilyenkor elvégezheted a gyomtalanítást is, de fontos, hogy ne használj kapát, hiszen a málna gyökerei nagyon sekélyen vannak a talajban, és a növény érzékeny rá, ha megsérülnek – húzd ki kézzel a gyomokat a vesszők közül.

Miért egészséges a málna?

A málna, a többi piros és lila bogyós gyümölcshöz hasonlóan rengeteg C-vitamint és antioxidánst tartalmaz, így erősíti az immunrendszert és megelőzi a rákos megbetegedéseket. Kitűnő vértisztító, vérszegénység ellen is hatásos és csillapítja a lázat. A-vitamin tartalma révén segít a látásjavításban.

A kedvenc málnás sütink: karobos, málnás céklamuffin

Hozzávalók:

  • 20 dkg cékla
  • 20 dkg málna
  • 1 dl olaj
  • 3 db tojás
  • 15 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 5 dkg finomliszt
  • 2 kk. sütőpor
  • 5 dkg karobpor
  • 1 csipet só
Próbáld ki a málnás céklamuffint, imádni fogod! / Fotó: Mindmegette
Próbáld ki a málnás céklamuffint, imádni fogod! / Fotó: Mindmegette

Elkészítése:

  1. A céklát alaposan megmossuk, majd kis kockákra vágjuk, és párolóedényben kb. 40 perc alatt puhára pároljuk. (Ha nincs párolóedényünk, akkor egészben süssük meg, hogy ne veszítsen az ízéből.) Amikor a cékla megpuhult, a málna felével turmixgépben pürésítjük, kissé hűlni hagyjuk, majd az olajjal és a tojások sárgájával összedolgozzuk.
  2. A tojásfehérjét kemény habbá verve a céklás-málnás keverékbe forgatjuk. A kétféle lisztet a sütőporral, a karobporral és egy csipet sóval összeszitáljuk, majd a tojásos keverékkel összeforgatjuk.
  3. A masszát szilikonos vagy olajjal kikent muffinsütőformába öntjük úgy, hogy a mélyedések kétharmad részéig töltjük. Mindegyikre 2-3 szem málnát teszünk, majd befejezésül a maradék masszát szétosztjuk.
  4. A süteményt 180 °C-ra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt megsütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy a tészta teljesen átsült-e. A sütőből kivéve a muffinokat a formában hagyjuk kihűlni.

Forrás: Ripost

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.