Két iskola létezik: vannak, akik meghámozzák az uborkát, mert attól tartanak, hogy a héjban rengeteg növényvédőszer-maradvány van, vagy egyszerűen nem szeretik a héj enyhén keserű ízét. Mások viszont nem foglalkoznak azzal, hogy meghámozzák az uborkát, ők egyszerűen csak megmossák és már fogyasztják is. Vizsgálatok szerint utóbbiak járnak jobban – feltéve, ha nem extrém keserű az uborka, hiszen akkor már akár veszélyes is lehet héjastól elfogyasztani.
Az uborka keserű ízéért a kukurbitacin (C13) a felelős. Ez egy természetesen előforduló vegyület, amellyel a növények a termésüket lelegelő állatok ellen védekeznek. Nem mellesleg az emberi szervezetnek is szüksége van a keserűanyagokra, mert a májtisztítás egyik alapeleme a keserűanyagok fogyasztása (pl. fejes saláta, spenót, grapefruit stb.).
A kukurbitacin általában az uborka szárának végén és a héjában koncentrálódik, így legtöbbször elég, ha 2-3 centimétert levágsz a szár végéről. Ha ez nem segít, akkor jöhet a hámozás, sőt a héj eltávolítása után érdemes hideg vízzel leöblíteni a zöldséget.
Az uborka héja sok értékes tápanyagot tartalmaz: sok benne a kálium, kalcium, nátrium, foszfor, vas, A- és B- és C-vitamin. Lúgosító hatású, támogatja az emésztést, serkenti a nyálkiválasztást ás jó szomjoltó.
Ha héjastól fogyasztod az uborkát, mindig alaposan mosd meg, és ha teheted, válassz biouborkát!
Hozzávalók:
Elkészítése:
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.