A vanília egy igazán kedvelt illat és íz is egyaránt, sokan szeretik a vaníliás süteményeket, fagylatot és krémeket, illatgyertyákat és parfümöket. A vanília egy orchideaféle, melynek hazája Mexikó és egy különleges méhfajnak köszönhetően sokáig csak ott termett, ám a mesterséges megtermékenyítés felfedezésével világszerte több helyen is elterjed. Így alakult ki, hogy ma a Föld legnagyobb vaníliatermelője nem Mexikó, hanem Madagaszkár.
A vanília jellegzetes ízét és illatát a növény toktermésében található vanillin adja, ami ma már mesterségesen is előállítható vegyület. Az élelmiszeripar gyakran ezt használja a tasakos cukor és aromák előállításához, így ezek olcsóbbak, mint a valódi vaníliatermésből, és annak magjaiból előállított cukrok vagy épp kivonatok. A vaníliarúd drága, de sokkal finomabb az íze, mint a mesterséges aromáknak.
Egy rúd vanília ára 1500-1900 forint között mozog a boltokban, és a legtöbb recepthez csak a rúd kikapart magjaira van szükség, így aki megveszi a rudat, biztosan sajnálja, ha ki kell dobnia a vaníliahéjat. Szerencsére nem kell kidobni a vaníliarúd héját, ugyanis felhasználható házi vaníliás cukor készítésénél is!
A vanília kikapart magjait felhasználhatjuk házi vaníliás puding, tortakrém, vagy bármilyen krémes sütemény tésztájának készítése során. A fennmaradt vaníliahéjat belefőzhetjük tejbe, ízesíthetünk vele forralt bort, de készíthetünk belőle házi vaníliás cukrot is. Ehhez nem kell mást tenni, mint feldarabolni a vaníliarúd héját, a kristálycukrot egy jól zárható üvegbe tölteni, belehelyezni a vaníliahéjdarabokat és lezárni a tartót. Rázzuk alaposan össze és tegyük félre, két-három nap után már használhatjuk is a finom vaníliás cukrot.
Ha a cukor elfogyott, csak töltsük újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.