Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Minestrone recept
Minestrone
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Praktikus

5 tipp, hogy csökkentsük az élelmiszer-pazarlást

Fagyasztott zöldség
Az ENSZ környezeti programjának jelentése szerint globális szinten egy főre 121 kilogramm fogyasztói szintű élelmiszer-pazarlás jut évente, amiből 74 kilogrammért a háztartások felelősek. Pedig a kukába kerülő ételek nagy része megmenthető lenne egy kis odafigyeléssel, tervezéssel, így a spórolás is jobban megvalósítható lenne. 

A jó hír az, hogy a NÉBIH hazai kutatása szerint az utóbbi három évben 4%-kal csökkent a magyar háztartásokban keletkező élelmiszer-hulladék mennyisége. Vagyis most már „csak” 65 kiló élelmiszer landol a szemétben, ami természetesen még mindig nagyon sok. Ha tenni szeretnénk a bolygónkért, és a spórolás is szempont, akkor érdemes megfogadni a szakértők tanácsait élelmiszer-pazarlás témában. Íme a javaslatok:

Vásároljunk hosszú eltarthatósági idejű alapanyagokat

Ha olyan élelmiszerekkel töltjük fel a kamránkat háztartásunkban, amelyeknek viszonylag hosszú a szavatossági ideje, kevésbé valószínű, hogy a maradék a kukában végzi. A fagyasztott zöldségek, gyümölcsök, halak és húsok általában olcsóbbak, mint a frissek, és pontosan annyit használhatunk fel belőlük egyszerre, amennyi az adott ételhez szükséges. A többi élelmiszer a fagyasztóban marad, így nem keletkezik hulladék.

A fagyasztott zöldségekből pontosan annyit használhatunk fel, amennyire szükségünk van, a maradék maradhat a fagyasztóban, nem ítéljük kidobásra/ Fotó: Shutterstock
A fagyasztott zöldségekből pontosan annyit használhatunk fel, amennyire szükségünk van, a maradék maradhat a fagyasztóban, nem ítéljük kidobásra/ Fotó: Shutterstock

A legtöbbet burgonyából dobunk ki – nagy részét sajnos feleslegesen. Ha puha, ráncos, repedezett, zöldes színűvé vált vagy penészes, ne fogyasszuk el, de ha éppen csak csírázni kezdett, egyszerűen vágjuk le a kis hajtásokat, és használjuk fel a burgonyát!

A konzervek is tökéletesek, ha a konyhai kiadásunkat szeretnénk csökkenteni a háztartásban. Kaphatóak hozzáadott cukor, só és tartósítószer nélküli konzervek, ezekből bármikor gyorsan készíthetünk egyszerű ebédet, vacsorát.

A szárított fűszernövények olcsók, és jól használhatók a főzés során, ezért felesleges friss vágott vagy cserepes növényt venni ha tudjuk, hogy utóbbiakat nem leszünk képesek életben tartani.

Legyünk előrelátóak, mégis rugalmasak

A spóroláshoz és az élelmiszerpazarlás elkerüléséhez elengedhetetlen a tervezés: gondoljuk végig, hogy mikor, mit fogunk főzni. A gondos előkészítés ellenére is előfordul, hogy a háztartásban marad ez-az. Ekkor legyünk kreatívak, és használjunk fel minden romlandó elemet, ami megvásároltunk! Gyakori, hogy a hétvégi főzés után megmarad egy-egy darab zöldség. A jó hír, hogy szinte bármilyen zöldséget lereszelhetünk, és hozzáadhatjuk a rántottához – máris kész a tápláló reggeli! De készíthetünk vegyes zöldségleveseket, pitéket a maradékokból, vagy sajttal elkeverve szószt, amit aztán lefagyaszthatunk. Nagyon jól fog jönni egy könnyű, gyors tésztavacsihoz.

Egy tojásrántottában szinte bármilyen kidobásra ítélt zöldséget felhasználhatunk/ Fotó: Shutterstock
Egy tojásrántottában szinte bármilyen kidobásra ítélt zöldséget felhasználhatunk/ Fotó: Shutterstock

Ne feledjük: a fagyasztó a barátunk

Az élelmiszerek lefagyasztása megelőzi a baktériumok szaporodását, így ez az egyik legjobb módja a friss és a főtt maradékok tartósításának. A legtöbb friss zöldséget és gyümölcsöt lefagyaszthatjuk. A ropogós zöldségeket, például a zöldbabot, a brokkolit vagy a karfiolt fagyasztás előtt blansírozzuk úgy, hogy 2-3 percre forrásban lévő vízbe merítjük. Ez segít megőrizni színüket és textúrájukat.

A bogyós gyümölcsöket és a felszeletelt banánt először tegyük egy sorban tálcára, tegyük a fagyasztóba pár órára, majd ha a szemek és a banán darabok megfagytak, tegyük dobozba vagy légmentesen zárható zacskóba. Így elkerüljük, hogy a gyümölcsök "összefagyjanak". Az almát és a körtét főzzük meg, mielőtt lefagyasztanánk!

Zöldséget, gyümölcsöt zárható dobozokban érdemes lefagyasztani/ Fotó: Shutterstok
Zöldséget, gyümölcsöt zárható dobozokban érdemes lefagyasztani/ Fotó: Shutterstok

A maradék készételeket először adagoljuk ki, és tegyük jól zárható edénybe, amelyet előzőleg felcímkéztünk. Írjuk rá, hogy mit rejt a doboz, és a lefagyasztás dátumát.

Nagyon sok kenyér, pékáru kerül a kukába, pedig a száraz kenyérből finom zsemlemorzsa készíthető. A friss kenyeret le is fagyaszthatjuk, kiolvadás után semmiféle minőségromlás nem történik!

Íme az élelmiszerlista, hogy mit mennyi ideig tárolhatunk a fagyasztóban:

szalonna - 1 hónap
kolbász - 2 hónap
darált hús - 4 hónap
egész csirke - 1 év
sertés- és marhahús - 9-12 hónap
karaj - 6-9 hónap
csirkedarabok - 6-9 hónap
olajos halfilé - 2-3 hónap
diófélék - 1 év
sós vaj - 1 év
kemény sajt - 3 hónap
tojás - 3 hónap (felverve, dobozba téve)
tojásfehérje - 1 év
tej - 3-6 hónap
banán - 6 hónap
bogyós gyümölcsök - 6 hónap
blansírozott vagy előfőzött zöldségek - 1 év
főtt ételek - 3 hónap
sütemények - 3 hónap
kenyér - 3 hónap

Hozzuk ki a maximális ízt az összetevőkből

Számos módja van annak, hogy az ételt ízesebbé tegyük anélkül, hogy túl sok fűszert használnák. Az egészben sült csirkét például süssük magas hőmérsékleten 15 percig, hogy ropogós kéreg keletkezzen rajta, majd ezután tegyük a zöldségeket a sült hús levébe és alacsony hőmérsékleten együtt süssük őket tovább. Ha a zöldségeket, például a hagymát, a sárgarépát, a paszternákot és a gombát nagy lángon, kevés olajban sütjük, karamellizálják a természetes cukrokat. Az ily módon elkészített zöldségekből ízletesebb lesz bármilyen étel.

Ha a sült hús levében sütjük meg a zöldségeket, jó ízt adhatunk nekik fűszerezés nélkül is/ Fotó: Shutterstock
Ha a sült hús levében sütjük meg a zöldségeket, jó ízt adhatunk nekik fűszerezés nélkül is/ Fotó: Shutterstock

Ne dobjuk ki a zöldségek héját, végeit

Az élelmiszerpazarlás megállításához kerüljük a zöldségek hámozást, hiszen a legtöbbnél a tápanyagok a héjban koncentrálódnak. De a kidobásra szánt héjnak sem kell veszendőbe mennie: mindig fagyasszuk le a felhasználható zöldséghéjat, végeket, és ha elegendő összegyűlt, főzzünk belőle alaplevet.

Még több olvasnivaló:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.